TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

80 средношколци на камп за лидерство за девојки во Крушево

Радио МОФ - пред: 33 мин

Младинската Асоцијација ИМКА Битола во соработка со американскиот Мировен Корпус, ќе го понудат нивниот годишен камп за лидерство на 80 средношколци од Македонија. Поддржани од над 30 волонтери и персонал, Кампот GLOW (Girls Leading Our World) ќе се ...

2 поврзани вести »

Дојран на референдум за рудниците, 2747 граѓани со право на глас

Радио МОФ - пред: 1 час

Дојранчани денеска гласаат со „За“ или „Против“ на двете референдумски прашања за продолжување со работа на рудникот „Казандол“ и отворање нови рудници на територијата на општината. Право на глас имаат 2.747 граѓани кои ќе имаат можност да се ...

40 поврзани вести »

Студентскиот дом „Пелагонија“ за Супер купот нуди сместување по 110 евра од вечер

Радио МОФ - пред: 17 часа

По цена од 110 евра за гостин, Државниот студентски дом „Пелагонија“ ги отвори своите врати за гостите од земјава и странство, а во пресрет на Супер купот на Европа во фудбал, кој на 8 август ќе се игра во Скопје меѓу Реал Мадрид и Манчестер ...

[Став] За кого се државните институциите, ако не за граѓаните?

Радио МОФ - пред: 20 часа

Младите добија лажиран и фалсификуван процес за избор на младински претставник, без запазување на службените процедури и норми, при што во изборот учествуваа младински организации што немаат никакви активности поврзани со млади, пишува Блажен ...

Дојран утре гласа за или против „Казандол“ и други рудници

Радио МОФ - пред: 22 часа

„Дали сте за или против продолжување со работата рудникот и рударскиот комплекс Казандол“ и „Дали сте за или против отварање на рудници и рударски комплекси за металични минерални суровини на територија на општина Дојран“ се двете референдумски ...

40 поврзани вести »

Иницијативата „5до12“ до Царовска: Ниедно од нашите барања не е соодветно преточено во закон

Радио МОФ - пред: 23 часа

Иницијативата за правата на лицата со посебни потреби „5до12“, реагира на изјавата на Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска , која вчера изјави дека работите кои ги разговарале веќе се преточени во законски текст и дека е во ...

14 поврзани вести »

Полскиот сенат изгласа реформи во судството и покрај протестите и критиките од ЕУ

Радио МОФ - пред: 1 ден

Горниот дом на парламентот во Полска го усвои законот за промени во врховниот суд, спротивно на барањата на Европската унија и критичарите во земјата кои сметаат дека законот ќе ги наруши демократските контролни механизми.

27 поврзани вести »

МКЦ за СКопје – 54 години од земјотресот со вечер посветена на Даница Ручигај, првата македонска поетеса

Радио МОФ - 22.07.2017

Манифестацијата „МКЦ за Скопје“ , со која Младинскиот културен центар – Скопје ја одбележува 54-годишнина од скопскиот катастрофален земјотрес, со повеќе културни настани ќе се одржи на 25 и 26 јули.

2 поврзани вести »

ДримОN Фестивал 5 – „Грaдиме нови генерации“

Радио МОФ - 22.07.2017

Богата музичка програма, ликовен и aртивистички павиљон, летно кино, претстави, зелени креативни работилници и активистички предавања за деца и млади најавуваат организаторите на 5-тото издание на ДримON фестивалот кој ќе се одржи следната недела, ...

„Блупринт“ за образование и млади: Нови стратегии, сеопфатни реформи и департизација

Радио МОФ - 21.07.2017

Сеопфатна стратегија за образование до крајот на 2017 година, реформа во образовните институции и наставните програми, надминување на проблемот со партизираноста, транспарентност при креирање на образовните и младински политики бара граѓанското ...

[Фото] „Мерцедес“, „Халкидики“, „патни трошоци“ – што дава Гугл при пребарување за политичарите во Македонија?

Радио МОФ - 21.07.2017

Опцијата за пребарување на Гугл освен што се користи за да добиеме некоја потребна информација, некогаш знае и да насмее. Радио МОФ реши да „изгугла“ имиња на дел од политичарите во Македонија.

Џафери: Ако се оди според планот, на 6 август ќе ги распишам локалните избори

Радио МОФ - 21.07.2017

Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август ако нема промени во планот тие да се одржат на 15 октомври, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери , во интервју за државната новинска агенција МИА.

48 поврзани вести »

Торба со прашина од месечината се продаде за 1,8 милиони долари

Радио МОФ - 21.07.2017

Торба во која американскиот астронаут Нил Армстронг ги собрал првите примероци од месечева прашина на нејзината површина, се продаде на аукција во Њујорк, за 1,8 милиони долари. Материјалот вратен од Аполо 11 мисијата во 1969 година бил купен од ...

10 поврзани вести »

ЗНМ побара од МВР казни за насилството против новинари

Радио МОФ - 21.07.2017

Зголемена безбедност на новинарите била главната тема на на денешната средба на претставниците на Здружението на новинари на Македонија со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски .

20 поврзани вести »

Аматерскиот театар „Сцена 71“ од Свети Николе на летна турнеја во соседството

Радио МОФ - 21.07.2017

Аматерскиот театар „Сцена 71“ од Свети Никола тргнува на летна турнеја при којашто ќе гостува на три фестивали во регионот, и тоа во Требиње,Прокупје и Бања Лука. Делото со којашто ќе се претстават е насловено „Европејци“, по текстот на Мирољуб ...

[Видео] Изградена фонтаната од 60.000 евра во Неготино

Радио МОФ - 21.07.2017

Изградбата на фонтаната од 60. 000 евра во Неготино е во завршна фаза. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како веќе извира вода од неа. Нејзината изградба од самиот почеток предизвика лавина критики, бидејќи градот со децении има ...

Калуѓерки изградија капела на „света“ земја за да спречат градење на гасовод

Радио МОФ - 21.07.2017

Калуѓерки од САД им дозволија на активисти кои протестираат против довод на природен гас, да изградат капела на нивниот имот за федералната агенција која го одобрила гасоводот, да мора да го спречи проектот.

Нова концертна сезона на Македонската филхармонија

Радио МОФ - 21.07.2017

На 21 септември, со концерт под диригентската палка на маестро Борјан Цанев, Македонската филхармонија ќе ја отвори новата концертна сезона 2017/2018 година. Меѓу позначајните уметнички имиња во новата концертна сезона се издвојуваат гостувањата на ...

15 поврзани вести »

[Фото] „Во одбрана на Дебар Маало“ бара да се зауздаат доставувачите кои создаваат сообраќаен хаос

Радио МОФ - 21.07.2017

Иницијативата „Во одбрана на Дебар Маало“ бараат од надлежните да се активираат за да се реши проблемот со возилата-доставувачи по сообраќајниците. „Денес се обраќаме и до скопскиот градоначалник Трајановски, но и до градоначалникот на Центар ...

[Видео] Монтажна куќа која сама се склопува за осум минути

Радио МОФ - 21.07.2017

Инженерите од компанијата Ten Fold Engineering, дизајнираа монтажна куќа која сама се склопува за осум минути по едноставно притискање на само едно копче. Се работи за само еден од многуте монтажни објекти кои ги дизајнира оваа компанија.