TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Семејна драма во Скопје - жена претепана и силувана од сопругот

Press24 - 13.12.2017

Четириесет и три годишната С.Т. од Скопје вчера околу 10:35 часот пријавила дека во неколку наврати претходниот и овој месец била физички малтретирана од страна на 46-годишниот сопруг И.T. и притоа се здобила со тешки телесни повреди.

15 поврзани вести »

Работник се здобил со тешки изгореници на работно место - итно префрлен на скопските клиники

Press24 - 13.12.2017

Педесет и осум годишниот Н.С. од Гостивар ноќеска се здобил со тешки повреди на работното место. Од полицијата информираат дека во гостиварската болница бил донесен Н.С. кој околу 1 часот по полноќ се повредил во фабриката „Вардар Доломит“ во ...

18 поврзани вести »

Ја победи Рада на „Ѕвезде Гранда“, па исчезна - каде е и што прави денес Душан Свилар

Press24 - 13.12.2017

Душан Свилар во 2007 година беше прогласен за победник на музичкиот натпревар „Ѕвезде Гранда“ кога имаше само 17 години. После тоа животот целосно му се промени, но остана големата љубов кон музиката.

Нова теорија за исчезнатиот малезиски авион: На оваа можност никој не помисли (видео)

Press24 - 13.12.2017

Сеуште не се знае каде е авионот „Малезија ерлајнс“ кој изчезна во 2014 година во лет за Каула Лумпура преку Пекинг. Во исчезнатиот авион имало преку 239 патници, а засега се пронајдени само делови кои се исфлени на брегот од океанот.

26 поврзани вести »

Бидете внимателни - магла го отежнува сообраќајот на неколку патниправци

Press24 - 13.12.2017

Намалена видливост од 100 до 150 метри поради магла има на патните правци Катланово-Велес, Удово-Гевгелија, Македонска Каменица-Делчево-Берово и Струмица, информира Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) во утринскиот извештај за состојбата на ...

43 поврзани вести »

Вељко прослави роденден без неа: Цеца откри зошто синот не ја повикал на прославата

Press24 - 13.12.2017

Вељко Ражнатовиќ во неделата наполни 21 година, а роденденот го славеше два дена со пријателите. Овој со него не беше неговата мајка Светлана Ражнатовиќ, како што било во случајот минатите годни, а не ја повикал на прославата затоа што одлучил ...

Рада Манојловиќ објави фотографија- што и се случило со лицето?

Press24 - 13.12.2017

Пејачката Радмила Манојловиќ ги шокираше своите обожаватели со фотографија која ј постави на Инстаграм. Имено, фолк ѕвездата е позната по тоа што е опуштена, па не крие ништо од своите фанови, иако овој пат, ваков потег не очекувале.

5 поврзани вести »

Американскиот амбасадор Џас Бејли ќе одржи предавање Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип

Press24 - 13.12.2017

Американскиот амбасадор Џес Бејли денеска ќе одржи предавање за борбата против корупцијата. Предавањето ќе се одржи во свечената сала на Правниот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ во ...

42 поврзани вести »

Денеска се слави Свети апостол Андреј Првоповикан – честит именден на Андреј, Андреја, Андријана

Press24 - 13.12.2017

Денеска е Св. апостол Андреј Првоповикан. Свети Андреј беше по професија рибар, како повеќето апостоли, за да се зачуди светот што меѓу прости, необразовани рибари се нашла таква мудрост. Инаку, му беше брат на апостол Петар.

Објавена прогноза за наредните четири дена - од денеска голема промена

Press24 - 13.12.2017

Умерено облачно, претпладне со магла по одделни котлини, а вечер во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, кој во западните делови повремено ќе засилува.

Украсено село изгледа како од бајките, а нема да верувате каде се наоѓа (фото)

Press24 - 13.12.2017

Косовското село Петершан, кое се наоѓа на неколку километри од Ѓаковица, пред божикните и новогодшнте празници наликува на место од бајките. Дрвјата, мостот, центарот во селото, куќите и дворните места и посебно црквата и просторот околу неа се ...

4 поврзани вести »

Тешко повреден пешак при сообраќајка во Скопје

Press24 - 13.12.2017

Пешак бил потешко повреден во една од вкупно 10 сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири незгоди полесно биле повредени четири лица, а во пет била причинета материјална штета.

21 поврзани вести »

Денеска ќе се одржи судско рочиште за случајот „Транспортер“

Press24 - 13.12.2017

Судско рочиште за случајот „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство е закажано за денеска во Кривичниот суд во Скопје, во кој првообвинет е поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и уште 20 други лица.

45 поврзани вести »

Зборови кои ја замрзнуваат крвта - напаѓачот од Менхетен пред нападот оставил порака за Трамп

Press24 - 13.12.2017

Акајед Улах, кој се соочува со обвиненија за тероризам по експлозијата на Менхетн, на Фејсбук го предупредил американскиот претседател Доналд Трамп за нападот во Њујорк. - Трамп не успеа да го заштитиш својот народ, напишал Улах на Фејсбук пред ...

7 поврзани вести »

Скопје и утрово се гуши - алармантно загаден воздухот во Лисиче

Press24 - 13.12.2017

Загадувањето на воздухот во Скопје се чувствува уште од утринава. Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање покажале најголема загаденост во Лисиче каде во 7 часот биле измерени 260 микрограми на метар кубен ПМ10 ...

124 поврзани вести »

И денеска железничкиот сообраќај во целосен прекин

Press24 - 13.12.2017

Поради протестот на вработени во МЖ ад Транаспорт кои бараат исплата на вториот дел од платата за октомври железничкиот товарен и патнички сообраќај и денеска ќе биде во целосен прекин. Душко Чакаровски, машиновозач во МЖ Транспорт ад Скопје, изјави ...

44 поврзани вести »

Адријан Муча е новиот директор на „Паркови и зеленило“

Press24 - 13.12.2017

Адриан Муча од МТСП е нов директор на Јавното претпријатие ,,Паркови И зеленило" од Скопје. Како што потврди Град Скопје за МИА, скопскиот градоначалник Петре Шилегов синоќа го назначил новиот директор, кој доаѓа на местото на Душан Авировиќ.

Судот во Солун денеска ќе одлучува за екстрадацијата на Грујовски и Бошковски во Македонија

Press24 - 13.12.2017

Судот во Солун денеска ќе одржи рочиште за барањето од македонските власти за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Горан Грујевски и Никола Бошковски, обвинети од СЈО за предметот „Тврдина и ...

83 поврзани вести »

Оставките на членовите на ДИК пред Собранието

Press24 - 13.12.2017

Собранието на Република Македонија на првата наредна седница треба да ги констатира оставките на членовите на Државната изборна комисија. Овој состав на ДИК кој имаше мандат од склучувањето на Пржинскиот договор, а со траење до 2020 година, се ...

77 поврзани вести »

Објавена прогноза за наредните четири дена - од денеска голем пресврт

Press24 - 13.12.2017

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во вечерните и ноќните часови, во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, кој во западните делови повремено ќе засилува.