TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Го фрли телефонот во Мртво Море, а после 24 часа следуваше шок

Сител - 18.01.2017

Јутјуберот „TechRax“ решил да ја провери издржливоста на новиот Ајфон во Мртвото Море. Новиот Ајфон е водоотпорен, но не на период од 24 часа и во вода која има толку многу сол. Меѓутоа, кога „TechRax“ после 24 часа го извади телефонот од вода, го ...

5 поврзани вести »

Во Битолско завршува откупот на тутунот

Сител - 18.01.2017

Производителите од битолскиот дел на Пелагонија завршуваат со предавање на тутунот од годинашната реколта. Според Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, до денеска се откупени над 80 отсто од количините и ...

15 поврзани вести »

Денеска е Богојавление (Водици)

Сител - 18.01.2017

Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера. Конкретно е поврзан со крштевањето на Исус Христос од свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

134 поврзани вести »

Џорџ Буш постариот хоспитализиран во болница во Тексас

Сител - 18.01.2017

Поранешниот претседател на САД, Џорџ Буш постариот е примен во болница во градот Хјустон во американската сојузна држава Тексас, јави телевизијата КХОУ11. Информацијата ја потврди и шефицата на неговиот Кабинет, Џин Бекер, која изјави дека, според ...

235 поврзани вести »

Асанж е подготвен на преговори со САД по прашањето за негова екстрадиција

Сител - 18.01.2017

Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, кој стана познат по објавувањето на американски доверливи документи е подготвен на преговори со САД во врска со прашањето за негова екстрадиција, изјави неговиот шведски адвокатот Пер Самуелсон.

33 поврзани вести »

Kако диносаурус - Oгромен алигатор снимен како се шета низ Флорида

Сител - 18.01.2017

Видеото кое буквално го шокираше светот не е никаква монтажа, туку е вистински огромен алигатор. Неговото име е ‘Humpback’ и е вистинска ѕвезда во Лејкленд во Флорида. Според комисијата за заштита на животните во Флорида, најголемиот забележан ...

6 поврзани вести »

Русија му ја продолжи дозволата за престој на Сноуден

Сител - 18.01.2017

Поранешниот соработник на Агенцијата за национална безбедност на САД (НСА), Едвард Сноуден доби дозвола за престој во Русија за уште две години, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

37 поврзани вести »

Издадени се 243 наредби за апсење на членови на турската војска

Сител - 18.01.2017

Турските обвинители издадоа наредба за апсење на 243 членови на војската во 54 окрузи во земјата во рамките на истрагата за осуетениот преврат во јули минатата година, пренесува БТА. Осомничените се обвинети во врска со употреба на мобилната ...

13 поврзани вести »

Пет сообраќајки во изминатото деноноќие, четворица полесно повредени

Сител - 18.01.2017

Пет сообраќајни несреќи се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје, од кои во три со полесни повреди се здобиле четири лица, а во две е причинета материјална штета. Од страна на сообраќајната полиција, вчера санкционирани се двајца возачи кои ...

27 поврзани вести »

Публиката и Лила во шок - погледнете што се случи во „Се или нешто"

Сител - 18.01.2017

Уште една возбудлива епизода на мега-популарниот квиз „Се или нешто", имаа можност да погледнат вчера гледачите на Сител ТВ. Александар е првиот учесник што имаше храброст да отиде до самиот крај и да ја одигра последната рунда од која му останаа ...

14 поврзани вести »

Градот Неапол со ново признание за Марадона, почесен граѓанин

Сител - 18.01.2017

Легендарниот аргентински фудбалски мајстор Диего Марадона(56) го посети Неапол, за да ја одбели прославата на Наполи на 30 годишнината од првата титула во италијанското првенство. Токму Марадона го предводеше Наполи до првото ‘скудето’ во историјата ...

48 поврзани вести »

Трамп ќе положи заклетва како претседател пред две Библии

Сител - 18.01.2017

Доналд Трамп ќе положи заклетва како претседател на САД пред две Библии - неговата, подарена од мајка му во 1995 година и онаа што била користена од Абрахам Линколн пред век и половина. Церемонијата на заклетвата ќе биде водена од претседателот на ...

235 поврзани вести »

Пајет оди во Марсеј?!

Сител - 18.01.2017

Се чини дека штрајкот на францускиот репрезентативец Димитри Пајет успеал, бидејќи, како што пишуваат британските медиуми, Вест Хем се согласил да го продаде својот најдобар фудбалер во Марсеј, но останува отворено прашањето за колку пари ќе се ...

13 поврзани вести »

Сол со мирис на шунка ги „збудале“ кучињата во Сежана

Сител - 18.01.2017

Кучињата во словенечкиот град Сежана, што се наоѓа на границата со Италија, најмногу му се израдуваа на топењето на снегот, откако под него остана смесата за посолување на шунка, која била искористена за заштита од замрзнување на патиштата, јави ...

7 поврзани вести »

По цел месец криење радосната вест ја сподели дури сега - Се породи познатата актерка

Сител - 18.01.2017

Американската глумица Кетрин Хајгл (38) родила момче на 20 декември минатата година, но радосната новост ја сподели со јавноста дури сега. Ѕвездата од серијата „Вовед во анатомија" во јуни потврди дека е бремена. Бебето се вика Џошуа.

11 поврзани вести »

Кина планира да инвестира околу 25 милијарди долари во патишта во Ксинџијанг-Ујгурскиот регион

Сител - 18.01.2017

Кина планира да инвестира околу 170 милијарди јуани (24,81 милијарда долари) за изградба на патишта во Ксинџијанг-Ујгурскиот автономен регион, јави ТАСС. Стотици лица загинаа изминатите години во немирите во регионот, за кои Пекинг ги обвинува ...

4 поврзани вести »

Денеска е Меѓународен ден на снешкото

Сител - 18.01.2017

Идејата за овој празник е на германскиот колекционер Корнелиус Граетц, а датумот 18 јануари, не е избран случајно: единицата симболизира метла, а осумката - телото на снешко. Празникот има за цел да ги расположи луѓето во студените зимски денови и ...

16 поврзани вести »

Франција 2017: Домаќинот прв со четири победи

Сител - 18.01.2017

Светскиот првак и домаќин на ракометното Светско првенство Франција е првата селекција со четири победи на шампионатот откако синоќа ја совладаа Русија со 35:24 и со тоа го освои првото место во групата А и во осминафиналето ќе игра против ...

31 поврзани вести »

Снежната покривка до утре ќе се зголеми и до 40 сантиметри

Сител - 18.01.2017

Значително зголемување на снежната покривка, на повеќе места и за 20 до 30 сантиметри, најавува УХМР поради врнежите кои ќе бидат пообилни кон крајот на денот и во текот на ноќта. Најмногу вкупни врнежи ќе има на југот од земјава каде на места се ...

44 поврзани вести »

Поради зачестени пожари, дебарската ТППЕ апелира да се чистат оџаците

Сител - 18.01.2017

Од почетокот на годинава дебарската Територијалната противпожарна единица интервенирала во гаснење на седум пожари, од нив дури четири предизвикани од неисчистени оџаци. Според командирот на единицата Џетан Мифтароски, два од пожарите се во Дебар, ...

8 поврзани вести »