TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Правдико

Просечната плата првпат над 23.000 денари

Правдико - пред: 16 часа

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во септември 2017 година, изнесува 23.229 денари, што е зголемување за 4,7 отсто во однос на септември 2016 година.

35 поврзани вести »

Кривична пријава за арачиновецот што обвиткан со петарди дојде на „Диво Насеље“

Правдико - пред: 16 часа

СВР Скопје поднесе кривична пријава за загрозување на сигурноста против арачиновецот Е.И.(57), кој на 2 ноември дојде со појас со петарди пред Врховен суд, во текот на изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“.

14 поврзани вести »

Се сврти бројчаникот на Владата: одземени 300.000 евра од „Јадран филм“ – вкупниот долг е 1,1 милион

Правдико - пред: 16 часа

Агенцијата за филм на Република Македонија преку сопштение известува дека првите 300 илјади евра државни пари се одземени од хрватската продукција „Јадран филм“ како последица на неисполнувањето на договорот за производство на играната серија ...

33 поврзани вести »

СЈО предложи над 1.500 докази против Сеад Кочан и останатите обвинети во „Труст“

Правдико - пред: 17 часа

Специјалното јавно обвинителство предложи 1.560 докази против Сеад Кочан и останатите обвинети во предметот „Труст“. Меѓу нив има три телефонски разговори. Два разговори, кои не се јавно објавени, се меѓу поранешниот генерален секретар на Владата, ...

50 поврзани вести »

Сведокот без валидна лична карта – „Сопот“ одложен

Правдико - пред: 17 часа

Судењето за случајот „Сопот“, кое требаше да продолжи со сослушување на сведокот Рамадан Бајрами, е одложено бидејќи судот не можеше да му го утврди идентитетот. Имено, сведокот пред судот приложи лична карта, која е неважечка, поради што рочиштето ...

34 поврзани вести »

Измените на Законот за македонскиот јазик пред Комисијата за култура

Правдико - пред: 22 часа

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе заседава Комисијата за култура на чиј дневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик во второ читање.

33 поврзани вести »

Црна Гора мора да исплати милионска отштета на хрватски заробеници

Правдико - пред: 22 часа

Владата на Црна Гора во следните десет дена мора да исплати отштета по тужбите на повеќе од 200 Хрвати, кои биле заробени и мачени во логорот Морињ во Бока Которска во 1991 и 1992 година. Откако пресудите за надомест на штета станаа правосилни, Црна ...

5 поврзани вести »

Берлускони бара Судот во Стразбур да му ја укине забраната за политичко дејствување

Правдико - пред: 22 часа

Правниот тим на Силвио Берлускони побара од Европскиот суд за човекови права да му дозволи на поранешниот италијански премиер да може повторно да извршува јавни функции. Десничарската партија Форца Италија на Берлускони неодамна имаше успешен настап ...

10 поврзани вести »

Управителот на „Силекс неметали“ треба да сведочи во случајот на Сеад Кочан

Правдико - пред: 23 часа

Денеска во кривичниот суд ќе се одржи ново рочиште за слуачјот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот Сеад Кочан. На рочиштето исказ треба да даде вториот сведок, а тоа е управителот на „Силекс неметали“, кој иако уредно повикан, не се појави на ...

50 поврзани вести »

Кривична пријава против поранешниот градоначалник на Неготино

Правдико - 22.11.2017

Полицијата поднесе кривична пријава против Ванчо Апостолов (54) од Неготино поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела злоупотреба на службената положба и овластувањето.

24 поврзани вести »

Презентиран извештајот „Реформи во судството – од Прибе 1 до Прибе 2 и потоа“

Правдико - 22.11.2017

Кога станува збор за судството, не може да се очекува реформите да бидат направени за многу кратко време. Можам да кажам дека има голема волја и ентузијазам за работа од сите страни и дека реформите ќе бидат направени во еден малку подолг процес, ...

5 поврзани вести »

Одлуката за разрешувањето на судијата Митриновски пред Судскиот совет

Правдико - 22.11.2017

Судскиот совет дозволи повторување на постапката против Јордан Митриновски – судијата на Апелациониот суд Скопје, по донесена пресуда на Европскиот суд за човекови права, во која е констатирана повреда на член 6, став 1 од Конвенцијата за заштита на ...

58 поврзани вести »

Кривична пријава против поранешниот директор на Агенцијата за катастар

Правдико - 22.11.2017

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против С.Т., поранешен директор на Агенцијата за катастар на недвижностите, Е.Д.А., вработена во Агенцијата на работното место државен советник, Г.Г.

Обвинет од СЈО призна дека бришел податоци од системот за прислушување

Правдико - 22.11.2017

Обвинет во предметот „Таргет – Тврдина“ е условно казнет, откако ја признал вината. Како што информираат од СЈО, еден од обвинетите за нелегално прислушување ја признал вината, по што постапката за него била раздвоена и посебно му се судело.

83 поврзани вести »

Младиќ осуден на доживотен затвор за геноцид

Правдико - 22.11.2017

Хашкиот суд му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воент командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ. По два часа читање на пресудата, Младиќ е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото, како и за кршење на ...

272 поврзани вести »

Рускиот федерален совет го усвои законот за „странски агенти“

Правдико - 22.11.2017

Рускиот федерален совет усвои предлог-закон за воведување статус на странските медиуми во државата, пренесуваат руските медиуми. Според текстот на законот, медиумите кои добиваат финансиска помош од странски земји или од странски организации може да ...

10 поврзани вести »

„Бомбите“ ќе бидат доказ и во „Титаник 2“, одлучи Апелација

Правдико - 22.11.2017

„Бомбите“ ќе може да бидат користени како доказ во судскиот процес „Титаник 2“ кој се однесува на изборни нерегуларности, одлучи денеска Апелацискиот суд. Апелација го преиначи решението на Кривичниот суд, кој претходно ги отфрли „бомбите“ како ...

Гевгеличанец претепан до смрт по расправија за мобилен телефон

Правдико - 22.11.2017

Две лица се уапсени за убиството на 41-годишниот гевгеличанец кој вчера беше пронајден мртов. Според информациите од полицијата, уапсени се К.И. (31) под сомнение за сторено убиство и Р.К. (43) за помагање. Телото на починатиот Б.Р.

36 поврзани вести »

Инцидент во Хаг пред соопштувањето на пресудата за Ратко Младиќ

Правдико - 22.11.2017

Час и половина пред пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Репортери од N1 кои се во Хаг известуваат дека непознат маж пред судницата се појавил со знаме на Србија каде веќе стоеле бројни ...

272 поврзани вести »

Турските власти издадоа наредба за апсење на 216 лица

Правдико - 22.11.2017

Турските власти издадоа наредба за апсење на 216 лица осомничени за соучество во обидот за преврат. Турските медиуми јавија дека до моментов се уапсени 17 поранешни вработени во Министерството за финансии, а други 65 се бараат под сомнеж за ...

12 поврзани вести »