TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Правдико

Австрија: Од 1 октомври стапува во сила забраната за прекривање лице на јавни места

Правдико - 22.09.2017

Министерството за внатрешни работи на Австрија денеска соопшти дека припадниците на полицијата ќе спроведуваат кампања за запознавање на граѓаните со забраната за носење вел преку лице кој оневозможува да се препознае лицето кое го носи.

12 поврзани вести »

Разбојници ограбиле маж на булеварот Партизански одреди во Скопје

Правдико - 22.09.2017

Двајца разбојници нападнале и ограбиле маж на булеварот Партизански одреди во Скопје. Нападот се случил вчера околу 23.15 часот. „Едното лице на А.Џ. (43) му одзело чанта, во која имало околу 400.000 денари,по што побегнало, а другото лице не ...

15 поврзани вести »

Прегазен пешак во Прилеп, возачот избегал

Правдико - 22.09.2017

Пешак загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Прилеп. Според информациите од полицијата, возачот веднаш избегал од местото на несреќата и сè уште се трага по него. Вчера во 20.30 часот на улица Трајко Николоски во Прилеп се случила ...

61 поврзани вести »

Салији: СЈО ќе биде специјален оддел во државното Јавно обвинителство

Правдико - 22.09.2017

Во Нацрт-стратегијата за правосудниот сектор за период 2017-2022 година предвидено е Специјалното јавно обвинителство (СЈО) да стане дел од Јавното обвинителство на Република Македонија, како посебен оддел кој ќе се занимава со повисоки кривични ...

Пет закони за амнестија за 26 години

Правдико - 22.09.2017

Во образложението на подносителот на предлог-законот за амнестија се вели дека институтот амнестија наоѓа смисла во неприкосновеното право на казнување на државата, од каде што произлегува и правото на простување на сторителот на казненото дело.

27 поврзани вести »

Про и контра за помилувањето затвореници: Што мислат правните експерти за законот за амнестија

Правдико - 22.09.2017

Владата неделава го усвои предлог-законот за амнестија, кој пред да влезе во собраниска процедура, дваесет дена ќе биде на увид на широката јавноста и правните експерти за да се чујат сите евентуални забелешки и сугестии.

27 поврзани вести »

Поднесен посебен извештај за „ТРАНСПОРТЕР 2“

Правдико - 22.09.2017

Секторот за внатрешни работи Битола, постапувајќи по Наредба на Основното јавно обвинителство Битола, во врска со предметот со кодно име „Транспортер 2“ (кој се однесува на распишан тендер за избор на најповолен понудувач за превоз на ученици во ...

34 поврзани вести »

Косово го повлече барањето за членство во Интерпол, обвини за препреки

Правдико - 22.09.2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го повлече барањето на Косово за членство во Интерпол годинава, откако не успеала да обезбеди доволно голема поддршка од постоечките членови. Тој додаде дека иако многу земји изразиле поддршка за членство на ...

35 поврзани вести »

Затвореник кој бил пуштен на викенд ограбувал возила во Струга

Правдико - 22.09.2017

Затвореник од Струга, кој бил пуштен на викенд, ограбувал возила паркирани во близина на фудбалскиот стадион во Струга. Според информациите на МВР, С.О. (26) од Струга, кој издржувал затворска казна во Казнено-поправната установа во Прилеп, од каде ...

8 поврзани вести »

Жена претепана од невенчаниот сопруг

Правдико - 22.09.2017

Дваесет и тригодишна жителка на тетовско Камењане, вчера пријавила семејно насилство кое два дена пред тоа, на 19-ти септември, го извршил нејзиниот невенчан сопруг Ф.К. (31) од Гајре, со кого живеела помалку од една година.

14 поврзани вести »

В понеделник почнува камапањата за локалните избори

Правдико - 22.09.2017

В понеделник, 25 септември, почнува изборната кампања за локалните избори што треба да се одржат на 15 октомври годинава. Кампањата за првиот изборен круг завршува на 13 октомври во 24 часот.

37 поврзани вести »

Што предвидува предлог Законот за амнестија

Правдико - 22.09.2017

Правото на простување (милост) на државата кон сторителите на казнени дела е познат во правните системи, како овластување на држацвата под услови пропишани со закон, против сторители на кривични дела да не се покренува казнено гонење или на веќе ...

27 поврзани вести »

Каталонската влада не се откажува – референдум за независност ќе има

Правдико - 22.09.2017

Претседателот на каталонската регионална влада, Карлес Пучдемон, порача дека подготовките за одржување на референдумот за незавиосност на Каталонија од Шпанија продолжуваат и дека тој ќе се одржи на 1 октомври, како и што е планирано.

28 поврзани вести »

Кривична пријава за „употреба на исправа со невистинита содржина“, „злоупотреба на службена положба и овластување“ и ...

Правдико - 22.09.2017

Секторот за внатрешни работи Куманово до Основно Јавно Обвинителство Куманово поднесе кривична пријава против М.В (50) од Куманово, управител на ДПТУ„Електро Лајт“ ДООЕЛ и против ДПТУ„Електро Лајт“ ДООЕЛ поради постоење основано сомнение за сторено ...

13 поврзани вести »