TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Стојаноски и Ногачески ги презедоа градоначалничките функции во Охрид и Дебрца

Република - пред: 21 часа

Јован Стојаноски денеска и официјално ја презеде функцијата градоначалник на Охрид. На Стојаноски му беше врачено уверението од страна на Општинската изборна комисија, а потоа тој и неговиот претходник Никола Бакрачески имаа средба и примопредавање ...

39 поврзани вести »

Борис Змeјковски: Да ги одбраниме бастионите, да не дозволиме апсолутна власт во Македонија

Република - пред: 21 часа

(Отворено писмо од Борис Змејковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата) Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани граѓани на Бутел, Кисела Вода, Гази Баба и од сите општини каде има втор изборен круг, Браќа и ...

68 поврзани вести »

УЈП продава станови, автомобили и деловни простории по багателни цени

Република - пред: 21 часа

Управата за јавни приходи објави повик за учество на 17-тата аукција за продажба на движни и недвижни предмети кои се запленети од даночните обврзници со неподмирани долгови. На аукцијата ќе бидат понудени градежни земјишта, деловни објекти, ...

5 поврзани вести »

Три нови случаи на мали сипаници

Република - пред: 22 часа

ри нови случаи на мали сипаници се регистрирани во текот на изминатата недела (од 14 до 20 октомври) во Република Македонија, со што вкупниот број заболени, заклучно со денеска е 17. Ова се наведува во извештајот што денеска на својата веб страница ...

33 поврзани вести »

Kурц доби мандат да формира влада

Република - пред: 22 часа

Австрискиот претседател Александар ван дер Белен денеска на Себастијан Курц, лидерот на Народна партија (ОВП), кој победи на парламентарните избори во неделата, му го довери мандатот за формирање на нова влада.

23 поврзани вести »

Загадувањето светски убиец број еден

Република - пред: 22 часа

Загадувањето е светски убиец број еден и предизвикува повеќе смрт отколку војна, тероризам, природна катастрофа, цигари и болест, се наведува во студијата на медицинскиот журнал „Лансет“. Во студијата се нагласува дека загадувањето, како ...

19 поврзани вести »

Бариш Ардуч и Елчин Сангу неодоливи во ново видео од серијата „Време е за среќа“(Видео)

Република - пред: 22 часа

„Време за среќа“ со Бариш Ардуч и Елчин Сангу, се појави и новиот рекламен видео тизер од кој овој пат во фокусот е заводникот Бариш, погледнете го и уживајте. Fragman efsane geliyooorlar 😍❤ #mutlulukzamanı #elçinsangu #barışarduç A post shared by ...

8 поврзани вести »

Претепана средношколка во дворот на училиште во Скопје

Република - пред: 22 часа

Во кругот на државното средно училиште „Васил Антевски-Дрен“ брутално било претепано 16-годишно девојче. Имено, на 4.10.2017 во полиција било пријавено дека 18-годшната Е.И заедно со уште една нејзина 16-годишна соучесничка, го нападнале девојчето и ...

15 поврзани вести »

НБРМ: Девизните резерви се намалија, инфлацијата расте

Република - пред: 22 часа

Според месечниот извештај на НБРМ (објавен септември 2017 год.) во кој се дава осврт на макроекономските показатели, најновите податоци за девизните резерви заклучно со август (приспособени за ефектите од ценовните и курсните разлики и ценовните ...

27 поврзани вести »

Алкохолот им помага на луѓето подобро да зборуваат странски јазик

Република - пред: 22 часа

Студија од Универзитетот во Ливерпул и Мастрихт и Кингс колеџот од Лондон тврди дека луѓето кои зборуваат повеќе јазици подобро ќе го зборуваат странскиот јазик ако испијат една или две пијачки.

2 поврзани вести »

Родителите реагираат на односот во градинките: Твоите деца не се специјални

Република - пред: 22 часа

Место кое во денешното општество го заменува домот за грижа на децата до нивната шест годишна возраст се градинките. Установата на секој родител му гарантира дека располга со сите услови кои треба да ги задоволат потребите на децата.

Поезија од Радован Павловски објавена во индиска ревија за литература

Република - пред: 22 часа

В​о новиот број на​ ​реномираната индиска ревија​​ за литература „Инчентин версис“​ ​се објавени избрани песни на еминентниот ​​македонски ​поет​ и академик ​Радован Павловски, заедно со негова опсежна био-библиографија​.

4 поврзани вести »

Саем за студии во Франција

Република - пред: 22 часа

Францускиот институт во Скопје и одделот Кампус Франс организираат на Саемот за студии во Франција , којшто ќе се одржи в четврток, (26 октомври), од 11 до 16 часот, во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје.

22 Октомври,  светски ден на свесност за пелтечењето

Република - пред: 23 часа

М-р Нермин Теловска, логопед, специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот Иако многумина кои пелтечат, тоа не ги спречило да станат врвни уметници, спортисти, политичари или банкари, сепак пелтечењето, може да биде голем проблем во животот.

Успешна промоција на романот „Анаис од Монмартр“ од авторката Јана Мишо

Република - пред: 23 часа

Романот „Анаис од Монмартр“ од младата авторка Јана Мишо, вчера (19 октомври) беше промовиран и на македонски јазик, во книжарницата „Литература.мк“ на улица Македонија. Романот е во издание на Арс Либрис, дел од Арс Ламина публикации.

2 поврзани вести »

Вардар без Стоилов и Македа против Целје

Република - пред: 23 часа

Македонскиот претставник Вардар во сабота со почеток во 17:45 го игра натпреварот од СЕХА лигата против Целје. За овој натпревар шпанскиот стратег на клупата на црвено-црните, Раул Гонзалес не ќе може да смета на услугите на Шпанецот Македа и ...

25 поврзани вести »

Во Словачка уапсени седум Македонци

Република - пред: 23 часа

Министерството за надворешни работи потврди дека во Словачка се приведени осумина македонски државјани, кои работеле во земјата со лажни договори за работа. Портпаролката на МНР Елена Пресилска изјави за МИА дека Амбасадата во Виена, која е ...

45 поврзани вести »

Дали ќе има втора сезона на „Фамилија Марковски“?

Република - пред: 23 часа

Најпознатата фамилија во моментов на гости во студиото на Еден на Еден. Како реагираат Македонците на улогата на Мали, како Петар ја доби неговата улога и се разбира, дали ќе има втора сезона на „Фамилија Марковски“? Во недела се дружиме со актерите ...

8 поврзани вести »

Топ пет најпопуларни имиња за девојчиња во светот

Република - пред: 23 часа

На светско ниво е направено истражување во кое се издвоени најпопуларните имиња на светот, без разлика на културолошките разлики и обичаи. Во истражувањето се вклучени земји од Европа, Канада, САД и Австралија.

4 поврзани вести »

Коневски: Флешерите не сум ги извадил за да ги вратам

Република - пред: 1 ден

Градоначалникот на општина Аеродром во заминување, Ивица Коневски, реагира на веста објавена на некои медиуми дека ја вратил полициската опрема на возилото БМВ. Медиумите се повикуваат на информации од полицијата, која за една недела излезе со ...

41 поврзани вести »