TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Барак Обама се враќа на политичката сцена

Република - пред: 23 часа

Откако ја напушти Белата куќа, поранешниот американски претседател Барак Обама, не се појавуваше многу во јавност, но денеска се очекува тој да се врати на политичката сцена. Се очекува поранешниот претседател од редовите на Демократската партија да ...

68 поврзани вести »

Пријава од Јакимовски: Вработен во Општина Карпош неовластено менувал брави

Република - пред: 23 часа

Градоначалникот на општина Карпош Стевче Јакимовски пријавил дека вработен во администрацијата ги променил бравите на просториите на Архивата и на Комисијата за јавни набавки. Вчера во 14.40 часот Јакимовски пријавил дека вработениот А.З.

Ќерка на мултимилионер виновна за сообраќајката во која загинаа пет луѓе (Видео)

Република - пред: 23 часа

Тешката сообраќајна несреќа се случи во украинскиот град Харкива, кога младата наследничка со џип од марката „Лексус“ удри во „Туарег“, а од силината на ударот, нејзиното возило се преврте преку покривот и повторно запре на пневматиците и потоа удри ...

29 поврзани вести »

„Време за среќа“: Дефне и Омер сега се Ада и Мерт! (Фото)

Република - пред: 23 часа

Новиот филм „Време за среќа“ каде играат славните турски актери Бариш Ардуч и Елчин Сангу ќе ја има својата премиера на 11 ноември. Пред големата премиера на интернет покрај најавниот тизер веќе се појави и нови фотографии од неколку сцени.

7 поврзани вести »

Не ја фрлајте бројаницата ако ви се скине – еве што да и направите

Република - пред: 23 часа

Едно од духовните обележја на секој Христијанин е бројаницата. Таа е многу повеќе од обично парче накит, таа е молитва и тоа од најсилните и најстарите. Секој верник додека се моли со бројаницата изговара молитва, а некои носат и повеќе бројаници на ...

Сајкоски му ја честиташе победата на Дехари

Република - пред: 23 часа

Новоизбраниот градоначалник на Кичево, Фатмир Дехари информира дека неговиот противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ Влатко Сајкоски, му се јавил и му честитал за новиот мандат и му посакал успешна работа во интерес на граѓаните.

Овие работи веднаш фрлете ги од дома-привлекуваат несреќа и негативна енергија

Република - пред: 23 часа

Според Фенг Шуи филозофијата одредени работи во нашиот дом можат да привлечат негативна енергија и ја блокираат позитивната.Токму заради тоа потребно е да се ослободиме од тие производи. 1.Суво цвеќе Со оглед на тоа дека растенијата симболизираат ...

5 поврзани вести »

Ослободете се од зависноста од благо, исчистете го организмот од паразити и нормализирајте ја тежината – народен рецепт ...

Република - пред: 23 часа

Постојат две главни причини за зависност од слатки. Еден од нив се паразити во телото, а другата е – стрес. Кога едно лице јаде многу благо, тој создава во телото услови за акумулација на слуз.

2 поврзани вести »

ЕП: За влез во ЕУ од 2020 година граѓаните со безвизен режим ќе плаќаат по 10 евра

Република - пред: 23 часа

Комитетот за граѓански слободи на Европскиот парламент денеска го усвои предлогот на Европската комисија за државјаните на трети земји ослободени од визи за влез во Шенген-зоната, меѓу кои и граѓаните на Република Македонија, од 2020 година да треба ...

38 поврзани вести »

Таа жена не е Меланија, откиена измама, а еве и докази (Фото)

Република - пред: 1 ден

Интернет е вистинско место за ширење на било каква информација и измама, па дури и за оние од високите функции. Најнова теорија на измама настанала после последната онференција на Трамп за новинарите , каде корисниците на Твитер, поради некоку ...

15 поврзани вести »

Горјан Ѓорѓиев со изложба одбележува 30 години ликовно творештво

Република - пред: 1 ден

Вечер во културно – информативниот центар ќе биде отворена изложба на дела од Горјан Ѓорѓиев, со кои уметникот одбележува 30 години ликовно творештво. Ѓорѓиев (Скопје, 1965) дипломирал во 1987 на Академија за ликовни уметности во Скопје, отсек ...

15 поврзани вести »

Михајловски: Во Куманово никој не умрел 27 години

Република - пред: 1 ден

Еве да го земеме Куманово за пример. Таму 27 години непрекинато владее животот. Верувале или не никој нема умрено, а и тие неколку се вратија у живот. “Ако си глуп да умреш при толко живот” е мотото на секој жител.

Јелена Карлеуша се појави гола на снимање! (Фото)

Република - пред: 1 ден

Јелена Карлеуша повторно се потруди сите да зборуваат само за неа. На снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ дошла во потполно проѕирен фустан. Во такво издание, сите имаа можност да го видат голиот задник и градите на ...

30 поврзани вести »

И ставил нож на продавачката и ја терал да му даде седативи – 52 годишен стружанец уапесен за разбојништво

Република - пред: 1 ден

Вчера во 09,15 часот во Струга на ул. “Маршал Тито“ пред аптеката, Б.Н.(52) со закана со нож од И.И.(48) од село Заграчани-Струга, се обидел да одземе седативи, по што И.И. се повлекол во аптеката и повикал полиција.

9 поврзани вести »

Потег кој ги збуни сите: Меси извади нешто од чорапот и го изеде (Видео)

Република - пред: 1 ден

Фудбалерот на Барселона, Лео Меси сигурно долго ќе го памети овој меч против Олимпијакос , (3:1) зошто баш на овој натпревар Меси го постигна стотиот погодок на европските натпревари. Но оние кои госледеа овој натпревар ќе го пметат по нешто сруго.

64 поврзани вести »

Од понеделник заладување со врнежи од дожд, на планините снег

Република - пред: 1 ден

Под влијание на влажен и студен воздушен бран од понеделник ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, повремено пообилни. Од ноќта кон вторник ќе почне да дува повремено засилен северен ветер, врнежите ќе продолжат и во текот на следниот ден, ...

85 поврзани вести »

Најбрзиот човек влегува во „најбрзиот циркус“: Болт ќе ја стартува Ф1-трката во Остин

Република - 19.10.2017

Новите раководни луѓе во Формула 1 сакаат да внесат нова доза на шоу, обидувајќи се да го вратат реномето на „најбрзиот циркус“ како во некои минати времиња. Тоа се обидуваат да го сторат со приклучување на други спортски ѕвезди.

2 поврзани вести »

Непозната жена измамила скопјанка и и одзела злато вредно илјада евра

Република - 19.10.2017

Четирисет и три годишната М.Р. од Скопје вчера во нејзиниот дом била измамена од непознато женско лице и притоа била оштетена за околу 60.000 денари. Како што соопшти МВР, оштетената М.Р. вчера во 12:30 часот пријавила во Полициска станица Гази Баба ...

25 поврзани вести »

Нови мерки – со закон ќе се забрани работата во недела и на празник

Република - 19.10.2017

Новиот закон за трговија во Словенија предвидува затворање на продавниците во недела и на празниците, а би можело да стапи на сила во февруари следната година. Со помош на коалициските партнери, независниот пратеник Андреј Чуш собрал 25 потписи ...

11 поврзани вести »

Полицијата трага по 14-годишно девојче

Република - 19.10.2017

Вчера во 9.30 часот во полициска станица Ресен, И.У.(36) од Велес, а со привремен престој во Ресен, пријавил дека на 17 октомври околу 22.30 часот од куќата во која престојуваат исчезнала неговата 14-годишна ќерка.

8 поврзани вести »