TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам

Еден мртов, 18 повредени во експлозија на фабрика за гас во Австрија

Сакам да кажам - 12.12.2017

Едно лице загина, а 18 се повредени во експлозија и пожар во Австрија на еден од најголемите европски гасоводи, соопшти портпаролот на Црвениот крст. Петмина се здобиле со сериозни изгореници, кажа портпаролот на противпожарната бригада.

36 поврзани вести »

Нема волшебно име што ќе го реши спорот, изјави Нимиц по средбата во Брисел

Сакам да кажам - 12.12.2017

Посредникот Метју Нимиц кажа дека нема волшебно име што ќе се појави од никаде и ќе го реши спорот по денешната средба во Брисел со преговарачите од Македонија и Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис.

71 поврзани вести »

Чакам те сос бујна страст, Златна Буба Мара најави приредба на 24 февруари в година

Сакам да кажам - 12.12.2017

Златната Буба Мара на популарноста ќе се одржи на 24 февруари идната година во ВИП aрената „Борис Трајковски во Скопје“. Организаторот вели дека откако ги затворија Универзална сала и Метрополис арена, им остана уште салата „Борис Трајковски“ и ...

8 поврзани вести »

Само со упорно вежбање се станува светски моќен, вели Рисимкин за гостувањето во Кина

Сакам да кажам - 12.12.2017

Танчарите од Скопје танцовиот театар синоќа ја изведоа претставата „Кожа“ во „Јингјанг драма центарот“ во Кина, на фестивалот „Маритиме силк роуд “, а веќе утре се во градот Чуанџо, кадешто ќе настапат во Уметничкиот центар.

Кристијано Роналдо го спасил брат му од дрога, а поради татко му не пие алкохол

Сакам да кажам - 12.12.2017

Кристијано Роналдо ретко го експонира своето семејство во јавност, но на доделувањето на Златната топка во Париз беше придружуван од дел од најблиските. Меѓу нив беше и малку познатиот брат на Кристијано, десет години постариот Хуго Авеиро, кој ...

2 поврзани вести »

И Субхи Јакупи од ДУИ поднесе оставка од ДИК

Сакам да кажам - 12.12.2017

И Субхи Јакупи, членот на Државната изборна комисија од ДУИ, поднесе оставка, објави државната агенција МИА. Јакупи денеска до Собранието ја доставил својата оставка и вели дека парите од бонусите ќе ги врати во буџетот.

43 поврзани вести »

Шварценегер дојде со велосипед на климатскиот самит во Париз

Сакам да кажам - 12.12.2017

Над 50 светски лидери им се придружија на банкари, енергетски магнати и на други видни личности во Париз, на самитот за кој францускиот претседател Емануел Макрон се надева дека ќе биде пресвртница во борбата против глобалното затоплување, и покрај ...

50 поврзани вести »

ДРИСЛА не смее да согорува медицински отпад кога во Лисиче Е загадено над дозволеното, нареди Државниот инспекторат за ...

Сакам да кажам - 12.12.2017

Скопската депонија Дрисла не смее да согорува медицински отпад кога се надминати праговите за алармирање на аерозагадувањето од мерната станица Лисиче. Забраната ја изрече Државниот инспекторат за животна средина по вонредниот инсепкциски надзор, ...

32 поврзани вести »

Вештакот не добил дозвола од „Трансмет“ да направи увид на механизацијата за судењето на Сеад Кочан

Сакам да кажам - 12.12.2017

На вештакот кој по барање на Специјалното јавно обвинителство за предметот „Труст“ требало да направи увид на механизацијата употребувана за ископ на јаглен и јаловина не му било дозволено да влезе во компанијата на обвинетиот Сеад Кочан, „Трансмет“.

Хамбург избран за град со најдобар ноќен живот на светот

Сакам да кажам - 12.12.2017

Хамбург ги победи Њујорк, Париз и Лондон и ја освои титулата за град со најдобар ноќен живот на светот. Ова истражување го спроведе интернет-страницата за онлајн резервации Хостелворлд и во него учествуваа над 4.000 луѓе од 41 град од 27 држави, кои ...

