TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

ДУИ не донесе одлука: Законот за јазиците ќе се разгледува многу внимателно на маратонски состанок

Република - пред: 8 часа

Состанокот на Централното претседателство на ДУИ се уште трае, но портпаролот на партијата Бујар Османи потврди дека вечерва нема да се донесе никаква одлука. Тој нагласи дека Предлог-законот за употреба на јазиците го анализираат многу внимателно и ...

36 поврзани вести »

Братот на Ордановски од СДСМ со закана до ДУИ

Република - пред: 8 часа

Новинарот Цветин Чилиманов на својот Фејсбук профил обајави пост од братот на Сашо Ордановски, во кој се коментира барањето на ДУИ, албанскиот јазик да се употребува и во судските постапки.

4 поврзани вести »

Ванковска: Уште не почнал со работа, а Парламентот веќе е мртов

Република - пред: 8 часа

Ја забележувате ли оваа перфидија со преговорите за нова влада и како партиите (партиските врхушки) ја узурпираа улогата на Парламентот како законодавец!? Според уставот се знае кој може да предложи закон и каква е законодавната постапка – но овде, ...

7 поврзани вести »

Ние не сме фашисти: Чомовски јавно да им се извини на оние граѓани чиј мајчин јазик е македонскиот

Република - пред: 8 часа

Барам од Чомовски јавно да им се извини на оние граѓани чиј мајчин јазик е македонскиот и кои го почитуваат уставот и законите со кои се уредени јазичките права, напиша на својот ФБ профил универзитетската професорка Билјана Ванковкса.

5 поврзани вести »

Тери Милер: Македонската влада во улога на водач беше насочена кон давање на моќта на луѓето

Република - пред: 9 часа

Македонската влада ја презеде улогата на водач и секогаш беше насочена кон давање на моќта на луѓето и затоа ги гледаме добрите резултати според нашиот индекс, изјави во Отвореното студио на ТВ Нова Тери Милер, Директор на центрите за анализа и за ...

30 поврзани вести »

Раниери: Со голот на Варди шансите повторно се 50-50, на „Кинг Пауер“ паѓале големи екипи

Република - пред: 9 часа

Менаџерот на англискиот шампион Лестер Сити, Клаудио Раниери коректно им ја честита победата на фудбалерите на Севиља, но предупреди дека со голот на Варди „лисиците“ купија надеж пред реваншот за три недели.

48 поврзани вести »

„Кралевите“ на колена пред Валенсија на „Местаља“ (видео)

Република - пред: 9 часа

Валенсија успеа да го земе скалпот на „кралскиот клуб“, славејќи со 2-1 на „Месталја“ во одложениот натпревар од шпанскиот шампионат. На самиот старт „лилјаците“ го шокираа тимот на Зинедин Зидан и за десетина минути поведоа со 2-0.

73 поврзани вести »

Сите во ложата на Јувентус слават, само Бонучи не!

Република - пред: 9 часа

На големо изненадување на јавноста, Макс Алегри го казни Лео Бонучи заради пцовките на натпреварот против Палермо и не го сврсти во тимот кој вечерва го совлада Порто во гости со 0-2. Од свеченат ложа, крај Недвед и Марота, дефанзивецот го следеше ...

60 поврзани вести »

Лестер се извади од дебакл во Севилја, Шмајхел и Варди се златните момци на Раниери (видео)

Република - пред: 9 часа

На „Санчез Пинхуан“ во Андалузија рамките од првиот дуел од осминафиналето на Лигата на шампионите, екипата на Севиља забележа минимална победа од 2-1 (1-0), над англискиот шампион, Лестер Сити.

48 поврзани вести »

Резервистите на Алегри му носат голема победа на Јувентус на „Драгао“

Република - пред: 9 часа

Италијанскиот шампион Јувентус се наоѓа пред пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите, откако на „Драгао“ го совлада Порто со 0-2 (0-0) и има огромна предност воочи реваншот. Јуве настапи без Леонардо Бонучи, кој клубот го казни заради ...

