TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руска реч

„Телеграм“ се пресели на Блискиот Исток „од принцип“

Руска реч - пред: 14 часа

Компанијата на Павел Дуров отвори нова канцеларија на 23 кат на облакодерот „Медиа Сити“ во Дубаи - за да избегне плаќање на големите даноци. Павел Дуров, креатор на руската социјална мрежа ВКонтакте и сервисот за пораки „Телеграм“ изјави во ...

„Русак-3918”: Новото руско амфибиско возило влегува во производство

Руска реч - пред: 16 часа

Во најскоро време производството ќе почне во градот Набережни Челни. Ова теренско возило може да се движи по беспаќе, како и преку мочурливи терени, па дури и да совладува водени пречки. „Русак” се движи по водата исфрлувајќи воден млаз со помош на ...

Видео: Ловец Су-35 молневито го претекнува „колегата“ Су-30 СМ

Руска реч - пред: 16 часа

На интернет се појави видео снимка на која е забележан опасен маневар, односно како ловец Су-35 претекнува исто така руски ловец Су-30 СМ. Видеото е снимено од кабината на Су-30 СМ. Двата ловци се враќаа во Русија од воздухопловната база Хмејмим во ...

4 поврзани вести »

Видео: Враќањето на рускиот „летечки радар” А-50 од Сирија

Руска реч - пред: 16 часа

Министерството за одбрана на Русија објави снимка од слетувањето на авионот за радарско откривање и команда А-50У на аеродромот во Иваново. Авионот учествуваше во операцијата на руската војска во Сирија, контролирајќи го небото и уништувајќи објекти ...

„Ди Велт“: „Лада Веста“ главен конкурент на „Дачија дастер“ во Европа

Руска реч - пред: 17 часа

Германските новинари на весникот „Ди Велт“ (Die Welt) го оценија рускиот седан, нарекувајќи го топ модел. Според оценката на германските новинари, врвниот модел на „Лада“ се продава во Европа подеднакво добро како и теренецот „4x4“ и хечбекот ...

Putin Team: Нов дизајн на моделот iPhone X

Руска реч - пред: 17 часа

Компанијата Caviar, која повеќе од три години се занимава со дизајнирање на луксузни паметни телефони пласираше нов дизајн на моделот iPhone X во знак на поддршка на движењето Putin Team (тим Путин) кое го основа хокеарот Александар Овечкин.

Хотел на Крим ја доби наградата „Водечко одморалиште во светот“

Руска реч - 12.12.2017

Воопшто не е лошо за хотел отворен пред само три години, нели? Mriya Resort & Spa, хотелски комплекс со пет ѕвездички на Крим, на 10 декември беше прогласен за најдобро одморалиште на годината од страна на World Travel Awards.

Гигантски ледени топки го преплавија рускиот дел на Финскиот залив

Руска реч - 12.12.2017

Никој не знае точно од каде доаѓаат... На 10-11 декември корисниците на социјални медиуми почнаа да споделуваат мистериозни фотографии од брегот на Финскиот залив во Русија. Фотографиите покажуваат чудни гигантски ледени топки во водата.

Убиецот на крстосувачките ракети „Бук-М3“ го затвора небото над Курск

Руска реч - 12.12.2017

Дивизионот на ракетни системи 9K317M Бук-М3 има способност истовремено да нападне 36 воздушни цели во радиус од 70 километри во далечина и 35 километри во височина! Притоа веројатноста за уништување на целта со една ракета е речиси 1/1 (цел со ...

Зимска прошетка од Москва до Санкт Петербург

Руска реч - 12.12.2017

Валдај е мал провинциски град во Новгородската област, 390 км од Москва. Населбата првпат се споменува во 1495 година. Олга Боброва, Екатерина Чипуренко Валдај е сместен на патот од Санкт Петербург до Москва.

Сириско воено искуство: Создаден супероклопниот тенк Т-90С

Руска реч - 12.12.2017

Минатата недела во рамките на емисијата „Вести на неделата“ која се прикажува на рускиот ТВ-канал „Русија 1“, демонстрирана е новата извозна варијанта на основниот борбен тенк Т-90С. Руските конструктори направија тенк со исклучително силна оклопна ...

Руските власти против баењето, гатањето и народната медицина

Руска реч - 12.12.2017

Во Државната Дума е предложено воведување на кривична одговорност за оние кои заработуваат со своите езотериски вештини како што се предвидување на иднината, гатање, баење и гледање во дланка.

Пет моќни збора од рускиот јазик кои нашле место во македонскиот

Руска реч - 12.12.2017

Russia Beyond-Македонија продолжува со своите написи за русизмите во македонскиот јазик. Овој пат издвоивме пет руски збора во кои е скриена голема изразна моќ (семантички полнеж), а кои во целост се прифатени во македонскиот јазик.

Песна на украинска група на прво место на музичката топ-листа во Русија за 2017

Руска реч - 12.12.2017

Групата „Грибы” (Печурки) го стопи мразот во руските срца. Композицијата „Между нами тает лед” (Меѓу нас се топи мразот) на групата „Грибы” оваа година е најпопуларниот хит во Русија. Речиси половина од населението на оваа огромна земја веќе го знае ...