Почина последниот американец кој пребегнал во Северна Кореја пред 50 години

Сакам да кажам - 12.12.2017

Поранешен американски војник кој пребегнал во Северна Кореја, која потоа 40 години го држеше во заробеништво, почина на 77-годишна возраст во Јапонија, каде што живееше по ослободувањето во 2004 година.

68 поврзани вести »

Не сме стигнати да разговараме за нови имиња, кажа Заев за средбата на Нимиц со преговарачите

Сакам да кажам - 12.12.2017

Премиерот Зоран Заев кажа дека предложеното име „Нова Македонија“ е предлог на медиумите, одговарајќи на новинарско прашање за време на заедничката прес-конференција со косовскиот премиер Рамуш Харадинај во Приштина.

Велес ќе ги спасува четирите преживеани палми

Сакам да кажам - 12.12.2017

Од 47-те палми засадени во Велес, само четири опстанаа. И тие деновиве се заштитени од страна на ЈКП Дервен. Преостанатите преживеани, сега се обложени со трска и јутени вреќи на врвот, за да не им наштети претстојната зима и студот.

Железничкиот сообраќај во прекин поради неисплатени дневници и половина плата на машинскиот персонал

Сакам да кажам - 12.12.2017

Околу 150 вработени – машински персонал вo „Македонски железници” поради неисплатени дневници и втората половина од платата за октомври од вчера протестираат и одбиваат да работат. Тие велат дека ова не е штрајк, туку протест затоа што не им е ...

33 поврзани вести »

Изложба за Вини Пу во лондонскиот музеј „Викторија и Алберт“

Сакам да кажам - 12.12.2017

Оригиналните цртежи на мечето Вини Пу се изложени за првпат по речиси 40 години, во музејот „Викторија и Алберт“ во Лондон. „Вини Пу: истражување на класиката“ е мултимедијална, разиграна изложба, која го истражува волшебниот свет на Вини Пу од ...

Државата не им издава лична карта на бездомници, а ги казнува ако немаат

Сакам да кажам - 12.12.2017

Осумнаесетгодишна девојка од Скопје која живее како бездомник, годинава не успеала да извади лична карта, и покрај тоа што е државјанин на Република Македонија и има извод од матичната книга на родени.

2 поврзани вести »

Кумановци со петиција против паркирање на тротоари, оти полицијата не казнува

Сакам да кажам - 12.12.2017

Кумановци покренаа онлајн-петиција за ослободување на тротоарите од паркирани автомобили. Иницијативата „Стоп за паркирање на тротоари“ на фејсбук страницата „Кумановски ѕид на срамот“ од неформална група на граѓани, се залага да се подигне ...

4 поврзани вести »

Жените се поспособни за градоначалници од мажите, вели Јасмина Гулевска од Могила

Сакам да кажам - 11.12.2017

За новата градоначалничка на пелагониската општина Могила Јасмина Гулевска, при примопредвањето на функцијата пред општинската зграда имаше послан црвен тепих, а со неа пред влезот се поздрави и ексградоначалникот Стево Пивковски.

Три жени кои го обвинуваат Трамп за сексуално вознемирување побараа истрага од Конгресот

Сакам да кажам - 11.12.2017

Трите жени кои го обвинија Доналд Трамп за сексуално вознемирување ги споделија своите приказни во шоуто на Мегин Кели на телевизијата Ен-Би-Си и Белата куќа ги отфрли нивните изјави како целосно лажни.

41 поврзани вести »

Диди на врвот на листата на најплатените музичари за 2017 со приход од 130 милиони долари

Сакам да кажам - 11.12.2017

„Форбс“ ја објави годишната листа на најплатените музичари на светот и на првото место повторно се најде Шон Комбс, попознат како Диди. Земајќи ги предвид приходите за периодот од 1 јуни 2016 до 1 јуни 2017 година, хип хоп ѕвездата има заработено ...