TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руска реч

Армија Z

Руска реч - пред: 57 мин

Се шлаевме по некакви темни улички јас и мојот пријател, а кој беше тој не знам, па убиј ме ако сакаш. Што правевме, исто така не знам. Но, погледнувајќи угоре се вкочанив. На некој начин се најдовме меѓу редови од столпци на весници кои се вишеа ...

Речиси сите билети за Светското првенство продадени за само еден ден по продолжувањето на продажбата

Руска реч - пред: 1 час

Навивачите купија 98 отсто од расположливата квота достапна за време на втората фаза од продажбата. Фудбалските навивачи имаа уште една шанса да купат билети за Светското првенство на 16 ноември, но мораа да бидат брзи.

Тешките крстосувачки ракети Х-32 наскоро на стратешкиот бомбардер Ту-22М3

Руска реч - пред: 9 часа

Претседателот на Комитетот за одбрана и безбедност на Советот на Федерацијата (Горниот дом на рускиот парламент) и поранешен командант на Воздушно-космичките сили на Русија Виктор Бондарев го коментираше учеството на стратешките бомбардери Ту-22M3 ...

3 поврзани вести »

Руска рок група ја доби престижната британска награда Video Awards 2017

Руска реч - пред: 9 часа

Спотот чија содржина забавено се прикажува наназад, т.е. од крајот до почетокот, стана голем хит со повеќе од 15 милиони прегледи на „Јутјуб“. Популарната руска рок група „Ленинград“ ја доби наградата за најдобри визуелни ефекти на британските Music ...

Струја во дивина: Воена хибридна електрична централа на тркала

Руска реч - пред: 10 часа

Во Курск е направена уникатната мобилна централа СГДЭС-30 која ќе ги снабдува со електрична енергија воените бази, улогорените единици и караулите. Таа може ефикасно да снабдува со струја цели единица, како и поединечни возила оддалечени од нивната ...

Западот вознемирен поради појавувањето на руските „Алигатори” на Блискиот Исток

Руска реч - пред: 11 часа

Воената кампања во Сирија ѝ овозможи на руската армија во пракса да провери и тестира голем број свои видови на оружје. Американскиот портал „Национален Интерес“ (The National Interest) обрнува внимание на тоа дека во антитерористичката операција ...

Пред 90 години: Роден големиот советски филмски режисер Ељдар Рјазанов

Руска реч - пред: 12 часа

Рјазанов ги сними култните филмови „Карневалска ноќ“ и „Иронија на судбината“, обожувани во Русија Како ќе ја поминете Новогодишната ноќ? Па, многу Руси ги гледаат своите омилени филмови: Карневалска ноќ (1956) за советска Нова година, Иронија на ...

На московјанин му украдoa 250000 американски долари додека се обидуваше да купи биткоини.

Руска реч - 17.11.2017

Купување биткоини понекогаш може да биде доста опасно. Купувач на биткоини беше ограбен во Москва на 16 ноември. Во текот на зделката во канцеларија во центарот на руската престолнина осум мажи влегоа во просториајта, го нарекоа купувачот ...

8 поврзани вести »

Нуклеарен „Блекџек”: Унапредениот Ту-160 првпат претставен на јавноста

Руска реч - 17.11.2017

Првиот нов стратешки бомбардер Туполев Ту-160, изработен во рамките на обновеното производство на овој тип на авиони, го напушти Казањскиот завод за производство на авиони „Горбунов“. Новиот бомбардер е направен врз основа на технологијата од ...

3 поврзани вести »

Во Русија ќе биде презентиран проект на автомобил со кој ќе може да се управува со помош на мислите

Руска реч - 17.11.2017

Во декември оваа година државниот универзитет „Лобачевски“ планира да презентира целосна макета на првиот автомобил во Русија со неврокомпјутерски интерфејс, кој овозможува возилото да биде управувано со помош на мислите.

Крв, банани, сладолед и друга неочекувана стока што Русија ја извезува

Руска реч - 17.11.2017

Сте знаеле ли дека Русија извезува банани? И тоа не е единствената неочекувана „руска“ стока. Погледнете го списокот на најнеобични нешта што Русите ги продаваат на странските пазари. Русија е добро позната како земја која извезува нафта и гас.

2017 година профитабилна за продавачите на „Лада“ во ЕУ

Руска реч - 17.11.2017

Продажбата на руски автомобили во Европската унија последниве пет месеци бележи пораст од 29%. Во октомври оваа година во земјите на Европската унија се продадени 450 нови автомобили од марката „Лада“, што е 22,6% повеќе од продажбата во истиот ...

2 поврзани вести »

Сара Џесика Паркер ги (под)налути Русите со грешката за два типа руски автомобили.

Руска реч - 17.11.2017

Актерката сакаше да направи забавно видео за Инстаграм во текот на нејзината посета на Москва, но некои работи дефинитивно одеа наопаку. Сара Џесика Паркер, американската актерка и продуцент позната по својата улога во серијата „Сексот и градот“ ја ...

Пентагон ги наброја главните предности на руската армија

Руска реч - 17.11.2017

Русија и Кина ги изедначија силите со САД во сферите како што се радиоелектронската борба, сајбер можностите, борбата против сателити, противбродските крстосувачки ракети и балистичките ракети, изјави претседавачот на Здружениот комитет на ...

2 поврзани вести »

Такси „пливаше“ во река во Санкт Петербург

Руска реч - 17.11.2017

Возилото издржа околу 20 минути пред конечно да потоне. Минувачите во центарот на Санкт Петербург беа длабоко изненадени ноќта на 17 ноември кога во реката Мојка (канал на делтата на реката Нева) видоа такси.

Со ракетен плотун покрива 160 цели: Денес во вода влегува вистински морски монструм

Руска реч - 17.11.2017

На северодвинското бродоградилиште „Севмаш“ денес во вода се спушта првата ракетна подморница од класата 955А „Бореј-А“. Станува збор за подморница од четвртата генерација кои се вооружени со 3-степенски интерконтинентални балистички ракети „Булава“.

19 поврзани вести »

Проектот „Кортеж” ќе добие и свечен кабриолет

Руска реч - 17.11.2017

Во рамките на државниот проект „Кортеж”, покрај теренски возила, седани и лимузини, ќе биде изработен и кабриолет, на чиј изглед во моментов работат дизајнери. Според достапните информации , врз основа на Единствената модуларна платформа ќе биде ...

Сонцето е во фаза на соларен минимум: Земјата ја очекува мала ледена доба, велат руските научници

Руска реч - 17.11.2017

Сите дамки на страната на Сонцето што е свртена кон Земјата исчезнаа, велат научниците од Институтот за физика „Лебедев“ во Москва, поткрепувајќи ги своите зборови со фотографии направени пред две недели.

5 поврзани вести »

Пред 69 години: рускиот крстосувач „Аврора“ засекогаш закотвен во Санкт Петербург

Руска реч - 17.11.2017

Симболот на Револуцијата од 1917 стана туристичка атракција. Крстосувачот „Аврора“ служеше во руската флота од 1903 година. Учествуваше во Руско-јапонската војна, граѓанската војна во Русија (1918-1922) и во двете светски војни.

Како да разликувате руски АК-47 од кинеска копија

Руска реч - 16.11.2017

Специјалистите на Калашников ги откриваат главните разлики помеѓу овие две оружја. Наталија Носова При користење на материјалите на Russia Beyond задолжителен е хиперлинк до изворот од кој е преземен ...