TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

[Рецензија] Обликот на водата цели високо, но грандиозно потфрла

Радио МОФ - пред: 3 часа

Вчеравечер, во Кино Милениум, 12 денови пред светската премиера, домашната публика го гледаше најновото дело на Гилермо Дел Торо. Во Обликот на Водата, Сели Хокинс ја игра Елиса Еспозито, нема жена, која како дете била најдена на брегот на некоја ...

Ќе се формира единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе

Радио МОФ - пред: 5 часа

Владата на синоќешната 39-та седница донесе одлука за формирање на Национална единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе. Единицата ќе се формира преку склучување на Меморандум за соработка помеѓу Министерството за внатрешни ...

10 поврзани вести »

Вечер на шведска музика на Есенските музички свечености

Радио МОФ - пред: 6 часа

Во фоајето на Македонската опера и балет од 20 часот ќе се одржи вечер на шведска музика „Музика на кралското семејство Бернадот од Шведска“ во рамки на 18. Есенски музички свечености. Ќе настапат сопранистките близначки од Белград Лилјана Јовановиќ ...

7 поврзани вести »

Доделување награди за најдобрите филмови на 8. „Мобил фестивал”

Радио МОФ - пред: 6 часа

Во Кинотеката на Македонија од 20 часот ќе се одржи финална вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ филм и Медиа“ од Битола.

17 поврзани вести »

[Став] Дискриминација – секојдневние кое што (не) го гледаме

Радио МОФ - пред: 6 часа

Како дел од програмата на Учиме право е и правото на еднаквост и заштита од дискриминација како и говорот на омраза. Застрашувачки е фактот дека поголемиот дел од средношколците на овие предавања прв пат се среќаваат со тоа што е дискриминација и ...

ОрцеTalks: Иднината на социјалните медиуми

Радио МОФ - пред: 8 часа

На 21 ноември (вторник) со почеток во 18:00 часот во просториите на средното училиште „Орце Николов“, ќе се одржи дискусијата ОрцеTalks, на тема иднината на социјалните медиуми. Ако дрвото падне во шумата и никој не го слушне како паѓа, дали ...

Четири златни медали СОУ „Јане Сандански“ од Струмица на Јејл

Радио МОФ - пред: 9 часа

Тимот на ученици од СОУ „Јане Сандански“ од Струмица, кој учествуваше на финалниот натпревар по англиски јазик на Светскиот ученички куп се врати во родниот град со освоени четири златни медали.

Се одложува забраната за возила на Водно за следниот викенд

Радио МОФ - 17.11.2017

Најавената забрана за движење возила на патот до Средно Водно ќе се воведе од наредниот викенд (25 и 26 ноември 2017 година). Одложувањето на оваа експериментална мерка, соопштија од Град Скопје, е поради неповолните временски услови што се најавени ...

33 поврзани вести »

[Став] Ловот треба да се забрани, а не да се поттикнува

Радио МОФ - 17.11.2017

Деновиве се актуелизираше темата за ловот како појава и на светско и на локално ниво. Скоро истовремено администрацијата на Трамп најави поништување на забраната за увоз на „трофеи“ од слонови од Замбија и Зимбабве и Владата на Република Македонија ...

Боксови во основно, исмејување во средно – насилството во училиште остава траги

Радио МОФ - 17.11.2017

Затворање на балкон, фрлање на ранецот, боксови, се само мал дел од работите со кои се соочил петтоделенец од Скопје. Студентка на ФИНКИ пак се уште јасно се сеќава на чувството на срам, страв и пониженост поради психичкото насилство што го трпела ...

Македонија меѓу црвените точки на новата европска мапа за квалитетот на воздухот

Радио МОФ - 17.11.2017

Нова интерактивна мапа овозможува преглед на тоа каков е квалитетот на воздухот во реално време низ градовите и регионите во Европа, каде аерозагадувањето е еден од најголемите здравствени ризици.

13 поврзани вести »

ЗНМ: Поголема безбедност, а не казнување на новинарите

Радио МОФ - 17.11.2017

Во Македонија постои јасна тенденција за неказнивост на насилството врз новинарите затоа што ниеден насилник не е изведен пред лицето на правдата. Потребно е да се изгради институционален механизам за превенција и казнување на насилството над ...

Консултации за ново студентско организирање во Скопје

Радио МОФ - 17.11.2017

Младински образовен форум ја организира четвртата јавна консултација за ново студентско организирање која ќе се одржи во Скопје на 21-ви ноември (вторник) со почеток од 12:00 часот, на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во старата сала на ННС.

16 поврзани вести »

#НаЧас: На задолжителната студентска пракса и фалат посветени ментори и мотивирани студенти

Радио МОФ - 17.11.2017

На кој начин се спроведува задолжителната пракса за студентите, кои се предизвиците, каква пракса имаат студентите во западноевропските држави, а каква во Македонија? Четвртата епизода од серијалот дискусии за подобро образование #НаЧас, беше ...

16 поврзани вести »

Тесла го најави првиот електричен камион како конкуренција на дизел индустријата

Радио МОФ - 17.11.2017

Компанијата Тесла го најави првиот електричен камион, со намера да ги замени камионите на дизел како најкористените возила за превоз на стоки. Долго очекуваниот „Тесла Семи“, кој во САД ќе биде познат како камион со полу-приколка, може со едно ...

25 поврзани вести »

Изложба на скулптури од Џезаир Реџепи во Чифте амам

Радио МОФ - 17.11.2017

Националната галерија на Македонија вечер од 20 часот во Чифте амам ќе отвори самостојна изложба на скулптури од Џезаир Реџепи. Академската наобразба Реџепи (1983) ја добил на Факултетот за ликовни уметности во Тетово, а по дипломирањето работи во ...

7 поврзани вести »

[Став] Предизвиците во македонското високо образование

Радио МОФ - 17.11.2017

Претходната власт со години го користеше високото образование како екстензија на своите политички ставови и популистичка идеологија. На високото образование, како и на многу други сфери, се гледаше како центар на моќ кој треба да се покори и освои, ...

2 поврзани вести »

Буџет на МОН: Помалку пари за спортски сали и наука, повеќе за „Мајка Тереза“ и ученички стандард

Радио МОФ - 17.11.2017

Министерството за образование и наука (МОН) следната година планира помалку да троши на спортски сали, преводи и печатење стручна литература, а повеќе за ученичкиот стандард и за јакнење на Универзитетот „Мајка Тереза“, покажува предложениот Буџет ...

38 поврзани вести »