TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Додик: Со тужбата за ревизија Изетбеговиќ го изгасна светлото на БиХ

Сител - пред: 15 часа

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска изјави дека иницијативата за ревизија на одлуката за тужбата на БиХ против Србија за геноцид е акт на омраза на Бошњаците во Сараево кон Србите и порача дека членот на Претседателството на ...

20 поврзани вести »

Русија ќе формира „сала на срамот“ за лажните вести за неа

Сител - пред: 15 часа

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека на својот сајт ќе отвори нова рубрика, која ќе содржи написи на странските медиуми за Русија со голем црвен печат „FAKE“, односно лажни вести, пренесоа ДПА и ТАСС.

6 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ веќе две ипол години Македонија ја држи во заложништво

Сител - пред: 15 часа

За СДСМ не се важни потребите на граѓаните, економскиот и стопанскиот раст и развој на државата. Единствено важно за СДСМ е како да дојдат на власт без поддршка на граѓаните, рече на денешната прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

7 поврзани вести »

Се уште не се одредени параметрите за учество на ММФ во програмата за Грција

Сител - пред: 15 часа

Параметрите за понатамошно финансиско учество на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во програмата за помош на Грција се уште не се одредени, изјави денеска портпаролката на германското Министерство за финансии.

17 поврзани вести »

Калн: ЕУ треба да преземе чекори за укинување на визите за турските граѓани

Сител - пред: 15 часа

Турција очекува чекори од страна на Европска унија за да им се дозволи на турски граѓани да патуваат без визи во земјите-членки на ЕУ што е можно побрзо, изјави денеска Ибрахим Калн, портпарол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Во рамките ...

3 поврзани вести »

Првпат жена е избрана за комесар на британскиот Скотланд Јард

Сител - пред: 15 часа

Скотланд Јард ја именува денеска Кресида Дик (56) за нов комесар на оваа најголема полицска единица во Велика Британија, што е прв таков случај досега. Досега Дик беше заменик комесар на лондонската Метрополитен полиција и на новата должност ке го ...

6 поврзани вести »

Истражување: Четири членки на НАТО повеќе сакаат да ги штити Русија отколку САД

Сител - пред: 15 часа

Дури четири членки на НАТО попрвo ќе ја изберат Русија отколkу САД да ги штити, покажаа резултатите од истражувањето на „WIN/Галуп“. Меѓу државите, што повеќе сакаат да ги штити Русија отколку САД се Словенија, Бугарија, Грција и Турција, иако ...

5 поврзани вести »

Сириски азилант обвинет во Австрија за убиство на 20 лица во Сирија

Сител - пред: 15 часа

Еден 27-годишен сириски азилант во Австрија е обвинет од австриските власти за извршени 20 убиства во Сирија, пред да побегне во Европа со напливот бегалци од воените зони на Блискиот Исток.

3 поврзани вести »

Тројца мигранти загинале при патување со чамец во реката Марица

Сител - пред: 15 часа

Тројца мигранти загинале, откако чамецот, каде се наоѓале осум мигранти, потонал утринава во реката Марица на границата меѓу Турција и Грција. Осум мигранти од Пакистан се обиделе да ја преминат реката Марица со гумен чамец што се превртал во реката ...

2 поврзани вести »

Ќе се реконструира поранешниот Офицерски дом во Велес

Сител - пред: 15 часа

Општина Велес наскоро ќе ја реновира зградата на поранешниот Офицерски дом и ќе се преадаптира во Градска куќа. - Очекуваме многу брзо во градот да имаме уште еден репрезентативен објект на многу добра локација, од којшто корист ќе имаат сите ...

7 поврзани вести »

Европската Унија има дупли стандарди кога се работи за двојазичноста

Сител - пред: 15 часа

Нашите соседи и покрај тоа што некои се членки на НАТО, а некои и на Европкста Унија не го признаваат македонското малцинство, јазикот, името, културата. Така е на Блаканот, но ништо подобро не е ни во некои други земји од европското и нато ...

Британија ќе ја поддржи секоја влада која ќе работи на битни реформи и транспарентност

Сител - пред: 15 часа

Британија ќе ја поддржи секоја влада која ќе работи на битни реформи и транспарентност- со ваква порака во дводневна посета на земјава доаѓа британскиот министер за Европа и Америка Алан Данкан.

20 поврзани вести »

Преку 10.000 лајкови за 1 час: Сексипилната Цеца им го помати умот на фановите, тие велат дека е поубава од било кога

Сител - пред: 15 часа

Цеца како и многу други познати личности, ги користи социјалните мрежи. Пејачката ги магепса своите следачи на Инстаграм со новата фотографија од автомобил, а обожавателите и пишуваа дека изгледа преубаво.

16 поврзани вести »

Тет а тет средбата на Ахмети и Заев доцна синоќа заврши без договор

Сител - пред: 15 часа

Тет а тет средбата на Ахмети и Заев заврши без договор. Лидерите на ДУИ и СДСМ вчера информираа дека со разговорот надминале одредени разлики. Разговарале како да се најдат уставни решенија во законот за употреба на јазиците.

143 поврзани вести »

Ќе се формираат Центри за вработување на лица со хендикеп

Сител - пред: 16 часа

Лицата со хендикеп се присутни на пазарот на трудот, но не доволно. Низ годините ситуацијата е подобрена но сеуште постои нивна дискриминација при вработување .Мал е бројот на фирми кои ги ангажираат, најчесто се вработени во заштитини институции ...

34 поврзани вести »

Томислав Николиќ: Македонија се замери со нас, но ние мораме да ја зачуваме

Сител - пред: 16 часа

Иако, Македонија гласаше за прием на Косово во УНСЕКО, српскиот Претседател во заминување, Томислав Николиќ во интервју за РТС смета дека српската политика кон признавањето на уставното име суверениетот и територијалниот интегритет на земјава не ...

51 поврзани вести »

Во 2016 година над 1 милион и 665 илјади граѓани во Македонија или вкупно 96 проценти од населението користеле ...

Сител - пред: 16 часа

Дури 96 проценти или над 1.665.000 од македонските граѓани во 2016 година користеле здравствена услуга, покажува годишната анализа на Мој Термин. Најстарата пациентка е 106 годишна жена од Скопје.

19 поврзани вести »

Ставила шминка на лице, по неколку минути почнала да ја чеша кожата а кога се разбудила била речиси слепа!

Сител - пред: 16 часа

Тила Дури е шеснаесет годишна девојка која своето кобно искуство со нанесување на шминка од марката "1000 часа", одлучила да го сподели со јавноста. Само неколку минути откако ја нанела шминката на лицето, кожата почнала силно да ја чеша.

2 поврзани вести »

Црна хроника: Кумановецот Јосип Кузманоски е соседот од вториот спрат кој веројатно со нож ја убил 67 годишната Спаса ...

Сител - пред: 16 часа

Пронајден осомничениот за убиството во Охрид. Кумановецот Јосип Кузманоски соседот од вториот спрат е приведен за смртта на 67 годишната Спаса Бојоска која завчера беше пронајдена мртва со повеќе убоди од нож во својот стан.

25 поврзани вести »

Ставила шминка на лице по неколку минути почнало да ја чеша кожата кога се разбудила била скоро слепа

Сител - пред: 16 часа

Тила Дури е шеснаесет годишна девојка од Вкторија која своето кобно искуство со нанесување на шминка од марката "1000 часа", одлучила да го сопедли со јавноста. Само неколку минути откако ја нанела шминката на лицето, кожата почнала силно да ја чеша.

2 поврзани вести »