TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Новинарката која ги откри „Панамските документи“, убиена со автомобил бомба

Република - 17.10.2017

Синоќа беше убиена најчитаната новинарка во Малта, г-ѓа Дафне Галиција Каруана (53 години), со поставена бомба во автомобилот Пежо 108 што го возела во тој момент (автомобилот бил изнајмен).

53 поврзани вести »

Јохан Тарчуловски: Никогаш не сме се предале, ќе се бориме до крај!

Република - 17.10.2017

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Кисела Вода, Јохан Тарчуловски, им се обрати на своите гласачи преку Фејсбук. Извесно е дека втор круг ќе има во Кисела Вода. Според податоците во оваа општина, тесна е разликата меѓу Филип Темелковски од ...

26 поврзани вести »

Бебе за на насловна: Виетнамка роди дете тешко седум килограми

Република - 17.10.2017

Родилка од Виетнам викендов, со царски рез роди бебе тешко 7,1 килограми. – Бевме во целосен шок кога лекарот ни рече дека бебето е тешко 7,1 килограм. За време на бременоста, докторите велеа дека тоа ќе има околу пет килограми – изјави таткото на ...

12 поврзани вести »

Парламентот со променет состав по локалните избори

Република - 17.10.2017

На првата собраниска седница по локалните избори претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ги информира народните пратеници дека Чедомир Саздовски ќе функционира како независен пратеник.

30 поврзани вести »

ФФРМ го одбележува Меѓународниот ден на руралната жена

Република - 17.10.2017

Со мирен марш и хуманитарна акција, Федерацијата на фармери (ФФРМ) и Мрежата за рурален развој денеска во Ресен и Отешево ќе го одбележат 15 октомври, Меѓународниот ден на руралната жена. Целта е да се истакне потребата од економско јакнење на ...

10 поврзани вести »

Единствена: Погледнете како се појави Карлеуша на снимање! (Фото)

Република - 17.10.2017

Јелена Карлеуша е дефинитивно најинтересната медиска личност во Звездите на Гранд. Пред секое снимање на нова емисија, таа на новинарите им дава нешто за што можат да зборуваат и да пишуваат.

27 поврзани вести »

Прилепско: Маж загина, брат му тешко повреден

Република - 17.10.2017

Маж загина, а неговиот брат е тешко повреден во несреќен случај регистриран од полицијата вчера околу 7:30 часот. Како што информираат од полицијата несреќата се случила во атар на прилепското село Дреновци кога Р.Б.

18 поврзани вести »

Лига на шампиони: Сити и Наполи ветуваат спектакл

Република - 17.10.2017

Судирот на фудбалски филозофии кои, според мислењето на многумина, моментално го играат најубавиот фудбал во Европа, вечерва ќе биде вркстен на Етихад, а огромно внимание ќе привлече и натпреварот меѓу славните Галактикоси и Петли во Мадрид.

На 29 октомври ќе се гласа во 35 општини

Република - 17.10.2017

На 29 октомври ќе се гласа за избор на градоначалник во останатите 35 општини кои не добија градоначалници во првиот круг од локалните избори. Во вториот круг СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе се натпреваруваат во 19 општини, ДУИ и Алијанса за Албанците во пет, ...

57 поврзани вести »

Почна сослушувањето на сведоците за убиството на Јелена, прва пристигна братучетката на пејачката

Република - 17.10.2017

Сослушувањето на сведоците во истрагата за убиството на пејачката Јелена Крсмановиќ Марјановиќ почна во Високото јавно обвинителство во Белград денеска точно во 9.30 часот. Во обвинителството прв пристигнал адвокатот на Зоран Марјановиќ, Вељко ...

27 поврзани вести »

Маж ја претепал сопругата во охридско Лешани

Република - 17.10.2017

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело телесна повреда при семејно насилство, СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.М. (35) од селото Лешани. Насилството се случило во семејната куќа во селото Лешани.

37 поврзани вести »

За среќа јадете јаболко, пиперка и домат

Република - 17.10.2017

Научниците тврдат дека не постои сомнеж во поглед на фактот дека оние луѓе кои што во својата исхрана почесто предност даваат на свежото овошје и зеленчук се во многу подобра здравствена состојба и се чувствуваат посреќни.

19 поврзани вести »

Иванов ќе прими акредитиви од амбасадори на три држави

Република - 17.10.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими акредитивни писма на новоименуваните амбасадори на Шпанија, Чешка и на Кувајт за Република Македонија. Новоименуван амбасадор на Кралството Шпанија е Емилио Лоренсо Сера, на Чешката Република Мирослав ...

Сообраќајка на патот Валандово – Струмица кај Раброво

Република - 17.10.2017

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Валандово-Струмица на влезот во село Раброво, информира Автомото сојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот беше во прекин поради сообраќајна несреќа што се случи изутрина во 07:40 часот на влез на селото ...

22 поврзани вести »

АБА: МЗТ ја победи Игокеа

Република - 17.10.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја прекинаа низата од два порази во АБА лигата, откако извојуваа победа во Лакташи над Игокеа 108:99 (27:20, 36:37, 16:22, 29:20). Исклучително ефикасниот натпревар МЗТ го реши во последната минута со серија од десет поени.

75 поврзани вести »

На пет локации во Скопје ќе се донира храна за бездомници

Република - 17.10.2017

На пет локации во Скопје денеска почнува акција за донирање на храна „Нахрани 1000“ по повод 17 октомври – Светскиот ден за борба против сиромаштијата. Во периодот од 10 до 19 часот ќе бидат поставени штандови на плоштадот Македонија, пред Скопје ...

37 поврзани вести »

За 3500 евра никогаш не стигале до Германија: Уапсен косовски пратеник поради измама со визи

Република - 17.10.2017

Косовската полиција го уапси вчера некогашниот новинар и актуелен пратеник во косовскиот парламент од партијата Иницијатива за Косово, Миљаим Зека поради сомнеж дека учествувал во измама со визи. Нему му е одреден притвор од 48 часа.

13 поврзани вести »

Рокот за поднесување приговори за локалните избори истекува на полноќ

Република - 17.10.2017

До 19, односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

31 поврзани вести »

Премиери од регионот гости на Самит 100

Република - 17.10.2017

Четворица премиери од регионот денеска ќе бидат учесници на панел на тема „Дали регионот може да се натпреварува на глобалниот пазар?“ на Самит 100 што од вчера се одржува во Скопје. Потврдено е учеството на премиерот на Република Македонија Зоран ...

37 поврзани вести »

Лажење

Република - 17.10.2017

Му се јавуваат на Трпе од основното училиште на телефон: – Господине, син ви кажува многу лаги… – Епа, кажете му дека е многу добар, зашто јас немам ...