TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

Кирил Спироски демантира: Од мене не се бара враќање на средства бидејќи нема основ за такво нешто

Радио МОФ - пред: 14 часа

Поранешниот претседател на Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, Кирил Спироски , целосно ја отфрла информацијата дека до него има какво било барање за враќање на средства и барање за покритие за потрошени ...

2 поврзани вести »

Студенти од Стоматолошки бараат ректорот на УКИМ да го прифати Ќиро Ивановски за декан

Радио МОФ - пред: 17 часа

Студенти и специјализанти на Стоматолошкиот факултет – Скопје при УКИМ со потписи бараат да се прифати кандидатурата на проф. д-р Ќиро Ивановски за декан на факултетот. Отвореното писмо го поддржаа 220 студенти и специјализанти на овој факултет.

17 поврзани вести »

БИРН во потесниот избор за најпрестижната глобална награда за дата новинaрство

Радио МОФ - пред: 18 часа

Базата на податоци „ Странски инвестиции под луп а“ на БИРН Македонија е меѓу петте номинирани за глобалната Награда за дата новинарство 2017, во категоријата – мали редакции. Тие се избрани во конкуренција од вкупно 99 апликации во оваа категорија.

2 поврзани вести »

„Љубојна“ и Дамир Имамовиќ вечерва ќе го отворат ОфФест

Радио МОФ - пред: 18 часа

Четиридневниот 16. ОфФест вечерва ќе почне со два концерта во Македонскиот народен театар – соло-настап на Дамир Имамовиќ од Босна, најпознатиот изведувач на севдах кој е и интернационално афирмиран, а потоа е концертот на македонскиот етносостав ...

21 поврзани вести »

„Скопски цветен фестивал 2017“ викендов во паркот „Македонија“

Радио МОФ - пред: 20 часа

Градот Скопје и Јавното претпријетие „Паркови и зеленило“ на 27 и на 28 мај (сабота и недела) во паркот „Македонија“, наспроти „Веро 2“ крај булеварот „М.Т. Гологанов“ ќе го организираат четвртиот по ред „Скопски цветен фестивал 2017“.

3 поврзани вести »

Кирил Спировски почнал да враќа дел од парите што ненаменски ги трошел Студентскиот парламент

Радио МОФ - пред: 20 часа

Во текот на 2015 година Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ненаменски трошел пари, покажуваат наодите на Државниот завод за ревизија на работата на Филозофскиот факултет.

9 поврзани вести »

Францускиот кино-клуб утре ја затвора сезоната со „Не сум ништожник“

Радио МОФ - пред: 21 часа

Со филмот „Не сум ништожник“, утре (26-ти мај), во 20 часот во Кинотеката на Македонија, Францускиот институт во Скопје ја затвора овогодишната сезона на францускиот кино-клуб. Филмот е во режија на Емануел Финкиел (2014), а Никола Дивошел, Мелани ...

3 поврзани вести »

Една од новинарките кои ги разоткрија убиствата и мачењето во „геј логорите“ во Чеченија доаѓа на Engage

Радио МОФ - пред: 22 часа

Ирина Гордиенко , новинар и дописник на весникот Новаја Газета, е една од говорниците на Engage Конференцијата за социјален активизам. Гордиенко е една од новинарките кои први го истражуваа и објавија масовното приведување, мачење, а во некои случаи ...

Британија престана да дели безбедносни податоци со САД по протечени фотографии од нападот во Манчестер

Радио МОФ - пред: 23 часа

Полицијата која го истражува бомбашкиот напад во Манчестер престанала да споделува детали од истрагата со Соединетите Американски Држави, по протечувањето на информации во американските медиуми, дознава ББЦ.

44 поврзани вести »

Рефлектор: Поразителни статистики за младите во Македонија

Радио МОФ - пред: 23 часа

Дури четири петини од младите би се иселиле надвор од Македонија, а три четвртини живеат со родителите, објави Рефлектор согласно податоци од НВО инфоцентарот и МЦЕО, Евростат, Светска банка и Меѓународна организација за труд.

