TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Министерство за економија: Останува евтината тарифа на струја за граѓаните

Press24 - 14.12.2017

Со новото законско решение нема да се укине евтината тарифа на струјата, туку таа е гарантирана како минимум услов во процесот на либерализација на пазарот на електрична енергија. Формата ќе зависи од понудата на снабдувачот кој граѓаните ќе го ...

39 поврзани вести »

Белгиски суд ја запре процедурата за екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија

Press24 - 14.12.2017

Судија во Белија денеска реши да ја запре процедурата за екстрадиција на разрешениот каталонски премиер Карлес Пуџдемон во Шпанија. Одлуката доаѓа откако шпанскиот Врховен суд го повлече барањето за екстрадиција во пресрет на вонредните избори што ...

16 поврзани вести »

Сугарески: Следната година изградба на железничката делница Бељаковце-Крива Паланка

Press24 - 14.12.2017

Следната година треба да почне изградбата на втората железничка делница на пругата кон Бугарија, на потегот од Бељаковце до Крива Паланка, во должина од 34 километри, откако вчера официјално беше одобрен грант од 68,6 милиони евра од Европската ...

16 поврзани вести »

Угостителите се „за“ а лекарите против измените на Законот за заштита од пушење

Press24 - 14.12.2017

Угостителите се за, а лекарите против Предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето кој е поднесен по скратена постапка. На јавната расправа што денеска се одржа во Собранието едните бараа баланс во законот со што ќе бидат ...

Доаѓа големиот и тежок празник Свети Никола: Што не се прави тој ден

Press24 - 14.12.2017

Православните верници на 19 месецот го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да се чисти, пере, но обавезно појдете во црква, запалете свеќа и помолете се на ...

4 поврзани вести »

Донев: Парите се уште не се вратени, но ќе бидат донирани

Press24 - 14.12.2017

Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Александар Донев,за „Макфакс“ вели дека нема законска можност да ги врати во буџет парите кои тој рече дека ќе ги плати од свој џеб откако во јавноста беше обелоденето дека до Буенос ...

Ана Бекута брутално ја навреди Вики, а Марија тргна да ја „дави“ Карлеуша (видео)

Press24 - 14.12.2017

Напнатоста помеѓу Вики и Ана Бекута од емисија во емисија расте, а оваа сабота се чини дека ескалираше. Имено Ана Бекута и се обрати на Вики и рече дека таа е „подравок“ на што Вики побара објаснување а Бекута рече, „Подварок, Вики е неважен, важно ...

4 поврзани вести »

Македонец и Грк настрадаа во крвавата тепачка на „Гробарите“

Press24 - 14.12.2017

Еден Македонец, еден Грк и двајца Хрвати се повредени во жестоката тепачка што се случи на трибината на „Гробарите“ за време на српското вечно дерби меѓу Црвена Звезда и Партизан. Немилите сцени се случиле за превласт на Јужната трибина, а во неа, ...

56 поврзани вести »

Протести на улиците низ цела Грција

Press24 - 14.12.2017

Хаос владее на улиците во Атина, предизвикан од генералниот штрајк на кој повикаа синдикатите против економските мерки и реформите во секторот труд и социјала, јавуваат грчки медиуми. Од утрото движењето по улиците на Атина е исклучително тешко - во ...

31 поврзани вести »

Собранието утре ќе ги потврди оставките на Ковачевски и Пендаровски

Press24 - 14.12.2017

На почетокот на утрешната собраниска седница ќе бидат констатирани оставките на пратениците Васко Ковачевски и Стево Пендаровски. Ковачевски, кој денеска поднесе оставка на пратеничката функција, изјави дека ќе биде прв човек на комбинатот РЕК ...

67 поврзани вести »

Фото: Скопје „проголтано" од загадениот воздух - вака се гледа од Водно

Press24 - 14.12.2017

Загадениот воздух со високи концетрации на ПМ10 честички го направи своето. Од вчера има рекордна загаденост, а според мерењата, денеска сме најзагаден град во светот. Вака се гледа Скопје од ...

122 поврзани вести »

Тајни шифри помеѓу стујардеси:Овие сигнали ги користат за да си дадат знак дека сте згодни или не

Press24 - 14.12.2017

Поранешен стујард тврди дека имаат тајни кодови помеѓу колегите за да можат да се разберат без никој тоа да го забележи. Џејмс работел 7 години како стујард а во една радио емисија открил дека имаат тајни кодови помеѓу колегите за да нагласат ако ...

5 поврзани вести »

Околината најчесто мисли дека нешто не е во ред со вас ако немате момче но ова е вистинската причина

Press24 - 14.12.2017

Интелигентните жени потешко наоѓаат вистински партнер. Околината најчесто мисли дека нешто не е во ред со жените кои не се во врска. Дефинитивно не е така. Десет причини поради кои паметните жени потешко наоѓаат љубов: Тие не се плашат да бидат сами ...

Пејачката призна: Аца Лукас ме бркаше, но јас го одбивав

Press24 - 14.12.2017

Иако се шпекулираше дека тој ја бркал сопругата на Дарко Лазиќ, по што настана скандал, сепак Аца ЛУкас бил заинтересиран за друга пејачка. Имено, пејачката Душица Грабовиќ призна дека Аца Лукас сакал да биде со неа и тоа јасно и го кажал, но дека ...

3 поврзани вести »

Нов тренд со кој ќе ги воодушевите сите: Направете елка од прибор за јадење (видео)

Press24 - 14.12.2017

Немате место за голема елка но сепак сакаѕте украс во вашиот дом? Направете едноставана и мала елка од која сите ќе се воодушеват. Имено, елка може да си направите од пластични вилушки и лажици, но и од пластични шишиња.

33 поврзани вести »

„Велт“: Атина, Скопје и Белград ќе градат канал што ќе ја промени географијата на Балканот

Press24 - 14.12.2017

Грција, Македонија и Србија сакаат да изградат пловен канал што ќе ја поврзува реката Дунав со Егејското и Средоземното Море, кој според грчкиот премиер Алексис Ципрас „би можел да ја промени географијата на Балканот“, наведува германскиот магазин ...

Шилегов: Политички мотивирана иницијативата да не се пуштаат децата на школо

Press24 - 14.12.2017

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска оцени дека е политички мотивирана иницијативата на Фејсбук преку која родители најавуваат дека нема да ги пуштаат децата на училиште во знак на револт од загадувањето во Скопје.

22 поврзани вести »

Откриена причината за пожарот кој сеуште дивее во луксузните делови на Лос Анџелес

Press24 - 14.12.2017

Огнот до темел уништил шест куќи во вредност од неколку милиони долари во населбата во која живеат познати личност. Во еден од пожарите кој со денови дивеат во јужна Калифорнија, се запалиле и целосно изгореле шест куќи во луксузниот дел на Лос ...

На навивач на Партизан му ги одгризале носот и ушите - останал и без заби

Press24 - 14.12.2017

Вистински хорор се одвиваше на натпреварот Црвена Ѕвезда-Партизан кога се степаа навивачи. Еден од навивачите бил тешко повреден, а повредени се уште 20 лица. Тој цела вечер бил во болница каде лекарите се бореле за неговиот живот.

43 поврзани вести »

Вистинска секс бомба бара момче преку Инстаграм а ова се нејзините услови (видео)

Press24 - 14.12.2017

Во денешно време не е чудно кога младите бараат момче или девојка преку интернет, па така оваа Инстаграм ѕвезда која има повеќе од 270. 000 луѓе кои ја следат, одлучи својата сродна душа да ја побара преку видео порака на Инстаграм.