TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеталиште

ФОТО: Пиратски пламени оган синоќа пред Центарот за култура Битола

Шеталиште - пред: 1 час

Посетителите кои вчера беа дел од проекцијата на „Пиратите од Карибите: Одмаздата на Салазар“ во 3Д Кино Битола, можеа да уживаат во магионичарското шоу кое им го приреди битолскиот магионичар, Горан Гандини, веднаш пред почетокот на проекцијата на ...

6 поврзани вести »

Саботно „корзо“ на битолчани (27.05.2017)

Шеталиште - пред: 2 часа

Специјално за сите битолчани Ви претставуваме како изгледавте низ нашиот „папарацо“ објектив на 27.05.2017. Сите оние кои се дел од нашето Саботно Корзо ќе бидат дел од телевизиското издание на Саботното Корзо на Тера Телевизија во ново уникатно ...

Пелистер слави во последното градско дерби оваа сезона

Шеталиште - пред: 14 часа

Во натпревар од 9. коло на Суперлигата во спортската сала „Младост“, Еурофарм Работник загуби од Пелистер со 30-27 (15-16) во дуел кој го следеа 2.000 гледачи и во кој драма царуваше во текот на сите 60 минути.

57 поврзани вести »

Милионскиот џек-пот по шести пат падна во „Евротип“

Шеталиште - пред: 15 часа

Тетовчанец вечерва меѓу најсреќните во државата, играше во спортските обложувалници на „Евротип“ и го доби милионскиот џек-пот во вредност од 1 646 961 денари! Милионскиот џек-пот се падна вечерва во 19:37 часот во уплатното место на спортските ...

4 поврзани вести »

Груевски: На конгресот на СДСМ гледаме луѓе препознатливи по корупција, криминал

Шеталиште - пред: 17 часа

На конгресот на СДСМ гледаме луѓе препознатливи по корупција, криминал, по лажни информации и лажни ветувања, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „Ги гледаме горе-долу истите луѓе коишто ги препознаваме од нивното владеење, по ...

23 поврзани вести »

Заев реизбран за претседател на СДСМ

Шеталиште - пред: 17 часа

Зоран Заев е реизбран за лидер на СДСМ. Вака одлучија седумстотината делегати на 22-от Конгрес на партијата. На функцијата заменик претседател останува и Радмила Шекеринска која и до денеска ја извршуваше таа функција.

185 поврзани вести »

Аријана Гранде се враќа во Манчестер – со хуманитарен концерт

Шеталиште - пред: 17 часа

Американската пејачка Ариана Гранде најави дека ќе одржи во Манчестер хуманитарен концерт посветен на жртвите на самоубиствениот бомбашки напад. При нападот кој се случи надвор од салата по нејзин концерт во Манчестер, загинаа 22 лица, повеќето деца ...

17 поврзани вести »

Лежерен кежуал аутфит во сончевите денови кои следат!

Шеталиште - пред: 18 часа

Време е за лето, време е за да се опуштите во лежерниот аутфит и да уживате во сончевите ...

2 поврзани вести »

Кривична пријава за 39-годишен прилепчанец – подметнал експлозивна направа под возило

Шеталиште - пред: 18 часа

ПС Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе кривична пријава против И.А. (39 год.) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ Предизвикување општа опасност “. Пријавениот на 17/18.12.2016 година во временскиот период од 22:00 до ...

8 поврзани вести »

Битола утре ќе ја слави Куп-титулата на ФК Пелистер

Шеталиште - пред: 18 часа

Со музички хепенинг на Широк Сокак од 20 часот, утре ќе се прослави Куп титулата која ја освои екипата на ФК Пелистер. Големото славје за освојувањето на Куп титулата ќе следи веднаш по завршувањето на последниот натпревар од шампионатот на ...

57 поврзани вести »

Љубица Мешкова Солак – добитник на наградата „Борислав Траиковски“

Шеталиште - пред: 19 часа

Љубица Мешкова Солак, ликовен уметник од Битола е годинашниот добитник на наградата „Борислав Траиковски“ која ја доделува Друштвото на ликовни уметници на Битола-ДЛУБ. На синоќешната свеченост во националната галерија „Магаза“, претседателот на ...

4 поврзани вести »

Абрамович му даде нов „дебел“ договор на Конте

Шеталиште - пред: 19 часа

Шампионот на Англија Челзи се обидува да стави крај на сите шпекулации околу иднината на Антонио Конте. На тренерот веќе му е предложен нов договор, со кој „сините” ќе го задржат на „Стемфорд Бриџ” до 2021 година.

93 поврзани вести »

Марио Гомез го напушта Волфсбург ова лето

Шеталиште - пред: 19 часа

Репрезентативецот на Германија Марио Гомез ќе биде слободен да го напушти Волфсбург, ако тимот го загуби своето место во Прва Бундеслига. Според информација на весникот „Bild“ напаѓачот ќе може да го смени клубот за сума од 10 милиони евра.

30 поврзани вести »

Денеска започнаа рамазанските пости

Шеталиште - пред: 20 часа

Рамазан е месец на простувањето, покајувањето и милосрдието, можност муслиманите да станат сочуствителни со луѓето кои имаат потреба од помош, доброволно лишувајќи се од храна и вода. Секој правоверен, кој ќе ги почитува постите, не треба да јаде, ...

81 поврзани вести »

Драма во Прилеп: Дадилка тепана, малтретирана и врзана со селотејп лента

Шеталиште - пред: 21 часа

Разбојник вчера влегол во куќа во Прилеп и нападнал дадилка, а потоа без плен ја напиштил куќата. Настанот според МВР се случил околу 12 часот на ул.„Оревојачка“ поточно во куќата сопственост на Д.Р. (41), додека дадилката П.И.

26 поврзани вести »

Надал и Ѓоковиќ не може да играат финале на Ролан Гарос

Шеталиште - 27.05.2017

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ одбраната на титулата на вториот гренд слем во сезоната, Ролан Гарос, ќе ја започне против Марсел Гранољес од Шпанија, додека најголемиот фаворит Рафаел Надал за противник го доби Французинот Беноа Пер.

44 поврзани вести »

Гаврил Лесновски утре во црквата „Свети Никола“ во Штип ќе биде прогласен за светец

Шеталиште - 27.05.2017

Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот ...

27 поврзани вести »

Аргентинската федерација плати милиони и пол за да го добие Хорхе Сампаоли

Шеталиште - 27.05.2017

Севиља постигна договор со Аргентинската фудбалска федерација за тренерот Хорхе Сампаоли, потврдиле од шпанскиот клуб. Стратегот го напушта тимот од Андалузија и ќе ја преземе аргентинската репрезентација.

12 поврзани вести »

Промовирана книгата „Мариово низ вековите – хроника за три периоди„

Шеталиште - 27.05.2017

Пред присутните гости, граѓани, пред прилепчани, во библиотеката “Борка Талески“ беше промовирана книгата „Мариово низ вековите – хроника за три периоди“. Текстот во три книги го напишал, Милан Ристески, во средината на осумдесетите години додека ги ...

11 поврзани вести »

ФОТО: Концерт на детскиот хор “Мали ангели” во Прилеп

Шеталиште - 27.05.2017

Вечерва, детскиот хор ,,Мали Ангели“ го одржа традиционалниот годишен концерт во големата сала од ЦК ,,Марко Цепенков“, која беше исполета до последното место. Малите хористи преку целовечерната музика изведба, едноставно, им ги раснежнија срцата на ...

2 поврзани вести »