TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеталиште

Еурофарм Работник со лесна победа ја започна ерата на Темелковски

Шеталиште - пред: 10 часа

Ракометарите на Еурофарм Работник на дебито на новиот тренер Иле Темелковски го победија Борец со 31-24 (15-13) во рамките на 5. коло од Суперлигата. Дуелот се одигра пред 1.000 гледачи во спортската сала „Младост“ во Битола.

4 поврзани вести »

Утре во Скопје ќе се вози кружната автомобилска трка

Шеталиште - пред: 13 часа

По долга пауза, викендов во Скопје повторно ќе има кружна автомобилистичка трка. Во организација на АКК Примо и со поддршка на Агенцијата за млади и спорт, на потегот од Судска палата до Скопски саем вљубениците во авто-трките ќе имаат можност да ...

12 поврзани вести »

При истурање земја пронашле неексплодирана граната од Првата светска војна во Прилеп

Шеталиште - пред: 14 часа

На 20.10.2107 година во Полициската станица Прилеп, М.В. (61) од Прилеп пријавил дека во населба Три багреми, од товарно возило, сопственост на „Батак Турс“, при истурање земја, била пронајдена една неексплодирана артилериска граната 75мм од Првата ...

10 поврзани вести »

5 знаци дека вашата врска се распаѓа!

Шеталиште - пред: 14 часа

Бракот е еднаквост, споделување на истите соништа, прилогодување кон вкусовите на другиот партнер, самокритичност, заедничко решавање на проблемите, истрајност и одговорност. Како би препознале дека сето тоа започнува да се руши и дека можеби е ...

Бркотница во Прилеп: Прилепската полиција се обидела да запри три возила

Шеталиште - пред: 14 часа

На 20.10.2017 година во Полициската станица Прилеп, полициски службеник од Прилеп пријавил дека, додека со други полициски службеници вршеле службени дејствија од областа на сообраќајот, забележале три патнички возила „Лада“, кои се обиделе да ги ...

3 поврзани вести »

Хидинк ќе го спасува Милан, ако Монтела добие отказ

Шеталиште - пред: 14 часа

Холанѓанецот Гус Хидинк е една од варијантите за заменик на Винченцо Монтела на клупата на Милан. Поради слабите резултати од почетокот на сезоната “авиончето” речиси сигурно ќе биде отпуштен во најскоро време.

35 поврзани вести »

ФОТО: Започна второто Меѓународно рели со џипови „Macedonian Trophy“ во Прилеп

Шеталиште - пред: 15 часа

Утрово започна второто Меѓународно рели со џипови „Macedonian Trophy“во Прилеп. Со собирање во центарот на градот околу 200 учесници од Бугарија, Србија, Грција, Косово, Албанија како и Македонија, се упатија кон официјалниот старт на полигонот за ...

16 поврзани вести »

Шукер демантира дека Анчелоти ќе ја презема Хрватска

Шеталиште - пред: 15 часа

Претседателот на фудбалскиот сојуз на Хрватска, Давор Шукер, експресно ја демантираше информацијата за назначување на Карло Анчелоти за селектор на репрезентацијата од земјата. Хрватска се пласираше во баражот на за настап на Светскиот шампионат и ...

Граѓаните најмногу земаат потрошувачки и станбени кредити

Шеталиште - пред: 15 часа

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Вкупното кредитирање на фирмите и на граѓаните во септември е намалено за 0,3 отсто, но на годишно ниво е забележан раст од 4,3 проценти, покажуваат податоците на НБРМ.

34 поврзани вести »

ЕХФ го менува системот на натпреварување во евро-куповите

Шеталиште - пред: 16 часа

Почнувајќи од сезоната 2020/21 натпреварите под капата на Европската ракометна федерација (ЕХФ) ќе претрпат големи промени. ЕХФ потврди дека ќе го менува форматот во елитната Лигата на шампиони.

27 поврзани вести »

Депозитите во септември намалени за 0,5 отсто, на годишно ниво зголемени за шест проценти

Шеталиште - пред: 16 часа

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Вкупните депозити во банките во септември бележат пад од 0,5%, но на годишно ниво е евидентиран раст од шест проценти, соопшти НБРМ. Во септември, вкупните депозити на корпоративниот сектор се намалени за 4,4%, со ...

34 поврзани вести »

Гвардиола значително се засилуваа оваа зима

Шеталиште - пред: 17 часа

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, е подготвен да фрли голема сума пари во зимскиот трансфер период и покрај фактот што неговиот тим е на чело на Премиер Лигата. „Граѓаните“ сè уште немаат пораз од почетокот на сезоната, покажувајќи силни ...

2 поврзани вести »

Јандреовски: Авиокомпании се заинтересирани за влез на македонскиот пазар

Шеталиште - пред: 17 часа

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Генерално постои интерес од авиокомпании за влез на македонскиот пазар, а Министерството за транспорт и врски преговора за воведување нови линии за поврзување на Македонија со две атрактивни дестинации, чии имиња во ...

11 поврзани вести »

Рома обвинета за расизам на натпреварот во Лондон

Шеталиште - пред: 18 часа

Италијанскиот калчо лигаш Рома, ја очекува казна од УЕФА поради расистичко навивање за време на мечот против Челзи на гостувањето во Лондон, а во рамките од Лигата на шампионите. Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) покрена дисциплинска постапка ...

12 поврзани вести »

Само 21 отсто од домашните компании овозможуваат он-лајн продажба

Шеталиште - пред: 18 часа

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Околу 49 отсто од деловните субјекти во Македонија имаат веб-страница. Од нив 80 проценти нудат опис на производите/услугите и ценовници, 59 отсто наведуваат линкови/референции до нивните профили на социјалните медиуми, а ...

12 поврзани вести »

ФОТО: СН Осигурителен Брокер со поддршка на Меѓународното рели со џипови во Прилеп

Шеталиште - пред: 18 часа

Осигурителниот Брокер СН А.Д – Битола секогаш ги поддржува спортските настани, па така беше и денеска во Прилеп каде со свое спонзорство и голема поддршка беа дел од Меѓународното рели со џипови „Macedonian Trophy“.

Вардар и Шкендија добија најмногу пари од УЕФА од мак-клубовите

Шеталиште - пред: 18 часа

Вардар доби еден милион евра, а Шкендија е побогата за 920.000 евра кога УЕФА ги објави и солидарните исплати од минатата сезона во Лигата на шампионите. Покрај Вардар и Шкендија, Работнички добива 440.000 евра, а Пелистер ќе инкасира 215.000 евра.

16 поврзани вести »

Просечната нето плата во август 22.912 денари

Шеталиште - пред: 19 часа

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Просечната месечна исплатена нето плата по вработен во август изнесувала 22.912 денари и е зголемена за 2,8 проценти во споредба со истиот месец минатата година.

18 поврзани вести »

Некогашниот голгетер на Палермо осуден на три и пол години затвор

Шеталиште - пред: 20 часа

Еден од најдобрите италијански напаѓали во последните две децении, Фабрицио Миколи го допре дното. Мајсторот на фудбалската игра, кој профи кариерата ја заврши во 2015 година, поради изнуда на пари е осуден на затворска казна во времетраење од три и ...

12 поврзани вести »

Се тресе столчето на Роналд Куман во Евертон

Шеталиште - пред: 21 часа

Иднината на Роналд Куман на менаџерското место во Евертон изгледа се помрачна, откако Лион синоќа си замина како победник од “Гудисон Парк” во натпревар од Лигата на Европа. Како резултат на поразот, момците од Ливерпул се на последно место во ...

13 поврзани вести »