TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Дебела си, оди да трчаш-Теодора проговори за бракот на Јелена и Зоран!

Република - пред: 17 мин

Теодора Крсмановиќ, братучетка на свирепо убиената пејачка Јелена Крсмановиќ Марјановиќ, сведочела вчера во Вишото јавно обвинителство, за односот на Јелена и Зоран. Теодора рекла дека била во контакт со Јелена, како и дека повремено преноќувала кај ...

26 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Неодговорната влада на СДСМ денес ја задолжи Македонија за нови 40 милиони евра

Република - пред: 37 мин

Неодговорната и неграѓанска влада на СДС денес ја задолжи Република Македонија за нови 40 милиони евра, соопштуваат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека СДС безмилосно ја задолжува државата и идните генерации, без постоење на реален основ и без да ...

30 поврзани вести »

Груевски до Рама: Тиранската платформа нема да придонесе за развивање пријателство

Република - пред: 46 мин

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски оствари средба со премиерот на Република Албанија, Еди Рама. На средбата се разговараше за македонско албанските односи, за актуелната политичка состојба и за стратешките приоритети на Република ...

58 поврзани вести »

Иванов ги прими акредитивите од новите амбасадори на Шпанија, Чешка и Кувајт

Република - пред: 49 мин

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Шпанија, на Чешката Република и на Државата Кувајт за Република Македонија. На средбата со новиот амбасадор на Шпанија Емилио Лоренсо Сера, ...

18 поврзани вести »

Марија Шерифовиќ се нашминка (Фото)

Република - пред: 58 мин

Пејачката Марија Шерифовиќ речиси никогаш не можете да ја видите нашминкана. Но, деновиве на инстаграм-прифилот на Рада Манојловиќ се појави фотографија на која Марија има силен розов кармин и вештачки трепки.

6 поврзани вести »

Најбогатите членови на европските кралски семејства (Фото)

Република - пред: 1 час

Од 14 активни монархии во Европа, некои богатството го наследиле и навистина се независни додека останатите добиваат неповратни средства и трошоците на нивните животи ги покриваат владите на државите кои ги претставуваат.

7 поврзани вести »

Родителите на Курц во минатото примале бегалци од Босна во својот дом

Република - пред: 2 часа

Родителите на Себастијан Курц, кој по победата на неделните парламентарни избори во Австрија и најавата дека ќе биде нов канцелар, за време на неговото детство во својот дом примиле бегалци од Босна за време на војната во Југославија.

89 поврзани вести »

Костовски: Главата горе, бутелчани, одиме во втората рунда!

Република - пред: 2 часа

Кандидатот за градоначалник на општина Бутел од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Дарко Костовски во пресрет на борбата во вториот круг на локалните избори кои ќе се одржат на 29 октомври ги охрабри стоите сограѓани преку свој Фејсбук статус.

3 поврзани вести »

ЕУ згрозена од убиството на новинарката на Малта (Видео)

Република - пред: 2 часа

Европската унија е згрозена поради убиството на малтешката новинарка Дафне Каруна Галиција, изјави портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Шинас, при што побара одговорните да бидат изведени пред судот на правдата.

37 поврзани вести »

Вереникот пукаше во неа, па се самоуби, еве како денес изгледа актерката Ивана

Република - пред: 2 часа

Пластичниот хирург, 58-годишниот Срѓан Цветановиќ на почетокот на септември пукаше врз актерката Ивана Панзаловиќ, со која воедно беше верен, а веднаш потоа изврши самоубиство со пиштолкој илегално го поседувал.

2 поврзани вести »

„Оревокршачка” на мраз се презакажува за 4. декември

Република - пред: 2 часа

Балетскиот спектакл „Оревокршачка” на мраз кој требаше да се оддржи на 24. ноември 2017 година, поради технички причини се презакажува за 4. декември 2017 година, во Македонска Опера и Балет, со почеток во 20 часот.

10 поврзани вести »

И тоа се случи: Играњето на шипка стана спорт

Република - пред: 2 часа

Играњето на шипка и официјално стана спорт. Најзаслужна за ваквиот епилог е Кејти Коутс, која во изминатите 11 години се бореше оваа дисциплина да добие статус на спорт. Оваа 41-годишна Британка, која е претседател на Меѓународната федерација (ИПСФ) ...

5 поврзани вести »

Потпишан Меморандум за разбирање за меѓусебна соработка меѓу Самит 100 и Коморскиот инвестициски форум

Република - пред: 3 часа

Вчера во Скопје, во рамки на 6-тиот годишен САМИТ100, беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу регионалната платформа САМИТ100 и Коморскиот инвестициски форум на шест земји од Западен Балкан (WB6 CIF) – тело за регионална соработка на коморите ...

38 поврзани вести »

„Македоника литера“ ја објави студијата „Теоријата на книжевност во (интер)акција“ од Марија Ѓорѓиева Димова

Република - пред: 3 часа

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, неодамна ја објави студијата Теоријата на книжевност во (интер)акција од Марија Ѓорѓиева Димова. Во книгата авторката актуализира неколку клучни книжевнотеоретски и херменевтички теми и ...

7 поврзани вести »

Болна исповед на Цеца за Тоше: И денес плачам кога ќе го слушнам неговиот глас

Република - пред: 3 часа

Светлана Цеца Ражнатовиќ на десетгодишнината од смртта на Тоше Проески, со голема болка зборува за нивното пријателство за кое вели дека го обележале само убави моменти. -Тоше е присутен во сите нас благодарение на својата музика.

117 поврзани вести »

Македонската филхармонија ќе ја отвори сезоната на 25 октомври со дела на Чајковски и Штраус

Република - пред: 3 часа

Македонската филхармонија денеска во малата сала одржа прес-конференција на која беа соопштени сите детали за отворањето на новата концертна сезона, за целокупната програмска концепција, за новиот имиџ на институцијата, за техничките капацитети.

13 поврзани вести »

Затоа ли бараа власт, за да нѐ колат по улиците: Нападот на Јакиновски за ОЈО не е кривично дело

Република - пред: 3 часа

Членовите на партијата на Стевче Јакимовски, ГРОМ, денеска излегоа пред Јавното обвинителство на миреп протест поради одлуката на Обвинителство дека нема кривично дело за инцидентот кој се случи во неделата вечерта кога претседателот на партијата ...

58 поврзани вести »

Ќе се менува системот за исплата на социјалната помош

Република - пред: 3 часа

Експертите од Филозофскиот факултет во Скопје работат на анализа со која треба да се предложат целосни измени за доделувањето на социјалната помош во Македонија. Измените се неопходни бидејќи статистичките податоци покажуваат дека 450.000 лица ...

2 поврзани вести »

Публиката во Сплит пееше и плачеше со Оливер Драгојевиќ

Република - пред: 3 часа

Музичката легенда Оливер Драгоевиќ во сплитскиот ХНК го одржа првиот концерт откако му беше дијагностициран рак на белите дробови. Со Теди Спалато, Џибони и Маријан Бан ја прослави 50-годишнината на Лига против ракот во Хрватска.

7 поврзани вести »

Дали МВР работи на идентификување на лицата кои користеа оружје на изборниот ден?

Република - пред: 3 часа

Напад со нож, запален автомобил, пукање со огнено оружје се случија за само 24 часа по завршување на изборниот ден. Активисти на СДСМ, вечерта во неделата, набрзо откако кандидатот за градоначалник на Карпош Стевче Јакимовски му ја честита победата ...