Премиера на „Бакнати од сонцето“ – театарска претстава подготвена од лица со интелектуална попреченост

Радио МОФ - пред: 23 часа

Членовите на „Театар Пи“ Златко Митрески и Македонка Илиевска изминатиов период работеа со лица со интелектуална попреченост од дневниот центар „Порака“. Резултатот е мултимедијалниот проект „ Бакнати од Сонцето “ кој утревечер, 26 мај, во 20 часот ...

6 поврзани вести »

Скопско астрономско друштво за првпат организира курс по астрономија за деца

Радио МОФ - пред: 1 ден

Скопското астрономско друштво во повеќе наврати организира курсеви за возрасни, каде долна граница за посетителите беше 12 години. Но, поради големиот интерес од родителите на помали деца, од друштвото информираат дека за првпат од нивното постоење, ...

Проекција на шведскиот документарен филм „Фини луѓе” во Кинотека

Радио МОФ - 25.05.2017

Амбасадата на Шведска во Скопје, во соработка со Кинотеката на Македонија ќе го прикаже шведскиот документарен филм „Фини луѓе”. Прикажувањето на филмот ќе биде вечерва, 25-ти и сабота, 27-ти мај во 20:00 часот во Кинотеката.

10 поврзани вести »

Љутфиу: Учениците да се подготват, екстерно тестирање ќе има

Радио МОФ - 24.05.2017

Министерот за образование и наука во заминување Пиштар Љутфиу изјави дека на крајот на оваа учебна година ќе има екстерното тестирање, иако мандатарот за состав на новата влада, Зоран Заев, најави дека ќе го укине веднаш штом Собранието почне да ...

22 поврзани вести »

Комисијата за заштита од дискриминација не препозна дискриминаторска содржина во „Социјална патологија“

Радио МОФ - 24.05.2017

Комисијата за заштита од дискриминација донесе мислење по претствка на Коалицијата СЗПМЗ за дискриминаторска содржина воучебникот „Социјална патологија“ во која повторно не успеа да препознае дискриминација и да препорача соодветни мерки за нејзино ...

10 поврзани вести »

Третиот „Скопје синема сити“ во чест на „Крафтверк“

Радио МОФ - 24.05.2017

Во Кинотеката на Македонија од 15-ти до 19-ти јуни ќе се одржува третиот филмски фестивал за музички документарни филмови „ Скопје Синема Сити “. Фестивалот прикажува документарни филмови чијашто главна тема е музиката, без оглед на жанрот или ...

3 поврзани вести »

[Галерија] Во боите на Британија светот сочуствува со Манчестер

Радио МОФ - 24.05.2017

Повеќе градови во светот ја променија надворешноста на нивните најголеми споменици, сочуствувајќи со трагедијата на концерт во Манчестер во кои загинаа 22 лица, а уште многу се повредени. Додека службите на Велика Британија го истражуваат случајот и ...

2 поврзани вести »

„Скопје чита“ денеска на Скопско кале

Радио МОФ - 24.05.2017

Второто издание на манифестацијата „Скопје чита“ денеска ќе се одржи во паркот спроти Скопското кале. Прво ќе читаат група студенти, а потоа и реномирани поети и писатели од рзалични генерации.

18 поврзани вести »

Изложба на цртежи изработени од децата во СОС Детско село

Радио МОФ - 24.05.2017

Вечерва во Јавна соба ќе бидат изложени цртежи изработени од децата во СОС Детско село, Скопје. Изложбата претставува краен резултат од ликовната работилница на која присуствуваа децата во рамките на нивните воншколски активности.

Судот овозможи Тајван да стане прва држава во Азија која ќе легализира истополови бракови

Радио МОФ - 24.05.2017

Највисокиот суд во Тајван пресуди во корист на истополови бракови, со тоа давајќи можност оваа земја, прва во Азија, институционално да ги легализира. Врховниот суд одлучуваше околу уставните пречки на сегашното законодавство, според кое бракот е ...

13 поврзани вести »