TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам

Управниот суд досега одби 16 тужби за локалните избори

Сакам да кажам - пред: 1 час

Управниот суд досега ги соопшти одлуките за 16 тужби против решенијата на Државната изборна комисија по приговорите за првиот круг од локалните избори и сите се одбиени како неосновани. Четиринаесет од објавените одлуки се однесуваат на тужби ...

24 поврзани вести »

Каталонските власти нема да ги следат наредбите од Мадрид

Сакам да кажам - пред: 9 часа

Каталонските власти нема да ги следат наредбите на шпанската влада, доколку Мадрид се одлучи да ја преземе контролата врз регионот. Ова го изјави портпаролот на министерството за надворешни работи Раул Ромева, додавајќи дека Мадрид дејствува ...

107 поврзани вести »

Слепи лица може да ги видат мозаиците во Хераклеја

Сакам да кажам - пред: 9 часа

Слабовидните битолчани и оние со поголеми оштетувања на видот деновиве за првпат имаа можност лично да се уверат во убавините на фигурите кои со мајсторски сплет на обоени камчиња се вградени во мозаичните површини.

Локален тркач го освои маратонот во Венеција откако фаворитите свртеле во погрешна насока

Сакам да кажам - пред: 10 часа

Анонимен локален тркач триумфираше на маратонот во Венеција, откако фаворитите биле упатени да трчаат во погрешна насока. Бизарниот инцидент го искористил 25-годишниот Ејоб Гебрехивет, кој стана првиот Италијанец во последните 22 години кој победил ...

Стогодишници имаат термин за преглед во болница, Најстариот има 106 години

Сакам да кажам - пред: 10 часа

Стогодишни пациенти имаат закажан термин за лекарски преглед, покажува електронскиот систем за закажување МојТермин. Според податоците од овој систем, во моментов 18 пациенти кои имаат над 100 години, а имаат активен упат за преглед.

2 поврзани вести »

Казахстанската „Филоктет Медеја“ победи на Фестивалот на атичка драма „Стоби“

Сакам да кажам - пред: 10 часа

Претставата „Филоктет Медеја“ во продукција на Народниот театар на Западен Казахстан од Казахстан е добитник на Гран при за најдобра претстава на Фестивалот на античка драма „Стоби“. Жирито сосетацено од актерката Кети Борисовска, режисерто Дејан ...

Владика Агатангел наплаќа по 500 денари за сликање во црква, Велешките фотографи се лутат, но плаќаат

Сакам да кажам - пред: 10 часа

Велешките фотографи мора да плаќаат по 500 денари за секое снимање на свадба и крштавка која се одржува во црквите во Велес, дел од Повардарската Епархија на МПЦ-ОА. За нив оваа одлука е неразбирлива и е давачка која не донесува ред во работата, ...

13 поврзани вести »

Непознатиот битолски сликар се вика Александар Ѓаконов и бил предок на Шпато

Сакам да кажам - пред: 11 часа

Александар Ѓаконов е името на ликовниот гениј чии дела беа неодамна откриени од битолскиот графички уметник Владо Ѓорески – Рафик. Вакви резултати даде графолошкото испитување на потписот на уметникот чии дела Ѓорески ги откри во депото на ...

Доброволец од Манчестер во борбата против ИСИС пушти песна од Аријана Гранде на плоштадот во Рака

Сакам да кажам - пред: 11 часа

Мајкл Енрајт, актер од Манчестер и доброволец во курдската милиција „Је-Пе-Ге“, пушти песна од Аријана Гранде на плоштадот во Рака, место на бројни егзекуции на Исламска држава. По терористичкиот напад на ИСИС во Манчестер во мај на концерт на ...

Момче со Даунов синдром стана модел на бренд за детска облека

Сакам да кажам - пред: 12 часа

Mомче со Даунов синдром стана заштитно лице на новата детска колекција на брендот „Ривер Ајленд“. 11-годишниот Џозеф Хејл од Клеторпс, Североисточен Линколншир, кој е заедно со уште седум деца се дел од каталогот на брендот, беше избран откако го ...

