TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам

Нема бе-се-же вакцини оти нема авион скопје-софија

Сакам да кажам - пред: 2 часа

Бебињата што се раѓаат на Клиниката за гинекологија и акушерство и во останатите родилишта во земјава последниов месец, од болница излегуваат невакцинирани против туберколоза, оти нема Бе-Се-Же вакцини.

20 поврзани вести »

Битола остана без фудбалски натпревари, општината се кара со „Пелистер“

Сакам да кажам - пред: 2 часа

Стадионот „Под Тумбе Кафе“ во Битола остана без соблекувални, па наместо дома натпреварите ФК „Пелистер“ ќе ги игра во гости. Ова беше запишано во соопштението што со меморандум ФК „Пелистер“ денес беше испратено до медиумите.

55 поврзани вести »

Панчевски и Михајлова ме сменија оти бев против отфрлање на бомбите, вели судијката Оља Ристова

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Судијата Оља Ристова, кривичар од Основниот суд Скопје 1, која со најновиот годишен распоред што ги шокира судиите во Кривичниот суд повторно е вратена во Судот за прекршоци, тврди дека работела под страшни закани.

45 поврзани вести »

ДА ја спасиме шумата во Јанковец од владиката Петар, апелираат жителите

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Жители на ресенското село Јанковец обвинуваат дека Преспанско-пелагониниската епархија, преводена од владиката Петар, планира да врши масовна сеча на манастирската шума во атарот на селото, поточно во коријата на манастирот „Света Богородица“.

4 поврзани вести »

Полицијата во Барселона пукаше во украден камион со плински боци

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Едно лице е уапсено од полицијата во Барселона откако возеше камион полн со плински боци во спротивен правец на булевар. Возилото удри во неколку автомобили близу градското пристаниште пред полицијата да почне да пука кон него.

13 поврзани вести »

Контрабомба во судството – унапредени судиите што го кочат СЈО, чистка во кривичниот суд

Сакам да кажам - пред: 5 часа

Хаос и револт го тресат Основниот суд Скопје 1 каде што стигаат предметите од Специјалното обвинителство, откако в.д. претседателката Татјана Михајлова направила нов Годишен распоред на судии со кој спровела чистка на судиите на кои предметите на ...

45 поврзани вести »

Тела на 74 мигранти исфрлени на брег во Либија

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Телата на 74 мигранти и бегалци беа исфрлени на брегот во северниот град на Либија, Зауија, соопшти либискaта Црвена полумесечина. Мохамед ал-Мисрати, портпаролот на Црвената полумесечина во Либија, рече дека телата биле пронајдени на медитеранското ...

7 поврзани вести »

Забраната за патување на Трамп ја загрозува иднината на странските студенти

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Додека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се обидува да ја спроведе контроверзната извршна наредба со која им се забранува влез во САД на седум држави со претежно муслиманско население, иднината на странските студенти од овие ...

Претседателот на Азербејџан си ја назначи сопругата за потпретседател

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Претседателот на Азербејџан си ја назначи сопругата за потпретседател на поранешната советска земја. Илхан Алијев ја постави жена си Мехрибан на позицијата, воведена по уставниот референдум во септември.

19 поврзани вести »

Аки Рахимовски и Росана сариќ-тодоровска со Награди за трајни вредности на Златна Бубамара на популарноста

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Легендарниот хрватски рокер со македонско потекло, Аки Рахимовски, сношти во Метрополис Арената во Скопје ја доби наградата за трајни музички вредности на манифестацијата Златна Бубамара на популарноста.

6 поврзани вести »

Милчо Манчевски побара од Жерновски мораториум за градење во Дебар Маало, идејата има шестпати повеќе гласови од оние ...

Сакам да кажам - пред: 17 часа

Центарци го обновија барањето до градоначалникот Андреј Жерновски за мораториум за градење во Дебар Маало и во Градски парк. Овојпат барањето му го испратија на веб-платформата „Идеи за Центар“, која Општината ја отвори со цел на граѓаните да им ...

8 поврзани вести »

Биба Додева како двојник на Катица Јанева на Златна Буба Мара

Сакам да кажам - пред: 17 часа

Пејачката Биба Додева имаше настап како Катица Јанева на синоќешното 20 издание на Златна Буба Мара на полуларноста во Скопје. Таа заедно со уште две придружнички како триото специјални обвинителки – Катица, Ленче и Фатиме ја отпеаја преработката на ...

53 поврзани вести »

Ахмети ќе почека уште некој ден, Заев на Буба Мара

Сакам да кажам - пред: 18 часа

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вечерва во седиштето на партијата во Мала Речица имаше состанок со своите потпретседатели на кој разговараа за понудата на СДСМ за формирање нова влада. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, пак, вечерва беше забележан во Метрополис ...

53 поврзани вести »

Јавните претпријатија ем во загуби, ем ќе вработуваат, обвини опозицијата во битолскиот Совет

Сакам да кажам - пред: 20 часа

Од каде јавните претпријатија ќе најдат пари за нови вработени кога дел се на работ на рентабилноста, а дел се во загуба, беше едно од прашањата што се постави на денешната тричасовна жолчна расправа во битолскиот Совет за 67 нови вработувања во ...

43 поврзани вести »

Ненадејно почина рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин

Сакам да кажам - пред: 20 часа

Амбасадорот на Русија во Обединети нации Виталиј Чуркин, ненадејно почина денеска во Њујорк. Заменик-амбасадорот Владимир Сафронков изјави дека на Чуркин му се слошило во канцеларијата во ОН, по што бил префрлен во болница, каде што починал.

45 поврзани вести »

Фамилија Кочовски Со Мама Хуанита ја прослави златната Буба Мара за животно дело за ансамблот Мањифико

Сакам да кажам - пред: 21 часа

Со изведба на мексиканската Мама Хуанита беше одбележано признанието Златна Буба Мара за животно дело на ансамблот Мањифико. Песната во Метрополис арената во Скопје заедно ја испеја четиричленото семејство Панче, Невенка, Лидија и Тања Кочовски.

Ослободителна пресуда за Заев за објавената бомба во Куманово

Сакам да кажам - 20.02.2017

Ослободителна пресуда донесе кривичниот совет во Кумановскиот суд, по приватна тужба на Виктор Цветковски од ГРОМ против лидерот на СДСМ Зоран Заев, СДСМ како правно лице и Мартин Костовски, претседател на општинската организација на СДСМ во ...

Спорните 30.000 гласачи се враќаат во Избирачкиот список

Сакам да кажам - 20.02.2017

Спорните околу 30.000 гласачи кои беа избришани од Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 11 декември минатата година ќе бидат вратени во Избирачкиот список оти така е предвидено во Изборниот законик, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК ...

32 поврзани вести »

Новинарите на „Вест“, „Утрински“ и „Дневник“ од Утре ќе штрајкуваат по 6 часа

Сакам да кажам - 20.02.2017

Штрајкувачките одбори на редакциите „Вест“, „Утрински“ и „Дневник“ решија да го зголемат времетраењето на штрајкот од четири на шест часа поради игнорантскиот однос на менаџментот на Медиа принт Македонија (МПМ), кој иако уредно информиран, со ...

47 поврзани вести »

Нема јадење додека не се формира влада, затворена народната кујна во Куманово

Сакам да кажам - 20.02.2017

Корисниците на народната кујна во Куманово и Старо Нагоричене останаа без дневниот оброк, затоа што нема кој да им готви. Центарот за социјални работи од Куманово не го продолжил договорот со фирмата која што досега подготвувала храна, а ниту ...

6 поврзани вести »