TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Балетот на мраз „Оревокршачка“ презакажан за 4 декември

Press24 - пред: 9 часа

Балетскиот спектакл на мраз „Оревокршачка“ од Петар И. Чајковски кој требаше да се одржи на 24 ноември, поради технички причини е презакажан за 4 декември 2017, во Македонската опера и балет со почеток во 20 часот.

12 поврзани вести »

ЕУ згрозена од убиството на новинарката на Малта

Press24 - пред: 10 часа

Европската унија е згрозена поради убиството на малтешката новинарка Дафне Каруна Галиција, изјави портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Шинас, при што побара одговорните да бидат изведени пред судот на правдата.

59 поврзани вести »

Им се ближи крајот на летните температури- еве кога не очекува дожд и невреме

Press24 - пред: 10 часа

Времето денеска претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне ќе се зголеми облачноста и во јужните делови од земјата ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд и грмежи.

Кои хороскопски знаци се верни а кои неверни

Press24 - пред: 10 часа

Верноста е квалитет којшто, речиси, сите го бараат кај љубовниот партнер, со само неколкумина кои се одлучуваат за неексклузивни односи, каде што едниот или другиот се слободни да имаат афери надвор од врската.

8 поврзани вести »

Трагедија во рудникво Сирнак: 4 лица загинаа, има повредни и заглавени во јама

Press24 - пред: 10 часа

Најмалку четири лица загинаа при уривање на сводот во рудник за јаглен во југоистичната турска провинција Сирнак. Според претставник на ракводството на рудникот, при инцидентот се повредени најмалку тројца рудари, додека засега непознат број нивни ...

7 поврзани вести »

Иванов ги прими акредитивите од новите амбасадори на Шпанија, Чешка и Кувајт

Press24 - пред: 10 часа

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Шпанија, на Чешката Република и на Државата Кувајт за Република Македонија. На средбата со новиот амбасадор на Шпанија Емилио Лоренсо Сера, ...

19 поврзани вести »

АРМ го одбележа денот на ЗОК

Press24 - пред: 10 часа

Како една од активностите со кои Армијата на Република Македонија одбележува 25 години од своето формирање, денес во касарната „Боро Менков“ во Куманово, Здружената Оперативна Команда (ЗОК), со воена свеченост го прослави денот на единицата.

17 поврзани вести »

Анастасија се појави со нова фризура и ги изненади фановите (фото)

Press24 - пред: 10 часа

Ќерката на популарната пејачка Цеца, Анасасија Ражнатовиќ, привлекува внимание каде и да се појави, а сега направи промена која никој не ја очекуваше. Овојпат таа за потребите на фотосесија се појави со потполно поинаков имиџ од она што сме ...

3 поврзани вести »

Фото: Ваква не сте ја виделе - Шерифовиќ нашминкана

Press24 - пред: 11 часа

Пејачката Марија Шерифовиќ речиси никогаш не можете да ја видите нашминкана. Но, деновиве на инстаграм-прифилот на Рада Манојловиќ се појави фотографија на која Марија има силен розов кармин и вештачки трепки.

6 поврзани вести »

Воен хеликоптер исчезна од радар во текот на вежба

Press24 - пред: 11 часа

Јапонски воен хеликоптер исчезна со четири членови на екипажот во текот на воена вежба над Пацификот, соопшти Министерството за одбрана на Јапонија. Хеликоптерот „Црн сокол“ на воздушните воени сили исчезнал од радарот околу шест часа наутро по ...

11 поврзани вести »

ЕУ: Изборите придонесоа за зајакнување на довербата во демократските процеси

Press24 - пред: 12 часа

Локалните избори на 15 октомври се одржаа во амбиент во кој преовладуваше натпреварувачки дух, а мисијата на ОБСЕ/ОДИХР во прелиминарните наоди и заклучоци оцени дека придонесоа за зајакнување на довербата во демократските процеси во земјата, ...

71 поврзани вести »

Кој од луѓето на сликата е богат - одговорот открива важна работа за вас

Press24 - пред: 12 часа

Врз основа на изгледот, добиваме многу први впечатоци, а еден од нив е и материјалниот статус. Проценете кој од овие личности на сликата е најмоќен т.е кој е најбогат, а проценката кажува многу работи за вас.

2 поврзани вести »

Русија купува златни плочки со невидена брзина - тоа што ќе дојде ќе го затресе светот

Press24 - пред: 12 часа

Централната банка на Русија деновиве со невидена брзина купува златни плочки. Според зборовите на аргентинскиот финансиски експерт Габриел Рубенштајн, таа политика има цел да ја заштити руската економија во случај на кризна ситуација вклучувајќи ја ...

2 поврзани вести »

Овој настап на ТЛЗП за еден ден достгна повеќе од 250 илјади прегледи- еве зошто

Press24 - пред: 12 часа

Во вчерашното издание на емисијата „Твое лице звучи познато“ имаше интересен настап кој го насме целиот регон. Имено двајца мажи, Сефан Анџелковиќ и Леон, се најдоа во улога на Милица и Емина и ја изведоа „Лимонада„ а нивниот настап за само еден ден ...

7 поврзани вести »

Апсење кај „Блаце“- со трактори ја преминале границата

Press24 - пред: 12 часа

Вчера околу 15,00 часот во близина на објектот на Полициска станица за Граничен надзор бил затекнат 54- годишниот Т.К од Косово, заедно со уште неколку лица со трактор кои преку реката Лепенец нелегално ја преминале државната граница.

2 поврзани вести »

Следува продолжен викенд - понеделник неработен за сите граѓани

Press24 - пред: 12 часа

Денот на Македонската револуционерна борба 23 Октомври – понеделник, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството на граѓаните на Република Македонија им го честитаат ...

16 поврзани вести »

Изгоре автомобил пред ресторан во Скопје

Press24 - пред: 13 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против 28-годишниот Д.Т. од Скопје и 36-годишниот А.Т. исто од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “предизвикување општа опасност“.

13 поврзани вести »

Фановите останаа без текст: Ќерката на Зорица Брунцлик позира во мокра маичка без градник

Press24 - пред: 13 часа

Згодната Злата Аранѓеловиќ, најмалата ќерка на Зорица Брунцлик на својот Инстаграм профил поставила најпровокативна фотографија до сега, која и тоа како привлекла внимание. Позирала во мокра маичка, а во прв план се нејзините извајани стомачни.

4 поврзани вести »

Заев-Звиздиќ: Преку унапредување на соработката до побрзо членство во ЕУ

Press24 - пред: 13 часа

Македонија и Босна и Херцеговина делат заедничка цел - членството во ЕУ и НАТО, а тоа може да забрза преку унапредување на заедничка соработка, оценија денеска на заедничката прес-конференција премиерот Зоран Заев и претседавачот на Советот на ...

36 поврзани вести »

Нападнал вработена во пошта, па искасапил таксист - хорор во тетовско

Press24 - пред: 13 часа

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против 57-годишниот Ќ.Н.од Тетово, кој на 14.10.2017 година физички ја нападнал 21-годишната Ф.А. вработена во „Македонски пошти“ во Тетово.

10 поврзани вести »