TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеталиште

ЕУ увезла храна во вредност од 101 милијарда евра

Шеталиште - 18.10.2017

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Земјите на Европската Унија минатата година увезле речиси 93 милиони тони храна од земјите надвор од Унијата, во вкупна вредност од 101 милијарда евра. Во споредба со 2012 година, увозот на храна во ЕУ пораснал во обем за ...

5 поврзани вести »

Викендот во Прилеп ќе се одржи второто меѓународно рели со џипови „Macedonian trophy“

Шеталиште - 18.10.2017

В сабота и недела (21 и 22 откомври) Прилеп е домаќин на вториот по ред меѓународен натпревар со џипови „Macedonian trophy“. На полигонот за екстремни спортови кај Старо Лагово ќе се натпреваруваат околу 200 учесници од Бугарија, Албанија, Србија, ...

7 поврзани вести »

ФОТО: Тешка сообраќајна несреќа на Плетвар – загина прилепчанец

Шеталиште - 18.10.2017

Пред половина час на Плетвар кај ресторанот “Че” се случи тешка сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило “Пежо” со скопски регистарски таблички и патничко возило „Опел“ кое било товарено со дрва.

40 поврзани вести »

Фестивал на италијански филм во Битола

Шеталиште - 18.10.2017

Амбасадата на Р.Италија во Скопје и Јазично студио ЛИНГВА, во соработка со НУ Центар за култура Битола организираат Фестивал на италијански филмови во Битола- FINESTRA SUL CINEMA ITALIANO во рамките на XVII Недела на италијански јазик во светот.

11 поврзани вести »

Реал Сосиедад пристигна во Скопје пред мечот со Вардар

Шеталиште - 18.10.2017

Противникот на нашиот фудбалски шампион, Вардар, во Лига Европа, тимот на Реал Сосиедад, утринава со чартер лет полета кон Скопје, каде утре на „Филип Втори“ ќе го одигра натпреварот од 3.коло во Лига Европа.

213 поврзани вести »

Piraeus Bank ја продаде српската единица

Шеталиште - 18.10.2017

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Најголемата грчка банка по обем на средствата – „Piraeus Bank“, ја продаде српската единица на „Direktna Banka“, соопштува „Ројтерс“. Агенцијата забележува дека банката се уште не може да се ослободи од проблемите ...

2 поврзани вести »

Де Брујне ќе добие нов договор со Манчестер Сити

Шеталиште - 18.10.2017

Кевин Де Брујне изјави дека не брза да потпише нов договор со Манчестер Сити, а неговиот агент Патрик Де Костер изјави дека ќе сака неговиот клиент да добие повисока плата, која би била приближна до онаа на Нејмар во ПСЖ.

12 поврзани вести »

Лестер Сити го отпушти Крег Шекспир

Шеталиште - 18.10.2017

Крег Шекспир веќе не е менаџер на Лестер. 53-годишниот специјалист бил отпуштен само четири месеци откако беше назначен за постојано, информира Дејли мејл. Лошите резултати на „лисиците“ од почетокот на сезоната направија шефовите на тимот да ...

5 поврзани вести »

Македонскиот челик е стожер на домашната економија

Шеталиште - 18.10.2017

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Една од најголемите македонски компании, „Макстил“, деновиве слави јубилејни 20 години од основањето, како и 50 години од воспоставувањето на македонската челична индустрија за што пресуден момент е изградбата на ...

5 поврзани вести »

Сообраќајот се одвива тековно и без задржување на граничните премини

Шеталиште - 18.10.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo суви коловози, информира АМСМ. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

2 поврзани вести »

Референдумот за независност со негативни последици врз туризмот во Каталонија

Шеталиште - 18.10.2017

Референдумот за независност сериозно го погоди туризмот во Каталонија. Само за две недели по референдумот, туризмот забележа пад од 15 отсто во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците на професионалното здружение „Екселтур“.

4 поврзани вести »

Надал заради умор го откажа турнирот во Базел

Шеталиште - 18.10.2017

Рафаел Надал нема да може да се судри уште еднаш со Роџер Федерер на негов терен бидејќи реши да се повлече од турнирот „Свис индорс“ во Базел, родниот град на Швајцарецот. Федерер петти пат едноподруго го совлада Надал во финалето на мастерсот во ...

16 поврзани вести »

Половина милион Срби живеат под границата на апсолутна сиромаштија

Шеталиште - 18.10.2017

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Во Србија 7,3 отсто од населението или околу 500.000 луѓе живеат под границата на апсолутна сиромаштија, меѓу кои се и 100.000 деца. Ова го соопшти Билјана Младеновиќ од Тимот за социјално вклучување и намалување на ...

5 поврзани вести »

Денес сончево време со умерена облачност

Шеталиште - 18.10.2017

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Дневната температура ќе се движи од 23 до 28 степени. Во Скопје времето ќе биде малку до умерено облачно со слаб јужен ветер.

80 поврзани вести »

Путин ја одобри дигиталната рубља

Шеталиште - 18.10.2017

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Рускиот претседател Владимир Путин даде одобрение за издавање крипто-валута што ќе се вика КриптоРубља. Тоа е договорено на состанокот со министерот за комуникации Николај Никифоров.

17 поврзани вести »

7 совети за правилно замрзнување на храната

Шеталиште - 18.10.2017

Замрзнувањето на намирниците може да ни заштеди многу драгоцено време, пари и енергија, но и да не поштеди од залудно фрлање на храна. За да го сочувате максималниот квалитет и вкус на намирниците, следете ги овие 7 совети за правилно замрзнување на ...

Од следната година ќе се зголемат цените за летување во Грција

Шеталиште - 18.10.2017

Доколку и следното лето планирате својот одмор да го поминете во Грција, бидете подготвени да платите повисока цена на аранжманите. Имено, од 1 јануари 2018 година во Грција се воведува такса за престој, која за десетдневно летување може да чини и ...

2 поврзани вести »

Кубица пак тестираше во болидот на Вилијамс

Шеталиште - 18.10.2017

Роберт Кубица комплетира уште еден ден тестирање со тимот на Вилијамс пред можното враќање во Формула 1 следната сезона. Полскиот возач тестира болид на Вилијамс од 2014 година на патеката Хунгароринг во Унгарија комплетирајќи цел ден на патеката ...

20 поврзани вести »

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Шеталиште - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

122 поврзани вести »

Наредната недела почнува зимско сметање на времето

Шеталиште - 18.10.2017

Наредната недела, ноќта меѓу сабота и недела, односно меѓу 28 и 29 октомври почнува зимското сметање на времето со што стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час назад. Тоа значи дека во 3 часот ноќта стрелките на часовникот треба да се ...