TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Што рече – Путин се „згази“ од смеење!

Република - пред: 18 часа

На состанокот на руските политичари во Воронеж, Ткачов зборувал за тоа како Германија на годишно ниво извезува три милиони тони свинско месо. -Годишно извезуваат три милиони тони свинско месо во Кина, Индонезија, Јапонија – изјави Ткачов, а Путин ...

13 поврзани вести »

Моден викенд Скопје во борба против трговијата со луѓе

Република - пред: 18 часа

Есенското издание на најголемиот моден настан кај нас, Моден викенд Скопје се приклучува во борбата против трговијата со луѓе. Луѓето не смеат да продавани и експолатирани, а кога купуваме облека треба да знаеме дека тоа парче што сме го купиле е ...

21 поврзани вести »

Се подготвуваат измени на Законот за извршување

Република - пред: 18 часа

Се подготвуваат измени на Законот за извршување кои од Комората на извршители најавуваат дека ќе бидат во насока на поголема ефикасност на извршувањето. Претседателот на Комората на извршители Зоран Димов денеска изјави дека со Министерството за ...

14 поврзани вести »

Полицаец со службено возило прегазил велосипедист во Скопје (ФОТО)

Република - пред: 18 часа

На семафорот пред ЕУ инфо центар во центарот на Скопје, полициско возило, на пешачки премин, удрило во велосипедист. Полицаецот кој го возел службеното Јети непрописно свртил десно заобиколувајќи го триаголникот и го удрил велосипедот додека ...

36 поврзани вести »

Според датумот на раѓање видете кое животно е ваш заштитник

Република - пред: 19 часа

Датумите на раѓање не се само обични броеви. Тој може да открие многу за вашиот карактер и скриените карактеристики. Дали сте верни како куче, слободни како гулаб, мистериозени како пантер или мирни како желка? Пронајдете се во нашата табела кое ...

Божидар Димитров: Таканаречените Македонци ја прифатија бугаризацијата која ја нуди Заев

Република - пред: 19 часа

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот за добрососедство со Бугарија.

4 поврзани вести »

„Љубов моја“ е новата шпанско-македонска песна на Марко Логаут (видео)

Република - пред: 19 часа

„Ми амор“ или „Љубов моја“ е најновото музичко остварување на кралот на ноќните забави во Македонија, Марко Милановиќ или на повеќето од вас познат како – Марко Логаут. Станува збор за шпанско-македонска песна која Марко ја исполнува со перуанецот ...

5 поврзани вести »

Епидемија од мали сипаници на Косово, почина дете

Република - пред: 19 часа

Околу сто жители на Приштина имаат мали сипаници, а морбилите однесоа и еден живот, пренесува РТС. Епидемија на морбили има и во српските енклави на Косово. Епидемија на мали сипаници се јавува по 16 години.

31 поврзани вести »

Српската премиерка како млада (фото)

Република - пред: 19 часа

Фотографии на српската премиерка Ана Брнабиќ од 90-те години, се појавија на Твитер. Пред да се појави на политичката сцена, Ана завршила во Петтата белградска гимназија, а потоа во САД каде во 1998 година завршува студии за бизнис администрација.

10 поврзани вести »

Дачиќ е дебелка жаба-Карлеуша го анализираше министерот за надворешни работи

Република - пред: 19 часа

Откако претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ја посети Србија, Јелена Карлеуша го прокоментира овој дипломатски настан и призна дека и е криво што таа не запеала на забавата место Ивица Дачиќ.

4 поврзани вести »

Чад ја обви зградата на еден од најпознатите хотели во Македонија

Република - пред: 19 часа

Црн дим ја обвил зградата на хотелот „Епинал“ во Битола денеска напладне, што веднаш го привлекло вниманието на битолчани. Според битолските пожарникари, станува збор за пожар во котларницата на хотелот, кој бргу бил ставен под ...

13 поврзани вести »

По победата на Курц: Фелипе и Луначек поднесоа оставки

Република - пред: 19 часа

По изборниот дебакл и не влегувањето во новиот состав на австрискиот парламент, „Зелените“ паднаа во длабока криза, а носителот на листата Улрике Луначек, си поднесе оставка. Шефот на партијата, Ингрид Фелипе заедно со Луначек, со насолзени очи им ...

8 поврзани вести »

Важно соопштение од ФК Вардар

Република - пред: 19 часа

Фудбалскиот клуб Вардар во пресрет на утрешниот дуел со Реал Сосиедад од Лигата на Европа ги повика навивачите кои утре ќе бидат присутни на средбата со Реал Сосиедад, порано да дојдат на Стадионот за да може навреме да влезат.

52 поврзани вести »

Во Гостивар ДУИ со девет советници, а ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ со по четири

Република - пред: 19 часа

Според податоците што ги објави Државната изборна комисија (ДИК) во советот на општина Гостивар најмногу мандати ќе има ДУИ – девет. За нивата листа гласале 8.428 гласачи односно 24, 78%. Втора по бројност ќе биде советничката група на Алијансата за ...

20 поврзани вести »

Во ноќен клуб налетала на странец, а сега се омажи за него и стана принцеза

Република - пред: 19 часа

На Американката Арана Аусин и се оствари сонот на многу девојчиња- се омажи за принц и стана принцеза. Се омажи за Џоел Маконен, триесет и пет годишен адвокат, кој е правнук на последниот владетел на Етиопија, Хаилел Селаисен.

ДУИ освои најмногу мандати во Советот на општина Врапчиште

Република - пред: 19 часа

Листата на Демократската унија за интеграција (ДУИ) за членови во советот на општина Врапчиште добила поддршка од 3.507 гласачи (34,43 отсто) со што доби седум советнички мандати. Според објавените резултати на ДИК, Алијансата за Албанците на ...

20 поврзани вести »

Другарките ѝ поминале на црвено, а таа чекала зелено и ја удрил автомобил – детали од трагичната нереќа!

Република - пред: 20 часа

С.М(27) од Ужице, која синоќа ни крива, ни должна е повредена во тешка сообраќајна несреќа во центарот на градот, итно е превзена во Клиничкиот центар во Крагуевац. Според информациите од ужичката болница, каде што најпрво била згрижена по ...

4 поврзани вести »

Сорос донира 80% од личното богатство на својат фондација „Отворено општество“

Република - пред: 20 часа

Џорџ Сорос подарил 18 милијарди долари од своето лично богатство на Фондацијата „Отворено општество“, со што фондацијата стана една од најголемите светски филантропски организации. Тој овие средства ги подарил на фондацијата во изминатите неколку ...

18 поврзани вести »

Промоција на книгата „Ветераните на Илинден“ од Кочо Топузовски

Република - пред: 20 часа

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ во Паркот на книгите, на 19 октомври (четврток) во 19 часот ќе се одржи промоција на книгата „Ветераните на Илинден“ од Кочо Топузовски.

3 поврзани вести »

„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите меѓу Атина и Скопје

Република - пред: 20 часа

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

43 поврзани вести »