TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сè за храна

Направете дома крцкаво похувано пилешко како во ресторан

Сè за храна - 18.11.2017

Речиси и да не постои човек кој може да му одолее на вкусното и крцкаво похувано пилешко, меѓутоа ретко кој од нас знае да го погоди кога го подготвува дома. Па затоа, често кога одиме во ресторан и го нарачуваме, му се восхитуваме на прекрасниот ...

11 поврзани вести »

Рецепт за тулумби со гриз

Сè за храна - 18.11.2017

Не дека ги фалиме, но навистина нашите автори се експерти во кујната. Овој пат, Лидија ни приготви супер рецепт за тулумби со гриз. Колку убаво изгледаат, нели? Тулумбите се сладок десерт широко распространет во сите традиционални слаткарници во ...

15 поврзани вести »

Совети за правилно користење на етерични масла

Сè за храна - 18.11.2017

Во последно време, етеричните масла се препорачуваат како помошно средство за лекување на многу заболувања и здравствени состојби. Но, пред да се почне со употреба на етерични масла важно е да се внимава на начинот на нивното користење.