Адел доби понуда да пее една година во Лас Вегас за 20 милиони фунти

Сакам да кажам - 22.10.2017

Хотел во Лас Вегас ѝ понуди на Адел 20 милиони фунти за да пее во него цела година. Адел ќе треба да настапува еднаш неделно во хотелот „Вин“, а за една вечер би заработувала 380.000 фунти.

11 поврзани вести »

„Подем на гревот“ го отвори скопскиот Моден викенд

Сакам да кажам - 22.10.2017

Ревијата „Подем на гревот“ на дизајнерот Андреј Папаз Ѓоргиевски вечерва го отвори 16. скопски Моден викенд. На отворањето се претстави и најновата колекција на „Сигма накит“, колекцијата „Маршот на боговите“ на Викторија Арсовска и „Арт деко“ на ...

32 поврзани вести »

Светска премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски во Сао Пауло

Сакам да кажам - 22.10.2017

Петтиот игран филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун“, синоќа имаше светската премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, најголемиот фестивал во Латинска Америка и еден од најголемите во светот.

11 поврзани вести »

Управните судии обвинети во „Титаник 2“ одлучуваат по тужбите за локалните избори

Сакам да кажам - 22.10.2017

Петтемина судии, обвинети за злоупотреба на службената положба во предметот “Титаник 2“ на СЈО за изборни нерегуларности, одлучуваат за поднесените тужби за првиот круг од локалните избори.

93 поврзани вести »

Мугабе го именуваа за амбасадор на добра волја, па го поништија изборот

Сакам да кажам - 22.10.2017

Светската здравствена организација (ВХО) се премисли и го поништи назначувањето на Роберт Мугабе за амбасадор на добра волја. Само 24 часа порано, Организацијата го правдаше изборот на вечниот претседател на Зимбабве со неговата посветеност кон ...

8 поврзани вести »

10 живописни патувања со ВОЗ НИЗ Европа

Сакам да кажам - 22.10.2017

Не постои подобар начин да се видат селата и природата низ Европа, од патување со воз. Ако планирате да патувате низ Европа, сторете го тоа со воз. Еве ги најубавите патувања ако се решите за овој вид превоз.

ВМРО-ДПМНЕ, ТМРО и Левица поднесоа 27 тужби До Управниот суд за локалните избори

Сакам да кажам - 22.10.2017

До Управниот суд се поднесени 27 тужби против решенијата на Државната изборна комисија за приговорите за првиот круг од локалните избори, соопшти утринава судот. Најмногу тужби поднела ВМРО-ДПМНЕ – 24, две жалби се од ТМРО и една од Левица.

93 поврзани вести »

Финале на Скопски џез фестивал со Тејборн квартет и моќна нордиска музика на нилсен-лав

Сакам да кажам - 22.10.2017

Крајот на годинашниот Скопски џез фестивал е вечерва во 20 часот во Македонската опера и балет (МОБ) квартетот на Крег Тејборн и бендот на Пал Нилсен -Лав, и со еден од најпознатите италијански саксофонисти Роберто Отавиано кој ќе настапи во киното ...

12 поврзани вести »

Пет американски претседатели се собраа на хуманитарен концерт за настраданите во ураганите

Сакам да кажам - 22.10.2017

Петмината живи поранешни американски претседатели се собраа на концертот за помош на жртвите од ураганите, кои што ги погодија САД годинава. Барак Обама, Џорџ В. Буш, Бил Клинтон, Џорџ Х.В.

13 поврзани вести »

Скопски џез фестивал затвора со Тејборн квартет и биг бендот на Нилсен Лав

Сакам да кажам - 22.10.2017

Скопски џез фестивал завршува вечерва во 20 часот во Македонската опера и балет (МОБ) со квартетот на Крег Тејборн и бендот на Пал Нилсен -Лав. Роберто Отавиано, еден од најпознатите италијански саксофонисти ќе настапи во киното „Фросина“ (МКЦ) во ...

12 поврзани вести »