TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руска реч

Бесшумен автомат за руските специјални единици

Руска реч - пред: 13 часа

Концернот „Калашников“ се подготвува значително да ги зајакне можностите на „урбаните“ единици со новите малогабаритни автомати АМ-17 и АМБ-17. Новото оружје е направено за одредите кои оперираат во затворен простор и специјално за тие задачи е ...

Lada Vesta SW Cross: Триумф или фијаско?

Руска реч - пред: 14 часа

Новинарот на порталот Autonews.ru Иван Анањев го тестираше новиот автомобил на „АвтоВАЗ“ Lada Vesta SW Cross со атмосферски мотор од 1800 кубици и атрактивна цена. Седанот Lada Vesta беше револуционерен модел за „АвтоВАЗ“, меѓутоа новото возило ...

Новата генерација руски радари дефинитивно ги испраќа „Томахавк“ во контејнер

Руска реч - пред: 14 часа

Компактното захоризонтално радарско поле, кое како штит ќе ја покрие комплетната граница на Руската Федерација, може да биде комплетирано во следните 7-8 години. За да го прикажам тоа посликовито, нешто слично имаме и кај човековата аура која го ...

Легијата на странци на Иван Грозни: Професионалци во редовите на руската армија

Руска реч - пред: 15 часа

До крајот на 15 век руската војска сè повеќе станала зависна од странски платеници. Овие борци често биле од Западна Европа, а нивното доаѓање ги означува извонредните промени во руските вооружени сили.

Како беше фатен американски шпион во Москва во стилот на пародијата на Остин Пауерс

Руска реч - пред: 16 часа

На тајните агенти на специјалните служби на САД им се плаќа милион долари годишно, а за контакт со ЦИА им се потребни само G-mail е-пошта и компас. Сето тоа е откриено кога 2013 година е фатен американскиот шпион Рајан Фогл.

„АвтоВАЗ” ја објави цената на ексклузивната верзија на Lada Vesta

Руска реч - пред: 17 часа

„АвтоВАЗ” објави почеток на продажбата на најдобро опремената верзија на автомобилот Lada Vesta, под називот Exclusive, со посебен дизајн на екстериерот и ентериерот, како и со проширен список на опрема.

Оса II, легендарниот советски ракетен брод кој го брани кубанскиот брег

Руска реч - пред: 17 часа

Военоморските сили на Карипскиот остров продолжуваат да користат неколку од овие брзи бротчиња, создадени од СССР некаде во шеесеттите години од минатиот век. Веројатно овие поморски пловила со ракетни лансери се едни од најпродуктивните во ...

Битката кај Слобоција: Како Кутузов ја разнесе најдобрата турска армија

Руска реч - пред: 18 часа

Моменталните неуспеси на Русија во борбата против Наполеон, ги поткрепија турските надежи повторно да постават контрола над Крим и Грузија, а исто така и да расчистат со кнезовите на Молдавија и Влашка кои гравитирале кон Русија.

Пред 206 години: Отворен Царскиот лицеј каде што учел Пушкин

Руска реч - пред: 23 часа

Легендарното училиште во Царско село се слави во делата на големиот поет. Александар Пушкин, најголемиот поет на Русија, напиша серија поеми насловени како „19 Октомври“. Дали знаете зошто тој го обележува овој конкретен датум? Да ви помогнеме – тоа ...

Ракета-носач „Сојуз“ ги преплаши жителите на Дубаи

Руска реч - 18.10.2017

Неидентификуваниот светлечки објект што го видоа жителите на Дубаи е всушност ракета-носач „Сојуз-2.1“ која во орбитата го однесе вселенскиот брод „Прогрес МС-07“. Видео-снимката се прошири по социјалните мрежи на кои се дискутираше на големо.

Видео: Главниот руски ривал на авионите на „Боинг“ и „Ербас“ првпат леташе меѓу два града

Руска реч - 18.10.2017

Новиот руски патнички авион МС-21-300 првпат леташе на релација меѓу два града, од Иркутск до Москва. Пробниот модел на авионот МС-21-300 леташе од аеродромот на Иркутската фабрика за авиони до аеродромот на Летечко-истражувачкиот институт „Громов” ...

Креаторите на рускиот летечки мотоцикл најавуваат револуција во сферата на транспортот

Руска реч - 18.10.2017

Генералниот директор на компанијата која го претстави прототипот на летечкиот мотоцикл „Скорпион“ (Scorpion) Александар Атаманов, зборуваше за RT на руски за проектите на неговата куќа кои би можеле да доведат до револуција во сферата на транспортот.

Во Ростов направен најсилниот хеликоптер на светот

Руска реч - 18.10.2017

Во Ростов на Дон почнаа пробните летови на најголемиот на светот транспортен хеликоптер Ми-26Т2. Ова летало може да подигне до 20 тони товар. Новиот хеликоптер е направен за војската на Јордан, тврди порталот bmpd .

Завршени испитувањата на новата ракета за „Искандерите”

Руска реч - 18.10.2017

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека се завршени испитувањата на новата ракета за оперативно-тактичкиот ракетен систем „Искандер”. Ова го изјави генерал-мајор Олег Кислов, раководител на полигонот „Капустин Јар”, каде што беше спроведено ...

Електричниот автобус на ГАЗ успешно ги помина тестирањата

Руска реч - 18.10.2017

Седум месеци траеше проверката на функционирањето на новиот вид јавен превоз на улиците на Москва. За тоа време електричниот автобус превезе повеќе од 25 илјади патници и помина повеќе од 13 илјади километри.

Побарувачката на автомобилите од марката „Лада“ не престанува да расте

Руска реч - 18.10.2017

Во земјите од Европската унија во септември се продадени 406 автомобили марка „Лада“, што за 23 отсто ги надминува минатогодишните показатели за тој месец. Повикувајќи се на податоци од Европската асоцијација на производители на автомобили АСЕА ...

Руските безбедносни сили идната година би можеле да бидат вооружени со електрични штитови

Руска реч - 18.10.2017

Штитот-електрошокер би можел да биде воведен во состав на вооружувањето на руската полиција и Росгвардија идната година, изјави Екатерина Столјаревска од компанијата која ја произведува оваа опрема.

Пред 134 години во Санкт Петербург ставен темелник за храм на местото на убиството на рускиот цар

Руска реч - 18.10.2017

Александар II беше убиен од терористичка бомба. Александар II беше познат како „царот-ослободител“ по укинувањето на крепосното право во Русија. Иако Александар беше единствениот цар во историјата на Русија кој преживеал 5 обиди за атентат, шестиот ...