TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Ристовски: Изборните нерегуларности продолжуваат и во вториот круг

Република - 20.10.2017

Претседателот на Републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски денеска на прес-конференција рече дека постојано добиваат информации за огромни изборни нерегуларности, злоупотреби, кршења на процедури и притисоци.

53 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ со иницијатива за референдум – граѓаните да одлучат за договорот со Бугарија!

Република - 20.10.2017

Владата на СДС во крајно нетранспарентен процес склучи Договор за пријателство и добрососедство со Бугарија кој што е небалансиран односно предизвикува обврски само за нашата држава без да предвиди никакви отстапки од бугарска страна, изјави Трајче ...

46 поврзани вести »

Трајковски: Ќе им ги вратиме парите на жителите кои финансиски учествувале во изградбата на фекална канализација

Република - 20.10.2017

Кандидатот за градоначалник на општина Гази Баба од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Трајковски при денешната посета на населеното место Јурумлери најави дека на жителите од Стајковци, Инџиково, Економија, Трубарево, Кирил Петрушевски кои дале парични средства за ...

39 поврзани вести »

Непотизам на дело: Борис Ѓоргиевски за градоначалник, брат му за советник во Град Скопје, сопругата директорка

Република - 20.10.2017

Непотизам на дело. Целата фамилија се наместила и атакува на позиции. Па така Борче Ѓоргиевски е кандидат за градоначалник за Гази Баба од СДСМ, а додека неговиот брат стана советник во Град Скопје Бранко Ѓоргиевски, пренесува Денешен.мк.

36 поврзани вести »

Коксаки вирус има и во Тетово

Република - 20.10.2017

Инфекцијата со коксаки вирус, позната уште како ,,болест на валкани раце”,е пронајдена и кај неколку дечиња сместени во градинката на спортскиот центар во Тетово. Но, во раководството смируваат дека состојбата не е аларманта и нема место за ...

2 поврзани вести »

Животот на Викторија Сваровски: Наследничката на империјата не го „рецка“ бизнисот

Република - 20.10.2017

Таа има само 24 години, пејачка е, ТВ ѕвезда и … наследничка на огромно богатство. Викторија е ќерката на Пол Сваровски – сопственик на светската компанија за кристали и накит “Сваровски”.

2 поврзани вести »

Розга и после љубовниот бродолом не губи верба во љубовта

Република - 20.10.2017

Љубовта на Јелена Розга и Стјепан на многумина им служеше како инспирација. Се верија, но за свадба немаше никакви планови а Розга изјави дека ќе останат вечно верени. Иако важеа за среќен пар, неодамна тие ставија крај на својата врска а по тој ...

25 поврзани вести »

Стојаноски и Ногачески ги презедоа градоначалничките функции во Охрид и Дебрца

Република - 20.10.2017

Јован Стојаноски денеска и официјално ја презеде функцијата градоначалник на Охрид. На Стојаноски му беше врачено уверението од страна на Општинската изборна комисија, а потоа тој и неговиот претходник Никола Бакрачески имаа средба и примопредавање ...

41 поврзани вести »

Борис Змeјковски: Да ги одбраниме бастионите, да не дозволиме апсолутна власт во Македонија

Република - 20.10.2017

(Отворено писмо од Борис Змејковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата) Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани граѓани на Бутел, Кисела Вода, Гази Баба и од сите општини каде има втор изборен круг, Браќа и ...

36 поврзани вести »

УЈП продава станови, автомобили и деловни простории по багателни цени

Република - 20.10.2017

Управата за јавни приходи објави повик за учество на 17-тата аукција за продажба на движни и недвижни предмети кои се запленети од даночните обврзници со неподмирани долгови. На аукцијата ќе бидат понудени градежни земјишта, деловни објекти, ...

9 поврзани вести »

Три нови случаи на мали сипаници

Република - 20.10.2017

ри нови случаи на мали сипаници се регистрирани во текот на изминатата недела (од 14 до 20 октомври) во Република Македонија, со што вкупниот број заболени, заклучно со денеска е 17. Ова се наведува во извештајот што денеска на својата веб страница ...

29 поврзани вести »

Kурц доби мандат да формира влада

Република - 20.10.2017

Австрискиот претседател Александар ван дер Белен денеска на Себастијан Курц, лидерот на Народна партија (ОВП), кој победи на парламентарните избори во неделата, му го довери мандатот за формирање на нова влада.

29 поврзани вести »

Загадувањето светски убиец број еден

Република - 20.10.2017

Загадувањето е светски убиец број еден и предизвикува повеќе смрт отколку војна, тероризам, природна катастрофа, цигари и болест, се наведува во студијата на медицинскиот журнал „Лансет“. Во студијата се нагласува дека загадувањето, како ...

19 поврзани вести »

Бариш Ардуч и Елчин Сангу неодоливи во ново видео од серијата „Време е за среќа“(Видео)

Република - 20.10.2017

„Време за среќа“ со Бариш Ардуч и Елчин Сангу, се појави и новиот рекламен видео тизер од кој овој пат во фокусот е заводникот Бариш, погледнете го и уживајте. Fragman efsane geliyooorlar 😍❤ #mutlulukzamanı #elçinsangu #barışarduç A post shared by ...

5 поврзани вести »

Претепана средношколка во дворот на училиште во Скопје

Република - 20.10.2017

Во кругот на државното средно училиште „Васил Антевски-Дрен“ брутално било претепано 16-годишно девојче. Имено, на 4.10.2017 во полиција било пријавено дека 18-годшната Е.И заедно со уште една нејзина 16-годишна соучесничка, го нападнале девојчето и ...

15 поврзани вести »

НБРМ: Девизните резерви се намалија, инфлацијата расте

Република - 20.10.2017

Според месечниот извештај на НБРМ (објавен септември 2017 год.) во кој се дава осврт на макроекономските показатели, најновите податоци за девизните резерви заклучно со август (приспособени за ефектите од ценовните и курсните разлики и ценовните ...

34 поврзани вести »

Алкохолот им помага на луѓето подобро да зборуваат странски јазик

Република - 20.10.2017

Студија од Универзитетот во Ливерпул и Мастрихт и Кингс колеџот од Лондон тврди дека луѓето кои зборуваат повеќе јазици подобро ќе го зборуваат странскиот јазик ако испијат една или две пијачки.

2 поврзани вести »

Родителите реагираат на односот во градинките: Твоите деца не се специјални

Република - 20.10.2017

Место кое во денешното општество го заменува домот за грижа на децата до нивната шест годишна возраст се градинките. Установата на секој родител му гарантира дека располга со сите услови кои треба да ги задоволат потребите на децата.

Поезија од Радован Павловски објавена во индиска ревија за литература

Република - 20.10.2017

В​о новиот број на​ ​реномираната индиска ревија​​ за литература „Инчентин версис“​ ​се објавени избрани песни на еминентниот ​​македонски ​поет​ и академик ​Радован Павловски, заедно со негова опсежна био-библиографија​.

4 поврзани вести »

Саем за студии во Франција

Република - 20.10.2017

Францускиот институт во Скопје и одделот Кампус Франс организираат на Саемот за студии во Франција , којшто ќе се одржи в четврток, (26 октомври), од 11 до 16 часот, во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје.