TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Научниците предупредуваат: Во 2018 ќе има силни земјотреси ширум светот

Press24 - тукушто објавено

Во 2018-та година можни се силни земјотреси во целиот свет поради периодично успорување на ротацијата на Земјата, предупредуваат научници. На годишна средба на Американското геолошко здружение, Ребека Бендик од Универзитетот Монатана и Роџер Билам ...

7 поврзани вести »

Павлопулос и Дуда разговарале и за Македонија

Press24 - тукушто објавено

За проширувањето на Европската Унија со државите од Балканот, но и за Македонија, Албанија и Турција разговарале полскиот и грчкиот претседател на нивната средба во Атина. Анджеј Дуда, кој од денеска е во официјална дводневна посета на Грција и ...

3 поврзани вести »

Хан: Законот за јазици е разумно барање, но не е еден од приоритетите на Брисел

Press24 - тукушто објавено

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но напомена оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината интеграција во Европската унија.

49 поврзани вести »

Голема трагедија во Македонија - мртво момче пронајдено во својот двор

Press24 - пред: 18 мин

Безживотното тело на 26-годишниот С.И.од Тетово било пронајдено денеска во двор од куќа на улицата „176“ во градот информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Според неговите податоци случајот во полиција бил пријавен околу 11 часот и ...

4 поврзани вести »

Се откажува прославата за Нова година на Градскиот плоштад - парите ќе се донираат во Детската болница Козле

Press24 - пред: 25 мин

Се откажува пречекот на Новата 2018 година, а планираните средства ќе се донираат за Детската болница Козле. Ова на денешната седница на Советот на Град Скопје го соопшти градоначалникот Петре Шилегов.

29 поврзани вести »

Тијана без влакна на јазикот откри се за нејзините колешки

Press24 - пред: 39 мин

Тијана Дапчевиќ е се подобра во шоуто „Твоето лице звучи познато“ и тоа само го потврдува старото добро правило дека добар пејач со подеднаква леснотија може да отпее и поп нумери и домашни народни песни, оперски арии но и традиционални песни.

25 поврзани вести »

Груевски: Добро е што почна судењето, имав можност да се изјаснам за невин

Press24 - пред: 47 мин

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, кој е првообвинет во предметот „Насилство во Центар“ на денешната главна расправа во Кривичниот суд се изјасни како невин по обвиненијата што против него ги поднесе СЈО.

48 поврзани вести »

Претседателот Иванов ги предлага Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд

Press24 - пред: 57 мин

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд. Согласно уставните овластувања на претседателот на Република Македонија, предлозите за двајца нови судии на Уставниот суд ...

19 поврзани вести »

Погодете која е мајката на фотографијата - мајка објавила фотографија со ќерките

Press24 - пред: 1 час

Една мајка предизвикала бура на друштвените мрежи. Поставила фотографија со своите ќерки, но многумина не можат да одредат од од нив три и мајката. Имено, 40-годишната Киенија Букер изгледа исклучителни младолико, па со самото тоа може да помине ...

2 поврзани вести »

Насилници со нож оперираат во Скопје - два викенди по ред на мета се деца

Press24 - пред: 1 час

Откако минатиот викенд неколку деца беа нападнати и ограбени со закана со нож, на булеварот Партизански одреди, и на Плоштад, и овој викенд насилниците „удрија" по децата. Пријавени се два случаи во кои се нападнати три деца во Скопје.

40 поврзани вести »

Може ли да погодите колку години има оваа баба: Тврди дека за нејзиниот изглед е заслужно само едно јадење

Press24 - пред: 1 час

Ајда Пекан е позната пејачка во Турција, а на неа не се ни забележува дека има 71 година. Бабата од Турција открила посебна тајна за својот воодушевувачки младешки изглед и тоа благодарејќи им на кабапите.

Хан во Скопје: Има напредок, шансите за преговори сега се поголеми

Press24 - пред: 1 час

Постигнат е голем напредок во Македонија и Европската комисија и членките на ЕУ сега гледаат попозитивно на состојбите во земјата и можноста за почнување на пристапните преговори, истакна еврокомесарот за проширување и соседска политика Јохане Хан ...

49 поврзани вести »

Жена му не го пуштала во кафеана, па си ископал тунел

Press24 - пред: 1 час

Водоинсталатер од Ирска, верувале или не, ископал тунел од својата спална соба со локалниот паб кој се наоѓа на 800 метри одалеченост од куќата. За тоа му биле потребни цели 15 години, а на идејата дошол откако гледал филм.

Мега акција на полицијата во Србија: Паднаа директори, полицајци, началници

Press24 - пред: 2 часа

Припадниците на Министерството за внатрешни работи на Србија со масовни апсења денеска. Српските медиуми пренесуваат дека се уапсени 93 лица, меѓу кои директори и полицајци и началници. Поднесени се кривични против 36 други лица.

2 поврзани вести »

Само 3% од домаќинките го знаат овој трик со кромид - никогаш не би се сетиле

Press24 - пред: 2 часа

Некои трикови навистина можат да ни послужат во секојдневните домашни обврски. Повеќето луѓе користат хемикалии во разни активности, а не се свесни колку е тоа штетно. Дали сте знаеле дека црвениот кром може да ви помогне во домашните обврски? Само ...

Вила од 700.000 евра: Ѕирнете во луксузниот дом на Емина Јаховиќ

Press24 - пред: 2 часа

Пејачката Емина Јаховиќ во Истанбул живее во луксузна вила, а таа и нејзиниот сопруг Мустафа Сандал воделе сметка за секој детаљ додека го уредувале домот. Во домот вреден дури 700 илјади евра, преовладува црната и сивата боја, а уредена е во ...

25 поврзани вести »

Народен правобранител: Да се развива свеста за толеранција кај децата и да се елиминира насилството

Press24 - пред: 2 часа

Народниот правобранител по повод 20 Ноември - Светскиот ден на детето испрати соопштение во кое истакнува дека сите треба да работиме на развивање на свеста за толеранција кај децата и за елиминирање на секаков вид насилство.

6 поврзани вести »

Фото: Мина, Ксенија, Ана и сега таа - синот на Цеца има нова девојка

Press24 - пред: 2 часа

Љубовниот живот на Вељко Ражнатовиќ секогаш ја интригирал јавноста. Долго време младиот Ражнатовиќ не се огласил за љубовниот живот, а сега испливале фотографии кои докажуваат сѐ. Овој пат тој избрал витка бринета, со долга коса и широка насмевка.

3 поврзани вести »

Тинејџер од Прилеп избегал со 12-годишно девојче за да живеат заедно

Press24 - пред: 2 часа

Осумнаесетгодишен прилепчанец заработи кривична пријава поради сомнение дека извршил „полов напад на дете кое не наполнило 14 години“. Момчето на 5 ноември, откако претходно се договорил со 12-годишно девојче, избегале да живеат заедно без знаење на ...

10 поврзани вести »

Со фантомки и пиштоли ограбиле бензинска во Струга

Press24 - пред: 2 часа

Бензинска пумпа на регионалниот пат Струга – Велешта, кај местото викано „Мороишки мост“, е ограбена рано утрово околу четири часот при што од вработените се одземени 32.400 денари. Полицијата информира дека тројца маскирани насилници со пиштоли ја ...

10 поврзани вести »