TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

ЕУ: Изборите се одржаа со натпреварувачки дух

Република - 17.10.2017

Локалните избори на 15 октомври се одржаа во амбиент во кој преовладуваше натпреварувачки дух, а мисијата на ОБСЕ/ОДИХР во прелиминарните наоди и заклучоци оцени дека придонесоа за зајакнување на довербата во демократските процеси во земјата, ...

45 поврзани вести »

Рама: Мојата средба со лидерите на албанските партии нема врска со изборите

Република - 17.10.2017

Изборите се случуваат овде и тоа е работа на партиите во Македонија и Албанија и јас немаме врска со тоа, изјави премиерот на Албанија Еди Рама, одговарајќи на новинарско прашање за тоа, што порачал на средбата со лидерите на албанските партии во ...

Вакви работи се случуваат само во мафијашки држави-ЕУ ужасната од бруталното убиство

Република - 17.10.2017

Политичари, новинари, аналитичари, “обични“ граѓани, приврзаници и критичари бргу го осудија и понатаму непознатиот убиец на најпознатата новинарка на Малта. Невладините организации, Институтот на малтешките новинари, лобистите за развој и ...

48 поврзани вести »

Јакимовски: Предметите кои беа изнесувани од општината се мои лични, а не службени

Република - 17.10.2017

По информацијата дека во просториите на Општина Карпош интервенирале полициски службеници поради наводното изнесување на документација од страна на поранешниот градоначалник, Стевчо Јакимовски, од Министерството за внатрешни работи излегоа со ...

68 поврзани вести »

Познатиот пејач доживеа сообраќајна несреќа

Република - 17.10.2017

Познатиот британски пејач Ед Ширан,кој ја испеа познатата „Шејп од ју“ завршил во болница, објавија странските медиуми. Имено, додека возил велосипед, автомобил налетал на него. Пејачот ја потврди информацијата дека е повреден, а на својот Инстаграм ...

8 поврзани вести »

Дебела си, оди да трчаш-Теодора проговори за бракот на Јелена и Зоран!

Република - 17.10.2017

Теодора Крсмановиќ, братучетка на свирепо убиената пејачка Јелена Крсмановиќ Марјановиќ, сведочела вчера во Вишото јавно обвинителство, за односот на Јелена и Зоран. Теодора рекла дека била во контакт со Јелена, како и дека повремено преноќувала кај ...

27 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Неодговорната влада на СДСМ денес ја задолжи Македонија за нови 40 милиони евра

Република - 17.10.2017

Неодговорната и неграѓанска влада на СДС денес ја задолжи Република Македонија за нови 40 милиони евра, соопштуваат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека СДС безмилосно ја задолжува државата и идните генерации, без постоење на реален основ и без да ...

52 поврзани вести »

Груевски до Рама: Тиранската платформа нема да придонесе за развивање пријателство

Република - 17.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски оствари средба со премиерот на Република Албанија, Еди Рама. На средбата се разговараше за македонско албанските односи, за актуелната политичка состојба и за стратешките приоритети на Република ...

Иванов ги прими акредитивите од новите амбасадори на Шпанија, Чешка и Кувајт

Република - 17.10.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Шпанија, на Чешката Република и на Државата Кувајт за Република Македонија. На средбата со новиот амбасадор на Шпанија Емилио Лоренсо Сера, ...

Марија Шерифовиќ се нашминка (Фото)

Република - 17.10.2017

Пејачката Марија Шерифовиќ речиси никогаш не можете да ја видите нашминкана. Но, деновиве на инстаграм-прифилот на Рада Манојловиќ се појави фотографија на која Марија има силен розов кармин и вештачки трепки.

9 поврзани вести »

Најбогатите членови на европските кралски семејства (Фото)

Република - 17.10.2017

Од 14 активни монархии во Европа, некои богатството го наследиле и навистина се независни додека останатите добиваат неповратни средства и трошоците на нивните животи ги покриваат владите на државите кои ги претставуваат.

9 поврзани вести »

Родителите на Курц во минатото примале бегалци од Босна во својот дом

Република - 17.10.2017

Родителите на Себастијан Курц, кој по победата на неделните парламентарни избори во Австрија и најавата дека ќе биде нов канцелар, за време на неговото детство во својот дом примиле бегалци од Босна за време на војната во Југославија.

29 поврзани вести »

Костовски: Главата горе, бутелчани, одиме во втората рунда!

Република - 17.10.2017

Кандидатот за градоначалник на општина Бутел од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Дарко Костовски во пресрет на борбата во вториот круг на локалните избори кои ќе се одржат на 29 октомври ги охрабри стоите сограѓани преку свој Фејсбук статус.

16 поврзани вести »

ЕУ згрозена од убиството на новинарката на Малта (Видео)

Република - 17.10.2017

Европската унија е згрозена поради убиството на малтешката новинарка Дафне Каруна Галиција, изјави портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Шинас, при што побара одговорните да бидат изведени пред судот на правдата.

48 поврзани вести »

Вереникот пукаше во неа, па се самоуби, еве како денес изгледа актерката Ивана

Република - 17.10.2017

Пластичниот хирург, 58-годишниот Срѓан Цветановиќ на почетокот на септември пукаше врз актерката Ивана Панзаловиќ, со која воедно беше верен, а веднаш потоа изврши самоубиство со пиштолкој илегално го поседувал.

„Оревокршачка” на мраз се презакажува за 4. декември

Република - 17.10.2017

Балетскиот спектакл „Оревокршачка” на мраз кој требаше да се оддржи на 24. ноември 2017 година, поради технички причини се презакажува за 4. декември 2017 година, во Македонска Опера и Балет, со почеток во 20 часот.

14 поврзани вести »

И тоа се случи: Играњето на шипка стана спорт

Република - 17.10.2017

Играњето на шипка и официјално стана спорт. Најзаслужна за ваквиот епилог е Кејти Коутс, која во изминатите 11 години се бореше оваа дисциплина да добие статус на спорт. Оваа 41-годишна Британка, која е претседател на Меѓународната федерација (ИПСФ) ...

5 поврзани вести »

Потпишан Меморандум за разбирање за меѓусебна соработка меѓу Самит 100 и Коморскиот инвестициски форум

Република - 17.10.2017

Вчера во Скопје, во рамки на 6-тиот годишен САМИТ100, беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу регионалната платформа САМИТ100 и Коморскиот инвестициски форум на шест земји од Западен Балкан (WB6 CIF) – тело за регионална соработка на коморите ...

35 поврзани вести »

„Македоника литера“ ја објави студијата „Теоријата на книжевност во (интер)акција“ од Марија Ѓорѓиева Димова

Република - 17.10.2017

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, неодамна ја објави студијата Теоријата на книжевност во (интер)акција од Марија Ѓорѓиева Димова. Во книгата авторката актуализира неколку клучни книжевнотеоретски и херменевтички теми и ...

7 поврзани вести »

Болна исповед на Цеца за Тоше: И денес плачам кога ќе го слушнам неговиот глас

Република - 17.10.2017

Светлана Цеца Ражнатовиќ на десетгодишнината од смртта на Тоше Проески, со голема болка зборува за нивното пријателство за кое вели дека го обележале само убави моменти. -Тоше е присутен во сите нас благодарение на својата музика.

26 поврзани вести »