TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Видео: Ова е за секоја осуда - Гидро денес би бил напаѓан поради оваа сцена од „Жикина династија“

Press24 - пред: 3 часа

Серијата филмови „Жикина династија“ е вистински феномен и еден од најгледаните во историјата на југословенската кинематографија. Најмногу благодарејќи на маестралниот Драгомир Бојаниќ Гидро.

2 поврзани вести »

Се наѕира крајот: Овие седум клучни докази водат кон убиецот на Јелена

Press24 - пред: 3 часа

Центарот за форензички истражувања на чело со Ненад Шипка упати барање до обвинителството во Белград да се истражат седумте клучни докази, кои водат до убиецот на пејачката на Гранд, Јелена Марјановиќ.

30 поврзани вести »

Православните денес слават голем празник - празникот на големите чуда, а еве што треба да се направи

Press24 - пред: 4 часа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 октомври. Денеска е Св. маченици Сергиј и Вакх. Овие двајца беа видни луѓе на дворот на Максимијан. Но, штом Максимијан дозна дека се христијани, својата наклонетост ја претвори во гнев, ...

4 поврзани вести »

Бројот на жртвите од пожарот во Португалија се зголеми- досега 43 лица загинати

Press24 - пред: 4 часа

Бројот на загинати во пожарите што минатиот викенд избувнаа во Португалија се искачи на 43 лица, соопшти синоќа портпаролот на португалската Агенција за цивилна заштита Жорге Диас. Тој нагласи дека последното тело на жртва од пожарите е пронајдено ...

29 поврзани вести »

Еден тешко повреден а уште 16 полесно во сообраќајки во Скопје

Press24 - пред: 4 часа

Пешак е потешко повреден, а 16 лица се полесно повредени во 12 од 14 сообраќајки во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во две сообраќајки е причинета материјална штета. Како што информира МВР, во текот на вчерашниот ден ...

40 поврзани вести »

Бурата Брајан се приближува кон Велика Британија и Ирска

Press24 - пред: 4 часа

Бурата Брајан во текот на викендот ќе погоди делови на Велика Британија и од Ирска, соопшти ирскиот метеоролошки завод. За сабота е издадено жолто предупредување за силни ветрови и можни поплави во делови на јужна и западна Англија и Велс, а ...

21 поврзани вести »

Ден на баталјонот за врски од составот на ЗОК

Press24 - пред: 4 часа

Со воена свеченост денеска во касарната „Илинден“ ќе се одбележи Денот на баталјонот за врски од составот на Здружената Оперативна Команда (ЗОК) Денот на единицата ќе се одбележи со соодветна програма согласно правилото за воен протокол, како и ...

7 поврзани вести »

Сите надвор и искористете го пролетниот ден - викендов не чека драстична промена

Press24 - пред: 4 часа

Ова утро во Македонија преовладува претежно ведро и свежо време со утрински температури кои што ќе бидат за некој степен повисоки од повеќегодишниот просек за овој период од годината. Во Македонија денес во раните утрински часови во северните, ...

85 поврзани вести »

Нормализиран сообраќајот на „Меџитлија“

Press24 - пред: 5 часа

Сообраќајот на граничниот премин Меџитлија на границата кон Грција од утрово е нормализиран. Сообраќајот беше во прекин поради штајк на грчките царински служби од вчера од 6:30 часот. Во овој период се пропушаа само ...

100 поврзани вести »

Детали за масовната тепачка во автобус на Бит Пазар- три лица на Ургентен

Press24 - пред: 5 часа

Три лица се повредени, а едно е приведено откако група лица синоќа нападнале патници во автобус брoj 50 на ЈСП на булevarot „Крсте Мисирков“ во Скопје кај 26-ти Јули, предизвикале сообраќајка на автобусот и продлжиле со тепачка на постојката.

71 поврзани вести »

Авион принудно слетал поради миризбата која доаѓала од тоалетот - патиците згрозени

Press24 - пред: 13 часа

Авионот SG 192 од Бенгалур до Њу Делхи во Индија морал присилно да слета поради лош мирис кој се почувствувал од тоалетот дури до пилотската кабина, изјавил претставникот на авио компанијата SpiceJet.

Детали за масовната тепачка на Бит Пазар - три лица завршија на Ургентен

Press24 - пред: 13 часа

Вечерва околу 21 часот на булеварот Крсте Мисирков на постојката кај 26-ти Јули, во автобус на ЈСП бр. 50, од страна на повеќе лица бил нарушен јавниот ред и мир и притоа биле нападнати и патниците кои биле внатре во автобусот.

71 поврзани вести »

Бебиња сијамски близначки ги возеле 15 часа на мотор низ џунгла до првиот доктор

Press24 - пред: 13 часа

По мачното патување на мотор, близначките стари само недела дена, префрлени се на лет до престолнината Киншаса, каде ги оперирал тим хирурзи - доброволци, пишува Би Би Си. Бебиња поминале 1.400 километри низ џунгла, возејќи се по лоши патишта, а ...

2 поврзани вести »

Оваа неверојатна машина може да ви изгради куќа за само два дена

Press24 - пред: 13 часа

Сакате да изградите куќа, а не сакате тоа да трае долго?! Погледнете како оваа машина го прави тоа. Неверојатната робот машина ги воодушеви сите зошто ги реди циглите брзо и уредно, па така за два дена куќата е готова.

Што да направите кога на закажан преглед во ,,мој термин‘‘ нема да дојде лекарот?

Press24 - пред: 13 часа

Пациент оди на закажан преглед кај офталмолог на скопските клиники, но лекарот е на боледување. Се враќа дома без дијагноза и со повторно малтретирање и закажување на Мој Термин. Ова е само еден од примерите што се случува кога специјалистите имаат ...

2 поврзани вести »

Голем пожар вечерва во скопско Маџари

Press24 - пред: 14 часа

Доцна вечерва избил голем пожар во скопската населба Маџари. Противпожарните екипи веднаш пристигнале на лице место заедно со екипите на Брза помош. Во пожарот зафатени биле 3 куќи, а како што дознава 24вести.мк во домовите имало неподвижни лица, но ...

12 поврзани вести »

Зошто девојчињата носат розово, а момчињата сино - не било отсекогаш така

Press24 - пред: 14 часа

Верувале или не, розовата боја претходно била сметана за машка. Кон крајот на 19 век, родителите своите момчиња ги облекувале во розово за да ја истакнат нивната мажевност. Додека девојчињата ги облекувале во сина боја за да ја потикнат нивната ...

Епидемија на мали сипаници на Косово – едно дете почина

Press24 - пред: 14 часа

Епидемијата на мали сипаници на Косово се појавува прв пат по 16 години . Бројот на заболени е ококлу 100 , а станува збор за последица од малиот процент на вакцинирани од ММР вакцината . Починатото дете имало само 16 месеци и не било вакцинирано .

42 поврзани вести »

Масовна тепачка на Бит Пазар - демолирани два автобуси со Комити

Press24 - пред: 14 часа

Непосредно по завршувањето на натпреварот помеѓу екипите на Вардар и Реал Сосиедад, на скопски Битпазар се случил инцидент во кој биле каменувани два автобуси во кои се превезувале симпатизери на црвено-црните.

71 поврзани вести »

Се ближи голем празник: Црна Света Петка која штити од несреќи и болести

Press24 - пред: 14 часа

Иако ја викаат Црна света Петка, луѓето веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од многу болести. Поради тоа, народот ја нарекува уште и мајка Параскева. Православните верници ќе ја прославуваат света Петка на 27- ми.

6 поврзани вести »