48 поврзани вести »

Прашање за кое не се зборува: Дали Путин е најбогатиот човек на светот?

Република - пред: 10 часа

Доколку се покажат најновите проценки на експертите како точни, Владимир Путин би можел да стане најбогатиот човек на светот. Во моментов, според Форбс, на првото место е Бил Гејтс кој тежи дури 75 милијарди долари, но рускиот претседател наводно ...

35 поврзани вести »

Милер: Даночната реформа во Македонија е клучен аспект на економската слобода

Република - пред: 10 часа

Има неколку области во кои Македонија воспостави политики на економскиот фронт што може да се натпреваруваат со најдобрите земји во светот, изјави во Отвореното студио на телевизија Нова Тери Милер, Директор на центрите за анализа и за трговија и ...

30 поврзани вести »

Ким: Добрата политика носи резултат – тоа што го доживуваше Македонија во изминатите 10 години е многу позитивно

Република - пред: 10 часа

– Ова не е само вежба по математика. Добрата политика носи вистински економски резултат. Не се работи само за аутпутот туку и за исходот. Тоа што го доживуваше Македонија во изминатите 10 години е многу позитивно, година по година, рече во ...

4 поврзани вести »

Бела куќа: Американската позиција за ектрадицијата на Ѓулен останува непроменета

Република - пред: 10 часа

­САД до овој момент ја нема сменето својата позиција за прашањето околу побарната екстрадиција на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на обидот за преврат од 15 јули минатата година, за ТАСС изјави ...

10 поврзани вести »

Џорџ Клуни проговоре за близнаците кои ги очекуваат: Ќе биде авантура

Република - пред: 11 часа

Џорџ и Амал Клуни ќе станат родители на близначиња. Во една француска емисија, Клуни (55) за првпат зборуваше за својата идна голема улога како татко. Холивудскиот шармер изјави дека тој и неговата сопруга Амал се многу возбудени што ќе добијат две ...

35 поврзани вести »

Адам Лалана останува на „Енфилд Роуд“ до 2021 година

Република - пред: 11 часа

Ливерпул успешно ги финализираше преговорите со Адам Лалана, па англискиот репрезентативец денеска и официјално го стави својот потпис на новиот четиригодишен договор со клубот од „Енфилд роуд“.

8 поврзани вести »

Навивачите на Шалке ја накитија трибината со македонски знамиња (Фото)

Република - пред: 11 часа

Реванш натпреварот меѓу Шалке 04 и ПАОК во Лигата на Европа вечерва повторно беше во центарот на вниманието. Откако навивачите на ПАОК на првиот натпревар кој се играше во Солун извадија транспарент на кој пишуваше: „Македонија е една и таа е тука“, ...

9 поврзани вести »

По 35 години актерот ја откри тајната: Ова е вистинскиот Среќко Шоиќ

Република - пред: 11 часа

Во гостувањето во емисијата Ами Џи шоу, актерот Милан Гутовиќ објаснил кој бил Тома Ѕидар кој му послужил како инспирација за ликот на легендарниот директор Среќко Шоиќ. Интересниот директор се прослави уште во 1982 година во првиот дел од серијата ...

2 поврзани вести »

Познати првите три осминафиналисти во ЛЕ, Манчестер славеше и на гости кај Сент Етјен (видео)

Република - пред: 12 часа

Манчестер јунајтед, Шалке 04 и Краснодар се првите екипи кои успеаја да се пласираат во осминафиналето од Лигата на Европа. „Црвените ѓаволи“ одработеа рутински меч на гостувањето против Сент Етјен и славеа со 0-1.

36 поврзани вести »

Вучиќ: Барањето на БиХ за ревизија на пресудата ги враќа односите 25 години наназад

Република - пред: 12 часа

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска, по повод поднесеното барање на Босна и Херцеговина за ревизија на пресудата за геноцид против Србија, дека со овој акт „односите на двете земји се вратени 25 години наназад, како и дека нема ...

20 поврзани вести »