TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Џафери-Мета: Меѓудржавните односи во континуитет се продлабочуваат

Сител - пред: 10 часа

Како претседател на Собранието ќе го дадам својот придонес во зајакнувањето и интензивирањето на односите меѓу двете пријателски земји на сите полиња, а особено во рамките на зајакнување на парламентарната соработка на сите нивоа, порача ...

72 поврзани вести »

Заев: Македонија и Грција првпат по долг период со одлични пријателски односи

Сител - пред: 10 часа

Првпат по долг период Македонија и Грција имаат одлични пријателски односи, кои се градат со интезивирање на посетите и меѓусебната комуникација, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со еврокомесарот за проширување Јоханес ...

36 поврзани вести »

Претседателот Иванов ги предлага Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд

Сител - пред: 10 часа

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд. Согласно уставните овластувања на претседателот на Република Македонија, предлозите за двајца нови судии на Уставниот суд ...

27 поврзани вести »

Потроши милиони на операции: Сакаше да биде жива кукла, еве што направи од себеси

Сител - пред: 10 часа

Шведската манекенка не крие дека сака да изгледа како цртаниот лик Џесика Ребит, па на разни зафати досега потрошила околу половина милион долари. Зад нејзината опсесија за константна промена на својот изглед се кријат многу посериозни причина и ...

3 поврзани вести »

Оставате вклучено Wi-Fi на телефонот и преку ноќта? Еве зашто треба веднаш да го исклучите!

Сител - пред: 10 часа

Кога се во прашање паметните телефони, на Интернет можете да пронајдете голем број на совети кои можат да ви бидат од голема помош. Меѓутоа, корисниците на некои фунцкии не обрнуваат внимание претерано.

5 поврзани вести »

Без ни малку срам: Двојка имаше секс на тераса, среде бел ден, пред зачудените минувачи

Сител - пред: 10 часа

Една двојка во Бунес Аирес имала секс на балконот среде бел ден и на минувачите во центарот на градот им пружи вистинска претстава. Иако на снимката се гледа дека на жената на почетокот и не нелагодно, брзо се согласила да продолжат со ...

2 поврзани вести »

Очаен татко: „Својата нова жена ја фатив во кревет со мојот син! Што да правам сега?“

Сител - пред: 10 часа

Љубовните односи често се полни со турбулентни настани, а многу од нив понекогаш делуваат целосно нереално. Такви се и настаните од потресното писмо кое за британски таблоид го испратил еден шокиран сопруг.

3 поврзани вести »

Сораја се појави во фустан забранет во 65 земји

Сител - пред: 10 часа

За својот роденден, старлетата Сораја (блиска и до многу македонски бизнисмени) дојде со бела лимузина, облечена во целосно проѕирен фустан, без градник и гаќички, кој едвај ги покри нејзините гради и задник.

4 поврзани вести »

„Помогнете ми, црвен ми е како рак!“ - Момче го изгорело пенисот пржејќи јајца

Сител - пред: 10 часа

Необична глетка затекнале работниците од Итната помош во Белград. -Го добивме тој повик некаде утрото, околу 9 часот. Маж ни се јави и ни рече дека е многу повреден околу препоните. Некој не можеше да очекува дека ќе го затекнеме тоа што го видовме, ...

3 поврзани вести »

Промовиран меѓународниот проект „БалканМед Е-бизнис страници“

Сител - пред: 10 часа

Гаус Институтот од Битола денеска го претстави меѓународниот проект „БалканМед Е-бизнис страници“ со којшто се очекува да се подобри конкурентноста на извозно ориентираните мали и средни претпријатија.

3 поврзани вести »

Хан: Постигнат е голем напредок, шансите за преговори сега се поголеми

Сител - пред: 10 часа

Постигнат е голем напредок во Македонија и Европската комисија и членките на ЕУ сега гледаат попозитивно на состојбите во земјата и можноста за почнување на пристапните преговори, истакна еврокомесарот за проширување и соседска политика Јохане Хан ...

87 поврзани вести »

Во Велес одбележан Светскиот ден на детето

Сител - пред: 10 часа

На децата треба да им го обезбедиме најдоброто, да им овозможиме услови за учење, да се развиваат и да го реализираат својот најдобар потенцијал, изјави денеска во Велес претставникот на УНИЦЕФ во земјава, Бенџамин Перкс, на одбележувањето на ...

31 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Со законот за двојазичност постапките пред нотар и извршител секаде двојазични

Сител - пред: 10 часа

Почитувани, Законот за двојазичност на СДС предвидува постапките пред нотар и извршител на територија на цела држава да бидат двојазични. Ова стои во член 10 од овој закон кој СДС во забрзана постапка го турка во Собрание.

33 поврзани вести »

Ќе се отвори Центар за ран детски развој во кумановско Черкезе

Сител - пред: 10 часа

Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски и претставникот од УНИЦЕФ, Бенџамин Перкс, денеска потпишаа Меморандум за соработка за изградба на центар за ран детски развој во основното училиште „Јероним Де Рада“ во кумановското село ...

31 поврзани вести »

Шокантно издание на пејачот, се сликаше нашминкан и со шноли во косата

Сител - пред: 11 часа

Пејачот Немања Стевановиќ изненади многумина со изданието кое го објави на Инстаграм. Розев сјај за усни, шноли, ленти за коса... се тоа може да се види на младиот пејач. Иако на почетокот снимката делува шокантно, Немања всушност открива дека ...

2 поврзани вести »

Хит: Го погребаа погрешниот Менсон, го оплакуваат пејачот, а умре озлогласениот убиец

Сител - пред: 11 часа

Обожавателите на пејачот Мерилин Менсон плачат по социјалните мрежи и закачуваат статуси "RIP Čarls Menson"! Рок ѕвездата Мерилин Менсон, чие вистинско име е Брајан Ворнер, изгледа како да му нема смрт без глогов колец, но од утрово сигурно ика ...

43 поврзани вести »

НФФ: Измени на Законот за персонален данок ќе удрат по најсиромашните земјоделци

Сител - пред: 11 часа

Измените на Законот за персонален данок на доход негативно ќе се одразат врз земјоделците, а дел од предвидените решенија посебно ќе удрат по најмалите и најсиромашни производители, смета Националната федерација на фармери (НФФ).

10 поврзани вести »

Народен правобранител: Да се развива свеста за толеранција кај децата и да се елиминира насилството

Сител - пред: 11 часа

Народниот правобранител по повод 20 Ноември - Светскиот ден на детето испрати соопштение во кое истакнува дека сите треба да работиме на развивање на свеста за толеранција кај децата и за елиминирање на секаков вид насилство.

7 поврзани вести »

Кумановскиот центар за вработување ги повика невработените да се пријават за бесплатни возачки обуки

Сител - пред: 11 часа

Невработените лица до четврток имаат можност да аплицираат за обука за возачи Ц, Д и Ц+Е категорија, во рамки на мерките кои што ги спроведува Агенцијата за вработување, а се дел од оперативниот план на Владата.

6 поврзани вести »

Почнаа активности за дислокација на бродот „Мис Стон“ од Студенчишкиот канал

Сител - пред: 11 часа

Локалната самоуправа на Охрид во соработка со надлежните субјекти денеска започна со активности за извлекување на бротчето „Мис Стон“ од Студенчишкиот канал на Охридското Езеро. Станува збор за застарено пловило што години наназад стои закотвено во ...

68 поврзани вести »