TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Јапонија го осуди новото севернокорејско лансирање на балистичка ракета

Сител - 21.05.2017

Јапонија денеска остро го осуди најновото севернокорејско лансирање на ракета, истакнувајќи дека Токио не може да ги толерира провокациите кои се повторуваат. Главниот секретар на јапонскиот кабинет Јошихилде Суга истакна дека ракетата е истрелана ...

78 поврзани вести »

УРНЕБЕСНО: Жена сака да и ја препише својата ќерка на Лепа Лукиќ

Сител - 21.05.2017

На порталот на еден од домашните медиуми се јави жена која на легендарната пејачка Лепа Лукиќ сакала да и ја препише, ни помалку, ни повеќе туку својата ќерка. Како што неодамна изјави за еден портал, Лепа рече дека се помирила со судбината и дека ...

51 поврзани вести »

Ракетата што денеска ја лансираше Северна Кореја прелетала 500 километри

Сител - 21.05.2017

Балистичката ракета што ја лансираше денеска Северна Кореја прелетала околу 500 километри, и се верува дека паднала во близина на источниот брег на земјата, соопшти војската на Јужна Кореја.

78 поврзани вести »

Родила ќерка и видела дека нешто не е во ред со неа: Лекарите кренаа раце од неа, но мајката не се предаде

Сител - 21.05.2017

Џоди Ханкокс од Австралија штом се породи знаеше дека со нејзината ќерка нешто не е како што треба. -Истата секунда кога Луси се роди, знаев дека со неа не е се како што треба да биде. Левата страна од лицето и беше многу помала од десната, се ...

Делчево се подготвува за уличната трка

Сител - 21.05.2017

По повод градската улична трка „Делчево трча за здрав живот“ во Делчево која ќе се одржи на 28 мај денеска во градот се одржуваат подготвителни трки и тренинзи. Според Дејан Златковски еден од организаторите на трката денешниот настан се организира ...

Трамп: Односите меѓу САД и Бахреин ќе бидат унапредени

Сител - 21.05.2017

Односите меѓу САД и Бахреин ќе бидат унапредени, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп за време на посетата на Саудиска Арабија. - Нашите земји имаат одличен однос, имаше застои, но нема да ги има со оваа администрација, нагласи ...

87 поврзани вести »

Голема акција на полицијата, уапсени 18 наркодилери

Сител - 21.05.2017

Српската полиција уапси 18 наркодилери, соопшто денеска прес-службата на Минстерството за внатрешни работи ја Србија. ТАСС јави дека силите на редот извршиле неколку операции против наркодилерите.

8 поврзани вести »

Шпанија: Илјадници лица протестираа против премиерот Рахој

Сител - 21.05.2017

Илјадници лица синоќа се собраа на улиците на Мадрид со цел да го поддржат изгласувањето на недоверба за шпанскиот премиер Маријано Рахој, што го покрена екстремно левичарската партија „Подемос“.

8 поврзани вести »

Доаѓа големо невреме, многу дожд овие денови - најмногу во вторник

Сител - 21.05.2017

Денес и во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажни воздушни бранови што ќе предизвика времето да биде променливо облачно и нестабилно, со повремени врнежи од дожд, проследени со грмежи.

36 поврзани вести »

Со пиштол ограбена обложувалница во Скопје

Сител - 21.05.2017

Непознат сторител вчера околу 22:20 часот во Скопје извршил разбојништво во спортска обложувалница на улицата „Иван Хаџиниколов“. Сторителот со закана со огнено оружје од вработената одзел пари од дневниот промет по што побегнал во непознат правец.

18 поврзани вести »

Бони и Клајд од Тетово оперирале во Скопје, полицијата трага по девојката

Сител - 21.05.2017

СВР Скопје поднесе кривична пријава против лицето Н.Ш. (32) од Тетово поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „разбојништво“ предвидено и казниво по член 237 од Кривичниот законик на Република Македонија.

12 поврзани вести »

Дошле со „ровер“, му го украле „рејсерот“ додека возел, несекојдневна кражба во Скопје

Сител - 21.05.2017

Две машки лица ноќеска околу 2 часот по полноќ на булеварот „Гоце Делчев“ нападнале возач и му го одзеле возилото. Како што информираат од МВР напаѓачите со возило марка „ровер“ со непознати таблички му го попречиле патот на Б.Д.

21 поврзани вести »

Малолетничка од Виница преживеала хорор: Ја грабнал и се обидел да ја силува

Сител - 21.05.2017

Вчера во 10.20 часот во полициската станица во Виница, О.Д. (37) од Виница пријавил дека на претходниот ден околу 13.00 часот позади дворот на неговата куќа дошол Т.С. (21) од Виница, кој почнал да изјавува љубов на неговата 17-годишна ќерка.

16 поврзани вести »

Страотна несреќа во кругот на Фабриката за цевки во Куманово, работник остана без нозе

Сител - 21.05.2017

Вчера околу 11.30 часот во кругот на фабриката ФЗЦ „11-ти Октомври“, додека В.С.(48) од Куманово управувал кран и се движел по шините во кругот на фабриката, при поминување покрај метални конструкции, му ги притиснал нозете на И.Ѓ.(32) од Куманово.

14 поврзани вести »

Момче и девојка тешко повредени во две сообраќајки во Скопје

Сител - 21.05.2017

Вчера во 12.35 часот во ЕИК Скопје, А.Ф. пријавила дека на ул. „Васил Ѓоргов“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Ауди“ со скопски регистарски ознаки и мотоцикл со скопски регистарски ознаки, управуван од А.З.

35 поврзани вести »

Крвава сабота во Македонија: Три загубени животи на трагичен начин

Сител - 21.05.2017

Вчера околу 12.00 часот во с.Корошишта, струшко, на м.в. „Лак“, Р.К. (56) од с.Џепин, струшко, додека собирал дрва бил пристинат од едно дрво по што починал на местото. Смрт без траги на насилство констатирал лекар од Медицински центар Струга.

6 поврзани вести »

Несекојдневна глетка: 100 парови изговорија „да“ на колективна венчавка

Сител - 21.05.2017

Речиси 100 парови денеска изговорија „да“ на колективната венчавка што се одржа пред Стариот двор во Белград. Младенците од пред хотелот „Москва“ пристигнаа пред Стариот двор, придружени од оркестар, а потоа пред матичарот, едногласно го изговорија ...

8 поврзани вести »

Невремето направи хаос во Германија- затворени аеродроми, свлечишта, возови излетани од шини

Сител - 21.05.2017

Бура пропратена со силен дожд и грмежи предизвика хаос ширум Германија, каде поради свлечиште излета локален воз од шините, а во несреќата се повредени 7 патници. Поради невремето се откажани многубројни летови од аеродромот во Хамбург, а проработе ...

6 поврзани вести »

УХМР најавува нов влажен бран и пад на температурата

Сител - 21.05.2017

Врнежи за изминатите 24 часа (во л/м2): 2 Прилеп, 4 Дојран. Времето денес: Променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен северен ветер. На места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи, а поинтензивни процеси со ...

36 поврзани вести »

При напад на талибанци во Авганистан загинаа 20 полицајци

Сител - 21.05.2017

Талибанци утрово извршија напад врз повеќе полициски пунктови во југоисточниот дел на Авганистан, при што се убиени 20 полицајци, а 15 се повредени. - Утрово, група талибанци изведоа кооридинирани напади врз неколку полициски пунктови во областа Шах ...

14 поврзани вести »