TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам

Не сме криви што умреа палмите, ќе садиме јавори, вели Авировиќ од Паркови и зеленило

Сакам да кажам - пред: 45 мин

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ почна да ги заменува палмите со јавори, откако речиси сите стебла од тропското дрво во Скопје се исушија зимава, но директорот на јавното претпријатие Душко Авировиќ вели дека тоа не е по нивна вина.

43 поврзани вести »

Нека ни кажат ако не им требаме, ќе се иселиме И ние, велат земјоделците од Тиквешијата

Сакам да кажам - пред: 2 часа

Поради неисплатено грозје, неисплатени субвенции и поради мрзнење на лозовите и овошните насади, денеска лозари од неколку општини од Тиквешијата како најголем лозарски регион во Македонија, половина час го блокираа патот Градско-Прилеп, кај Росоман.

127 поврзани вести »

Ќе кампуваме пред Собрание до исполнување на барањата, Без разлика кој ќе формира Влада, велат Родителите на децата со ...

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Лицата со посебни потреби и нивните родители секој 20-ти во месецот ќе креваат камп пред Собрание и ќе кампуваат по три дена, и по формирање на Владата. Тие најавуваат дека нема да отстапат од нивните барања за измена на повеќе закони и подзаконски ...

Општина Валандово ќе расправа за рудникот Казандол, но не и за барањето за референдум

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Советот на општина Валандово за в четврток закажал седница, на која ќе се зборува за рудникот за катоден бакар во месноста Казандол, но не и за барањето на граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ да се распише референдум на кој граѓаните ќе ...

41 поврзани вести »

За случајот „Маѓар телеком“ прашајте во судот, вели јавниот обвинител Зврлевски

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Јавното обвинителство има поднесено обвинение до Кривичниот суд во Скопје за случајот „Маѓар телеком“ за проневера, предметот е во Судот, вели Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски за САКАМДАКАЖАМ.МК.

40 поврзани вести »

Читањето книги ве прави толерантни, порачува француско-германскиот саем на детска литература

Сакам да кажам - пред: 7 часа

„Го читаме другиот“ е насловот на француско-германскиот саем на детска литература кој денес се отвори во НУБ „Св.Климент Охридски“, а ќе патува во Битола и во Гостивар. Германската амбасадорка Кристине Алтхаузер порача дека читањето поврзува, ...

17 поврзани вести »

Претседателот на Врховниот суд Вангеловски спрема терен во Кривичниот совет за да го блокира СЈО

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски во петокот по третпат го изменил Годишниот распоред за работа на врховните судии, за само еден месец откако е дојден на функцијата. Вакво своеволно разместување на врховните судии е забрането.

19 поврзани вести »

Миноски и Цветков да престанат да лажат за субвенциите, побараа земјоделците на протестот во струмичко

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Струмичките земјоделци кои го блокираа патот кон Радовиш побараа Владата да престане со манипулациите со исплатата на субвенцитие. Тие со натоварени трактори со пролетна зелка цел час го блокираа сообракајот за дa испратат порака до министрите за ...

127 поврзани вести »

Министерството за култура нема пари за фотомонографијата за Ченто

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Министерството за култура нема пари за да го финансира целосно проектот на прилепскиот Завод и Музеј посветен на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто. Иако, според авторот на проектот, историчарот кустос советник ...

Отворен центар за деца со аутизам во Тетово

Сакам да кажам - пред: 9 часа

Во Тетово почна со работа центар за деца со аутизам. Иницијативата за негово отварање потекнала од неколку психолози и студенти дефектолози од Тетово предводени од Миѓен Амзаи, а наишла поддршка и од локалната самоуправа.

5 поврзани вести »

За избрканите новинари од Собранието можни се измени на законите по пресудата од Стразбур

Сакам да кажам - пред: 11 часа

Годинашниот Ден на Европа, 9 мај, за Македонија носи револуционерни промени во однос на почитување на правото. На деветти мај станува конечна пресудата на Европскиот суд за човекови права во Стразбур која укажува дека новинарите на 24 декември 2012 ...

Тетовци сѐ уште ги чекаат автобусите за јавен градски превоз

Сакам да кажам - пред: 11 часа

Во јануари 2016 година кога Тетово бележеше енормно високи вредности на ПМ10 честички во воздухот, општинските власти на градот најавија неколку мерки со кои се настојуваше да се намали загаденоста на воздухот.

2 поврзани вести »

Ахмети и Џафери џабе ме тужат, директорите на „Маѓар телеком“ признаа дека ги поткупувале, вели Слободан Богоевски

Сакам да кажам - пред: 21 часа

Судскиот процес во Њујоршкиот суд за случајот „Дојче телеком“ кој беше закажан за осми мај, во кој двајцата поранешни директори на „Маѓар телеком“ Елек Штрауб и Андраш Балог беа обвинети дека со лажирани договори поткупувале македонски функционери ...

40 поврзани вести »

Директорите на Телеком се нагодија во сад да си платат казни за подмитување македонски политичари

Сакам да кажам - 24.04.2017

Двајца поранешни директори на Маџар Телеком, Елек Штрауб и Андраш Балог, се согласиле да платат парични казни и прифатиле забрана за вршење дејност за да се запре случајот против нив во Њујоршкиот суд во кој се обвинети дека потплатиле функционери ...

40 поврзани вести »

Ќе се вратам уште посилен, порача повредениот Ибрахимовиќ

Сакам да кажам - 24.04.2017

Златан Ибрахимовиќ е сигурен дека неговата богата кариера нема да заврши со сериозната повреда на колентото, иако му ја скрати првата првата сезона во дресот на Манчестер Јујнајтед. Англискиот клуб соопшти дека шведскиот фудбалер претрпел сериозно ...

36 поврзани вести »

Поднесено барање за референдум и до Општина Валандово за рудникот Казандол

Сакам да кажам - 24.04.2017

Иницијативата „Спас за Валандово“ денес поднела писмено барање до градоначалникот и претседавачот на Советот на општината да распишат референдум, на кој жителите од овој град ќе кажат дали се за или против отворање рудник за бакар, злато и сребро во ...

41 поврзани вести »

Со палење шест свеќи одбележан денот на холокаустот во скопје

Сакам да кажам - 24.04.2017

Со палење шест свеќи во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија и изложба беше одбележан Јом Ашоа – Национален комеморативен ден на холокаустот. Овој ден се одбележува во чест на еврејската борба за човеково достинство.

Кумановските земјоделци утре на протест во Скопје, велат дека три години не зеле субвенции

Сакам да кажам - 24.04.2017

Земјоделците од кумановскиот регион утре ќе се приклучат на протестот пред Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Скопје, незадоволни поради тоа што три години не земале субвенции.

127 поврзани вести »

Собрани 6.000 потписи за иницијативата за децата со посебни потреби, потпишувањето продолжува низ македонија

Сакам да кажам - 24.04.2017

Над 6.000 граѓани досега се потпишале на иницијативата за законски измени со кои треба да им се олесни животот на лицата со посебни потреби. За да влезе оваа иницијатива во процедура во Собрание потребни се вкупно 10.000 потписи.

61 поврзани вести »

Приватното здравствено осигурување на Еуролинк отсега покрива и трошоци за породување

Сакам да кажам - 24.04.2017

„Еуролинк осигурување“ ја прошири својата понуда за продуктот Семејно приватно здравствено осигурување со дополнително вклучување трошоци за породување во некоја од приватните болници по избор на клиентот, соопшти осигурителната компанија.

9 поврзани вести »