TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Правдико

Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери

Правдико - пред: 8 часа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери и „таблети“, во авионите кои летаат од голем број аеродроми во земјите од Блискиот исток и северна Африка, вклучувајќи го и ...

4 поврзани вести »

Бундестагот го усвои контроверзниот закон за патарини за странците

Правдико - пред: 8 часа

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска го усвои контроверзниот закон за воведување патарини за странските патнички возила на германските автопатишта. Законот, што од други земји членки на ЕУ и Европската комисија беше оценет како ...

30 поврзани вести »

Откриена најголемата операција на перење пари во историјата

Правдико - пред: 8 часа

Најмалку 20 милијарди долари, кои се или украдени или криминално заработени, се извлечени од Русија во периодот од 2010 до 2014 година, но претпоставките одат и дотаму што оваа сума може да порасне и до 80 милијарди.

2 поврзани вести »

Струмичанка украла телефони во вредност од 930 илјади денари

Правдико - пред: 8 часа

Полицијата во Струмица поднесе кривична пријава против струмичанката Н.Ј. (31) поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „затајување“, „злоупотреба на лични податоци“ и „фалсификување исправа“.

4 поврзани вести »

Полицијата трага по напаѓачот на возачот на турската амбасадорка

Правдико - пред: 8 часа

Полицијата соопшти дека презема мерки за пронаоѓање на непознатото лице кое вчера попладне физички го нападна возачот на турската амбасадорка во Македонија, додека со службеното возило бил паркиран пред македонското Министерство за култура.

29 поврзани вести »

Кривична за сопственикот на кучињата од Бачишта

Правдико - пред: 9 часа

Кривична пријава е поднесена против 49-годишниот Ш.В. од село Бачишта, Кичевско, сопственикот на кучињата што минатата недела нападнаа четиригодишно дете, кое потоа почина. Лицето се товари за сторени тешки дела против општата сигурност и ...

16 поврзани вести »

Хосни Мубарак ослободен по шест години во притвор

Правдико - пред: 11 часа

Поранешниот египетски претседарел Хосни Мубарак е ослободен од притвор, шест години откако беше симнат од власт. „Мубарак ја напушти воената болница во јужниот дел на Каиро и отиде во својот дом во северното предградие на Хелиополис“, изјави ...

15 поврзани вести »

РСБСП: Зошто страдаат пешаците во Република Македонија?

Правдико - пред: 13 часа

Во 2016 година, во Република Македонија, 35 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди, додека 871 лице –пешак биле повредени во сообраќајни незгоди. Од загинатите пешаци, 1 лице е на возраст до 14 години, 3 лица на возраст од 25-40 години, ...

30 поврзани вести »

Водич за Добри практики за заштита на лицата кои пријавуваат

Правдико - пред: 14 часа

Конвенцијата на Обединетите нации против корупцијата содржи релевантни одредби кои ги поставуваат темелите за ваквите иницијативи и кои се детално наведени и објаснети во рамките на овој Водич.

Европски самит во Рим на кој треба да се роди нова ЕУ-27

Правдико - пред: 15 часа

Во италијанскиот главен град Рим утре ќе се одржи самит на Европската унија на кој треба да се роди нова ЕУ со 27 членки. Според дипломатски извори до Брисел, целта на собирот ќе биде обновената интеграција која во својот фокус да го има единството, ...

35 поврзани вести »

Работилница: „Принципот на еднаквост на оружјата во кривичната постапка (чл.6 од ЕКЧП)

Правдико - 24.03.2017

Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ во соработка и со финансиска поддршка на Инструментот за техничка помош и размена на информации (TAIEX) организира работилница на тема: „Принципот на еднаквост на оружјата во кривичната постапка ...

Обука : „Реорганизација на стечајниот должник во стечајна постапка – нормативни аспекти и судска пракса“

Правдико - 24.03.2017

На 27 април 2017 година во рамки на проектот „Правни последици од отварање на стечајна постапка и судска администрација – нормативни аспекти и судска пракса“ во хотелот „Арка“ во Скопје ќе се одржи советување на тема „Реорганизација на стечајниот ...

Работилница: „Истрага и пресудување на случаи поврзани со учество на странски терористички борци во Југоисточна Европа“

Правдико - 24.03.2017

Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ во соработка и со финансиска поддршка на Канцеларијата на Обединетите нации за дрога и криминал (UNODC), Оддел за тероризам кој е наменет за помош на националните правосудства на Албанија, БиХ, ...

„Јас внимавам“ кампањата за поголема свесност и безбедност во сообраќајот

Правдико - 24.03.2017

Новата кампања „Јас внимавам“ на ОКТА во соработка со Министерството за внатрешни работи, е насочена кон зголемување на свесноста за подобрување на безбедноста во сообраќајот. Секој месец ќе биде посветен на различна тема од сообраќајот со поддршка ...

Хашим Тачи купува артилерија од Германија, со цел да ги запре белградските тенкови

Правдико - 23.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи има намера да купи оружје од Германија, а целта му е силна артилерија и современо пешадиско вооружување, коментираат српските медиуми. „Хашим Тачи има намера да купи оружје од Германија, а косовските Албанци сакаат ...

18 поврзани вести »

Србија го зголемува военото и полициско присуство на границите со Бугарија и Македонија

Правдико - 23.03.2017

Во врска со информациите и предупредувања, кои доаѓаат од трети земји за можно преминување на терористички групи низ Србија и по повод можноста да се зајакне бегалскиот бран од Турција, Србија го зголемува военото и полициско присуство на границите ...

5 поврзани вести »

Спречен терористички напад во Антверпен?

Правдико - 23.03.2017

Едно лице е приведено, откако се обидело со автомобил кој се движел со голема брзина, да влезе во улица со бројни продавници во Антверпен, Белгија, пренесува британски „Телеграф“. Во областа се распоредени дополнителни воени и полициски сили.

33 поврзани вести »

Охриѓанка лажно пријавила изгубена возачка дозвола која сакала да ја замени со италијанска

Правдико - 23.03.2017

СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.К. (26) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „давање лажен исказ“. Пријавената во јануари годинава во Отсекот за управни работи при полицијата во Охрид, во управна постапка, ...

6 поврзани вести »

Запленети 43.800 евра на граничнот премин Табановце

Правдико - 23.03.2017

Царинските службеници на граничниот премин Табановце, утрово, во возило управувано од македонски државјанин, со кое патувале ушта двајца сопатници, заплениле 43.800 евра. „На 23.март 2017 година околу 7:15 часот, на излез од Република Македонија на ...

20 поврзани вести »

Поради девојка е прободено момче – повредата близу срцето

Правдико - 23.03.2017

Поради љубовна караница за девојка, синоќа со остар предмет е прободено 24 – годишно момче. Повредата е близу срцето. Затоа настраданиот е задржан на лекување во болница. Настанот се случил вчера околу 12.30 часот во Скопје. Прободениот А.Ј.

19 поврзани вести »