TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Призма

„Титаник“ – закана од притвори за врхушката на ВМРО-ДПМНЕ

Призма - тукушто објавено

Два дена пред истекот на рокот за поднесување обвиненија, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) поднесе 17 обвиненија . Обвинети се 94 физички и 7 правни лица за случаи поврзани со злоупотреба на службата, злосторничко здружување, даночно ...

37 поврзани вести »

СЈО бара притвор за Груевски, Јанакиески и Јанкулоска

Призма - пред: 4 часа

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за Никола Груевски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкуловска, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер за случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни измами.

37 поврзани вести »

Бандиќ предлага преименување на плоштадот „Маршал Тито“ во Загреб

Призма - 28.06.2017

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, најави дека ќе побара од градското собрание, плоштадот „Маршал Тито”, да биде преименуван во плоштад „Република Хрватска”. Пишува: Свен Милекиќ, Загреб За да ги задоволи барањата на новата десничарска ...

7 поврзани вести »

Иницијатива за изградба на споменик на Виталиј Чуркин во Сребреница

Призма - 28.06.2017

Здружение на граѓани од босанскиот ентитет, Република Српска, РС, предизвика лути реакции со својата најава дека покренало иницијатива, во Сребреница да му се подигне споменик на поранешниот руски амбасадор во Обединетите нации, кој гласаше против ...

2 поврзани вести »

Холандија делумно одговорнa за убиствата во Сребреница

Призма - 28.06.2017

Апелациски суд од Холандија, потврди дека оваа држава е делумно одговорна за смртта на околу 300 Бошњаци од Сребреница, кои беа убиени во 1995 година, откако претходно беа истерани од базата на холандските мировни сили на ООН во Поточари.

7 поврзани вести »

Валтер го брани сарајо

Призма - 28.06.2017

Ретки се датумите кои се семиотички толку добро заокружени и кои во себе содржат истовремено и фатален почеток и фатален крај на една иста историска глупоштина и автодеструктивна мазохистичка самоубиствена акција против својот и против човечкиот род ...