TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Двајца загинати при самоубиствен напад крај контролен пункт во Појасот Газа

Сител - пред: 12 часа

Две лица загинаа, вклучувајќи го бомбашот-самоубиец, и петмина се повредени рано изутринава во напад во јужниот дел на Појасот Газа, соопшти палестински претставник, цитиран од ДПА. Нападот беше извршен на границата меѓу Појасот Газа и Египет, во ...

4 поврзани вести »

Анкета: Граѓаните на многу американски сојузници имаат повеќе доверба во Путин, отколку во Трамп

Сител - пред: 12 часа

Владимир Путин е поприфатлив светски лидер од Доналд Трамп, сметаат граѓаните на повеќе сојузници на САД, вклучувајќи ги Јапонија, Јужна Кореја и седум држави членки на НАТО, се дознава од социолошкото истражување, цитирано од американските медиуми.

68 поврзани вести »

Мун Џе-ин ја разгледува можноста да испрати специјален пратеник за преговори во Северна Кореја

Сител - пред: 12 часа

Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави дека ја разгледува можноста да испрати специјален пратеник за преговори во Северна Кореја, доколку Пјонгјанг ги стопира нуклеарните и ракетните проби.

83 поврзани вести »

И шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид

Сител - пред: 12 часа

За осум дена Реал Мадрид освои два Супер купа, најпрвин оној на УЕФА, а потоа и шапнскиот. По триумфот во Супер купот на УЕФА во Скопје, европскиот и шпански првак синоќа и во реваншот од шпанскиот Супер куп по вторпат ја совлада Барселона и ја ...

77 поврзани вести »

Од почетокот на годинава шумските пожари во Потругалија уништија 141.000 хектари земјиште

Сител - пред: 12 часа

Шумските пожари во Португалија, од почетокот на годинава досега, опустошиле 141.000 хектари вегетација, што е за три пати повеќе од просекот во последната деценија, соопшти португалската Служба за граѓанска заштита.

66 поврзани вести »

Во борбена операција против ИД во Авганистан загинал американски војник

Сител - пред: 12 часа

Американската армија информира дека еден нејзин војник загинал, а неколкумина американски и авганистански војници се ранети во борбена операција против огранок на Исламска држава во источен Авганистан, пренесоа американските медиуми.

7 поврзани вести »

Брисел бара политички договор во Северна Ирска пред преговорите за границата со Ирска по Брегзит

Сител - пред: 12 часа

Европската комисија соопшти дека мора да се постигне политички договор во Северна Ирска за заштита на спогодбата од Велики петок, од април 1998 година, пред да почнат разговорите за техничките прашања за границата меѓу Северот и Југот на ирскиот ...

21 поврзани вести »

Саудиска Арабија ги отвори границите за катарските верници за аџилакот во Мека

Сител - пред: 12 часа

Саудискиот крал Салман нареди да се отвори границата со Катар за граѓаните на малата заливска монархија да можат да отидат на аџилак во Мека на крајот од месецот, соопшти Саудиската агенција за печат (СПА), цитирана од француските медиуми.

16 поврзани вести »

Најмалку 37 лица загинаа во бунт во затвор во Венецуела

Сител - пред: 12 часа

Најмалку 37 лица загинаа во судири меѓу вооружени затвореници и силите за безбедност во мал затвор во јужниот дел на Венецуела, наведе локалниот гувернер Либорио Гуаруља. Во затворот „Пуерто Ајакучо“ во државата Амасонас, синоќа затворениците ...

16 поврзани вести »

Почнува пријавувањето за упис на Скопскиот универзитет

Сител - пред: 12 часа

На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска и утре е пријавувањето за упис во прва година во академската 2017/2018 година. Според Конкурсот за запишување студенти на прв циклус студии за претстојната студиска година, слободни се вкупно ...

67 поврзани вести »

Бахреин го обвинува Катар за потикнување на немирите во 2011 година

Сител - пред: 12 часа

Државната телевизја на Бахреин го обвини Катар дека во 2011 година го поттикнувал антивладиниот бунт на опозицијата во оваа земја. Во специјална програма, бахреинската телевизија по првпат емитуваше снимки од телефонскиот разговор меѓу поранешниот ...

16 поврзани вести »

Музејска изложба „25 години Армија на Република Македонија“

Сител - пред: 12 часа

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе ја отвори музејската изложба „25 години Армија на Република Македонија“ по повод 18 август - Денот на АРМ. На отворањето на изложбата во Воениот музеј во Скопје, како што е најавено, ќе ...

26 поврзани вести »

Одложена работата на Собранието за 15 часот

Сител - пред: 12 часа

Осмата седница по која треба да продолжи шестата, на која ќе се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, наместо во 11, ќе почне во 15 часот, соопшти Собранието на Република Македонија.

228 поврзани вести »

Кадетите против БиХ во меч за пласман од 9-16 место на ЕП

Сител - пред: 12 часа

Македонската кадетска репрезентација денеска го игра првиот меч за пласма на Европското првенство за кошаркари до 16 години што се одржува во Софија. Македонија попладнево од 19.30 часот ќе го игра првиот меч за пласман од 9-16 место и тоа против ...

17 поврзани вести »

Скопје домаќин на ЕП за кошаркарки до 16 години

Сител - пред: 13 часа

Од денеска до 26 авгус Скопје ќе биде домаќин на Европското првенство за кошаркарки до 16 години. Младата кадетска репрезентација на Македонија ќе се натпреварува во групата Б, а своите средби ќе ги игра во СЦ „Борис Трајковски“ во терминот од 18:45 ...

Крај на сезоната за Нишикори

Сител - пред: 13 часа

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори поради повреда објави дека повеќе нема да настапува до крајот на сезоната. Нишикори, деветти на АТП листата, се повлече од Мастерсот во Синсинати, а дополнителните прегледи покажале дека една тетива на раката на ...

33 поврзани вести »

ЛЕ: Вардар домаќин на Фенер, а Шкендија гостува кај Милан

Сител - пред: 13 часа

Двете најдобри македонски екипи Вардар и Шкеднија, вечерва ќе ги одиграат првите средби од плејофот во за влез во гупната фаза во Лига Европа. Шампионот Вардар предводен од новиот тренер Чеде Јовановски пред својата публика на „Телеком Арената“ во ...

98 поврзани вести »

Шведска и Естонија во квалификациите за СП 2019, Македонија чека

Сител - пред: 13 часа

Кошаркарските репрезентации на Шведска и на Естонија со победите постигнати синоќа во натпреварите од 5.коло од претквалификациите за СП 2019 обезбедија пласман во следната фаза. Македонската репрезентација по поразот од Естонија, сега и останува во ...

58 поврзани вести »

ЛШ - бараж: Селтик пред пласман во групната фаза

Сител - пред: 13 часа

Екипата на Селтик ја оствари најубедливата победа во бараж дуелите од Лигата на шампионите одиграни синоќа. Шкотскиот првак ја победи екипата на Астана со пет голови разлика и со тоа е најблиску од сите екипи до пласман во групната фаза.

20 поврзани вести »

Вардар го претстави Јаневски пред дуелот со Фенербахче

Сител - пред: 23 часа

Македонскиот фудбалски шампион Вардар под водство на новиот тренер и поранешен играч на овој клуб Чедомир Јаневски ќе се појави на утрешниот дуел од баражот од Лига Европа против турската екипа Фенербахче.

76 поврзани вести »