TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеталиште

Денес сончево време со умерена облачност

Шеталиште - пред: 6 часа

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Дневната температура ќе се движи од 23 до 28 степени. Во Скопје времето ќе биде малку до умерено облачно со слаб јужен ветер.

65 поврзани вести »

Путин ја одобри дигиталната рубља

Шеталиште - пред: 6 часа

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Рускиот претседател Владимир Путин даде одобрение за издавање крипто-валута што ќе се вика КриптоРубља. Тоа е договорено на состанокот со министерот за комуникации Николај Никифоров.

21 поврзани вести »

7 совети за правилно замрзнување на храната

Шеталиште - пред: 6 часа

Замрзнувањето на намирниците може да ни заштеди многу драгоцено време, пари и енергија, но и да не поштеди од залудно фрлање на храна. За да го сочувате максималниот квалитет и вкус на намирниците, следете ги овие 7 совети за правилно замрзнување на ...

2 поврзани вести »

Од следната година ќе се зголемат цените за летување во Грција

Шеталиште - пред: 6 часа

Доколку и следното лето планирате својот одмор да го поминете во Грција, бидете подготвени да платите повисока цена на аранжманите. Имено, од 1 јануари 2018 година во Грција се воведува такса за престој, која за десетдневно летување може да чини и ...

7 поврзани вести »

Кубица пак тестираше во болидот на Вилијамс

Шеталиште - пред: 6 часа

Роберт Кубица комплетира уште еден ден тестирање со тимот на Вилијамс пред можното враќање во Формула 1 следната сезона. Полскиот возач тестира болид на Вилијамс од 2014 година на патеката Хунгароринг во Унгарија комплетирајќи цел ден на патеката ...

8 поврзани вести »

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Шеталиште - пред: 7 часа

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

138 поврзани вести »

Наредната недела почнува зимско сметање на времето

Шеталиште - пред: 7 часа

Наредната недела, ноќта меѓу сабота и недела, односно меѓу 28 и 29 октомври почнува зимското сметање на времето со што стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час назад. Тоа значи дека во 3 часот ноќта стрелките на часовникот треба да се ...

9 поврзани вести »

Во Битола започнува вакцинацијата против сезонски грип

Шеталиште - пред: 7 часа

Од денеска во просториите на ЈЗУ Центар за јавно здравје – Битола ќе отпочне вакцинацијата на населението против грип за сезоната 2017/2018. Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Битола велат дека во оваа фаза обезбедени се 3.800 вакцини.

33 поврзани вести »

Гвардиола: Наполи беше одличен, горди сме што доминиравме

Шеталиште - пред: 7 часа

Тренерот на фудбалерите на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, не крие дека е импресионоран од играта на Наполи на вчерашниот меч во 3 коло во Лигата на шампионите. „Граѓаните“ славеа минимално со 2 спрема 1 а италијанците во првиот дел промашија пенал.

70 поврзани вести »

60 – годишен битолчанец пронајден мртов во бунар

Шеталиште - пред: 8 часа

Шеесет годишниот битолчанец К.Л. вчера околу пладне бил пронајден починат во атар на селото Братин Дол. Како што информираат денес од полицијата, телото на мажот било пронајдено во бунар на викендица во селото.

23 поврзани вести »

Хејворд со тешка скршеница на стартот од НБА лигата

Шеталиште - пред: 8 часа

Кошаркарот на Бостон Селтик, Гордон Хејворд по само 7 минути на мечот со Кливленд заработи потешка повреда на зглобот која на подолг период ќе го извади надвор од НБА арените. Тој во јули потпиша четиригодишен договор со Селтик во висина од 128 ...

52 поврзани вести »

Станете дел од Академијата Кармен – уписите се во тек

Шеталиште - пред: 9 часа

Следејќи го светските модни трендови, зборувајќи за гламурот и убавината што секоја жена го поседува и негува, фриезерското студио Кармен со својот квaлитет и професионализам, се истакнува и секогаш е „за влакно пред другите“.

Јотовски стартуваше со победа во двојки на фјучрс турнирот во Тунис

Шеталиште - пред: 19 часа

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски победи во првиот меч на главниот турнир на фјучрсот во тунискиот град Хамамет (награден фонд 15.000 долари). Тој денеска во игра на двојки заедно со Резарт Цунгу од Црна Гора ги победија Џабор Мохамед Али ...

13 поврзани вести »

(Видео) Практична изведба на хечинг во Болница „Плодност“ Битола

Шеталиште - пред: 22 часа

Кај одредени пациентки не може да дојде до имплантација на ембрионот после ембриотрансфер, поради неотворање на обвивката на ембрионот. Кај ваквите пациентки во Болница „Плодност“ се употребува методата АСИСТЕД ХЕЧИНГ, каде со примена на ...

Закерони именуван за нов селектор на ОАЕ

Шеталиште - пред: 22 часа

Познатиот италијански фудбалски специјалист, Алберто Закерони го презеде кормилото на селекцијата на ОАЕ. 64-годишниот поранешен тренер на Милан, Интер и Јувентус, ќе го замени Аргентинецот, Едгардо Бауса.

27 поврзани вести »

Промоција на албум – Поетика & Боб Емси “Артефакт” во Бар Чаршија

Шеталиште - 17.10.2017

Во сабота (21.10.2017) Поетика и Боб Емси го промовираат нивниот заеднички албум – “Артефакт” во Бар Чаршија. За квалитетната рап атмосфера ке се погрижи Ognen Dimovski исто познат како Dj Box ...

Вардар спремен за предизвикот наречен Реал Сосиедад

Шеталиште - 17.10.2017

Македонскиот фудбалски шампион Вардар ги одработува планираните тренинзи како дел од подготовката за дуелот против Реал Сосиедад во Лигата на Европа. „Црвено-црните“ во четврток го играат третиот натпревар од премиерниот настап во групната фаза од ...

83 поврзани вести »

Битолски службеник се товари дека пренел куќа во државна сопственост на име на радовишанец

Шеталиште - 17.10.2017

Битолчанец вработен како самостоен референт за геодетско катастарски работи се товари за „злоупотреба на службената положба и овластување“ затоа што без никаков правен основ извршил промени на сопственост на куќа со деловени простории.

4 поврзани вести »

Норвешка е ноемврискиот ривал на македонските фудбалери

Шеталиште - 17.10.2017

Македонската најдобра фудбалска репрезентација на 11. ноември ќе одигра пријателски натпревар против селекцијата на Норвешка, а средбата ќе се одигра на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје.

25 поврзани вести »

Заборавете на златото. Цената на овој метал се зголеми за 50% во оваа година

Шеталиште - 17.10.2017

Извор: Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Цената на златото се зголеми за околу 13% од почетокот на годината. Тоа навистина е добра година за благородниот метал, но не колку што беше поскапувањето на паладиумот.

3 поврзани вести »