TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Aгенцијата за вработување објави ад 8200 слободни работни позиции

Сител - 20.01.2017

Над 8. 200 слободни работни места на пазарот на труд. Се бараат работници за различни позиции - од продавачи, шофери, шивачки, готвачи, до сметководители, проценители, економски менаџери, советници , графички дизајнери, објави Агенцијата за ...

2 поврзани вести »

Претставници на АЛМА во посета на Општина Велес

Сител - 20.01.2017

Со цел воспоставување билатерална соработка меѓу Вардарскиот плански регион и регионот Алзас – Франција во областа на винарството и размената на добри пракси во рамки на проектот „Европски вински патишта“, во посета на Вардарскиот плански регион и ...

3 поврзани вести »

ФЗО: во 2016 издаени 22.300.000 рецепти

Сител - 20.01.2017

Македонските граѓани лани најмногу пиеле лекови за притисок, покачен шеќер во крвта и за смирување. Според податоците од Фондот за здравство минатата година зголемена е потрошувачката и достапноста на лековите.

35 поврзани вести »

Кривична за тројца управители на стрелачки клуб во Штип

Сител - 20.01.2017

Претседателот на здружението „Стрелачки клуб – Штип“ и тројца управители, сите на возраст помеѓу 50 и 62 години, заработија кривични пријави за сторени неколку кривични дела, при кои се стекнале со противправна имотна корист во висина од над 32 000 ...

12 поврзани вести »

Во Охрид „Ден на рибарите“

Сител - 20.01.2017

Охрид го празнува Свети Јован Крстител кај народот познат како денот на рибарите.Многубројните посетители во месноста Сараиште уживаа во уште една атракција,охриѓани скокнаа во езерските води за здравје и бериќет заедно со тајфата на фаќачот на ...

18 поврзани вести »

Министерството за земјоделство изготви бесплатни проекти за изградба на фарми и насади

Сител - 20.01.2017

Бесплатни проекти за изградба на фарми и подигнување на насади. Заштеди до 10 000 евра за земјоделците. Повеќе нема да мора сами да ги изработуваат проектите ,туку ќе ги имаат готови во подрачните единици на Министерството за земјоделство.

27 поврзани вести »

И годинава бесплатен туристички викенд и бањи за пензионерите

Сител - 20.01.2017

И годинава пензионерите ќе можат да одат на бања и на туристички викенд на сметка на државата. Пријавувањето почнува од денеска. Сите заинтересирани можат да достават барање за користење на еден од проектите.

25 поврзани вести »

Анализа на Дневник, зошто СЈО се откажа од случајот „Пуч“

Сител - 20.01.2017

СЈО до неодамна тврдеше дека се подготвени за судски процес ПУЧ а сега велат дека ќе се откажат од предметот бидејќи немало докази , пишува Дневник. На 22 септември лани специјалната обвинителка Катица Јанева рече дека е подготвена да даде воведно ...

60 поврзани вести »

ИК ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на СЈО за повлекување од „Пуч“ е скандалозен преседан

Сител - 20.01.2017

Наместо установа која гони криминал, Специјалното јавно обвинителство се промовираше себеси како партиски орган на СДСМ и СОРОС – вака извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ гледа на одлуката на СЈО за повлекување на обвинението за предметот ПУЧ..

60 поврзани вести »

Манасков предвреме го заврши шампионатот во Франција

Сител - 20.01.2017

Дејан Манасков предвреме го завршува својот настап на Светското ракометно првенство во Франција. Иако, првичните информации од Мец, беа смирувачки, сепак последната вели дека Манасков нема да може да го продолжи шампионатот, односно да игра на ...

107 поврзани вести »

Грција реагира оти Египет ја ословувал Македонија со уставното име

Сител - 20.01.2017

Уште едно ирационално барање на грчката дипломатија кога станува збор за односите на Македонија со трети земји. Грчкото министерство за надворешни работи реагирало до египетските власти поради ословувањето на земјава со Македонија во соопштението на ...

Се уште има чесни луѓе: Полни паричници, велосипеди, моторцикли на сајтот изгубено/најдено на МВР

Сител - 20.01.2017

Празни и полни паричници, велосипеди, моторцикли, акумулатори, регистерски таблички и какви уште не загубени, па најдени предмети има во полициските станици ширум Македонија. Министерството за внатрешни работи на посебен портал изгубено/најдено дава ...

Ѓорчев: Очекуваме стратешкото партнерство меѓу РМ и САД да се интензивира

Сител - 20.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ му ја честита инагурацијата и стапувањето на функција на новиот претседател на САД, Доналд Трамп. - Да посакаме стратешкото сојузништво помеѓу Република Македонија и САД да продолжи да се развива и да се интензивира, истакна на ...

44 поврзани вести »

МОН: Целосно да се расветли случајот со злоупотреба на лични податоци на студенти

Сител - 20.01.2017

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги повика надлежните институции целосно да го расветлат случајот со злоупотреба на лични податоци на студенти од Машинскиот факултет и други факултети на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ ...

41 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: До 2020-та година ќе ги зголемиме пензиите за 10,25 отсто

Сител - 20.01.2017

Просечната пензија од 7.684 денари во 2006 година порасна на 13.754 денари во декември 2016 година што е зголемување за 79 проценти. Најниската пензија од 4.330 денари во 2006 година порасна на 8.895 денари во декември 2016, што е зголемување за ...

25 поврзани вести »

Тајните документи на ЦИА достапни на интернет македонското прашање централно во балканската политика

Сител - 20.01.2017

930 илјади класифицирани документи станаа јавни откако ЦИА одобри тие да се најдат на ниовната веб страница. Информациите за нивните операции и активности кои с е однесуваат на минатиот век се испишани на повеќе од 12 милиони страници.

16 поврзани вести »

Почнаа церемониите пред официјалната инаугурација на Доналд Трамп - гледајте ја во ЖИВО на Сител 3

Сител - 20.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп пристигна денеска заедно со сопругата Меланија во епископалната црква „Свети Јован“, со што практично почна свеченоста за негова претседателска инаугурација.

525 поврзани вести »

ДЗЛП:Вонреден инспекциски надзор за злоупотреби на лични податоци

Сител - 20.01.2017

Дирекцијата за заштита на личните податоци (ДЗЛП) информира дека вчера и денеска примила барања од Машинскиот факултет, како и од повеќе физички лица кои се сомневаат дека нивните лични податоци се злоупотребени, да се изврши инспекциски надзор за ...

41 поврзани вести »

Објавени проектите кои добија поддршка од Министерството за култура за 2017-та

Сител - 20.01.2017

Министерството за култура на својата веб-страница www.kultura.gov.mk ги објави проектите кои се содржани во годишните програми на националните установи за 2017 година, како и проектите поддржани на годишните конкурси по одделни области и активности ...

32 поврзани вести »

Францускиот институт презентира тримесечна културна програма

Сител - 20.01.2017

Францускиот институт во Скопје денеска ја промовираше тримесечна програма во која во фокусот се филмови, книги, дебати, изложба, гастрономија, но и младите во професионален контекст. Првиот настан што е организиран е во понеделник на 23 јануари по ...

6 поврзани вести »