TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје24

Ја донеле да ја пораѓаат, а во храната што и била донесена имало таблети во сина боја

Скопје24 - пред: 19 мин

Медицинска сестра на скопската Клиника за Гинекологија вчера пријавила дека била примена родилка на која нејзини познаници во сендвич и ставиле четири таблети сина боја, информираа од МВР.

21 поврзани вести »

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Скопје24 - пред: 36 мин

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплатена жена во светот на музиката. Според публикацијата, пејачката заработила 105 милиони долари за една година, од јуни 2016 до јуни оваа година.

18 поврзани вести »

Затворен и порталот на „Новине врањске“

Скопје24 - пред: 53 мин

Сопственикот на порталот „Врањске“, Вукашин Обрадовиќ објави дека сајтот престана со работа бидејќи не можел да обезбеди минимални услови за понатамошно функционирање. Порталот „Врањске“ почна со работа откако на 18 септември е затворен локалниот ...

7 поврзани вести »

Дали паметниот телевизор ве шпионира?

Скопје24 - пред: 1 час

Бројни сигурносни стручњаци веќе подолго време предупредуваат на незгодната страна на модернизацијата на нашите домови. Сè поголем број уреди доаѓаат со вградени микрофони и камери кои служат за подобро корисничко искуство или комуникација со ...

2 поврзани вести »

Соопштени добитниците на наградата „Св. Климент Охридски“ за 2017

Скопје24 - пред: 1 час

Државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година во областа на воспитанието и образованието им се доделува на професорот и писател Венко Андоновски и на историчарот Наим Алими. Во областа на културата и уметноста наградата им се доделува на ...

18 поврзани вести »

Која храна и пијалаци влијаат на синусите?

Скопје24 - пред: 1 час

Воспалението на синусите значи воспаление и отекување на синусната слузница, може да биде бактериска, вирусна, дури и габична. Синусите поради обложеноста со респираторна слузница имаат главно респираторна функција.

7 поврзани вести »

Дневен хороскоп Вторник (21.11.2017)

Скопје24 - пред: 2 часа

Овен (21.03 – 20.04) Финансиски сте стабилни и добро се чувствувате поради тоа. Генерално немате поголеми пречки на работа. Во љубовта можно е наскоро да ви се укаже прилика за флер со интересно лице.

Бебе во агонија плаче од болки, оваа страшна болест се заканува на сите трудници

Скопје24 - пред: 2 часа

Во јуни 2016 година, Лусинда забележала дека нејзиното 2-годишно момче се однесува чудно и плаче постојано. Како мајка на Ајова веќе имала двегодишна ќерка, таа ја знаеше разликата помеѓу крик на глад и крик за нешто друго.

Трагедија ја потресе Македонија: Во несреќен случај загина 8 годишно дете

Скопје24 - пред: 2 часа

Трагедија зави семејство од Доброште во црно откако во несреќен случај вчера животот го загуби 8 годишно девојче. Случајот вчера во 23 часот го пријавил во полицијата нејзиниот татко, 46 годишниот Б.Б.

15 поврзани вести »

Тивко и смртоносно – Секоја жена треба да ги знае предупредувачките знаци на ракот на јајниците

Скопје24 - пред: 2 часа

Ракот на јајниците е застрашувачки и потенцијално смртоносен рак кој влијае на жените, особено постарите жени. Тоа е еден од најчестите видови на рак, а во 2016 година, 152.000 жени починале од рак на јајниците.

3 поврзани вести »

Зошто имаме непријатен здив наутро?

Скопје24 - пред: 2 часа

Дишењето на уста, грчењето и употребата на одредени лекови го зголемуваат лошиот здив, бидејќи дополнително ја сушат устата. Ова се должи поради слабото создавање на плунка, која инаку служи за чистење на бактериите кои ги предизвикува здивот.

2 поврзани вести »

20 работи кои свекрвата ги премолчува, а ви ги мисли!

Скопје24 - пред: 3 часа

Односот снаа-свекрва умее да биде прилично заплеткан. Ретко кој може да се пофали дека има одлична врска со снаата или свекрвата. Бабите на шега велеа дека најдобро го проживеале животот додека не добиле свекрва и додека не станале свекрви.

Пијте од оваа смеса наутро – Топи килограми, салото ќе го снема

Скопје24 - пред: 3 часа

Направете смеса со која наутро ќе топите килограми. Ова е рецептот и тајната: СОСТОЈКИ 5 суви сливи 1 лажица лен 1 лажица чиа семе 2 шолји кокосово или бадемово млеко НАЧИН НА ПОДГОТОВКА И УПОТРЕБА Исецкајте ги сливите а потоа заедно со останатите ...

3 поврзани вести »

(Видео) Извлечен бродот „Мис Стон“ од каналот Студенчишта

Скопје24 - пред: 3 часа

Денеска е извлечен делумно потонатиот брод „Мис Стон“ во каналот Студенчишта од кој беше излеана мала количина нафта. Со помош на брод од Хидробиолошкиот завод и дигалка бродот беше исправен и прицврстен во близина на хангарот од Хидробиолошкиот ...

106 поврзани вести »

Откриено која е “жената во виолетово” и нејзиниот сопруг од случајот со исчезнувањето на Меделин: Ја бараат во близина ...

Скопје24 - пред: 3 часа

На почетокот на овој месец, полицајците отпатувале во Бугарија во обид да ја пронајдат таа жена. Еден криминолог тврди дека ја идентификувал мистериозната жена, која британската полиција ја бара во врска со исчезнувањето на Меделин МекКен, пренесува ...

2 поврзани вести »

Земјотрес утрово ја стресе Македонија

Скопје24 - пред: 3 часа

Земјотрес ја стресе Македонија утринава. Потресот бил со јачина од 2,4 степени по Рихтер, на длабочина од 3 километри. Бил почувствуван 44 километри од Скопје, во Велес и Лозово. Потресот се случил околу 8 ...

45 поврзани вести »

Без струја утре делови од Карпош, Сарај и Студеничани

Скопје24 - пред: 3 часа

Без струја утре ќе бидат корисници на делови од општините Карпош, Кисела Вода, Студеничани и Сарај, соопштија Регионалниот центар за управување со кризи. Во периодот од 08:30 до 11:00 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од ул.

27 поврзани вести »

Отворање канцеларија на Управата за водење матични книги во Аеродром

Скопје24 - пред: 4 часа

Граѓаните на Општина Аеродром од денеска ќе може да поднесуваат и да подигнуваат изводи од матичната евиденција во услужната канцеларија што ќе биде отворена во просториите на Општината. Со отворањето на канцеларијата, директорот на Управата за ...

5 поврзани вести »

11 сообраќајки регистрирани во Скопје во текот на вчерашниот ден

Скопје24 - пред: 4 часа

Четиринаесет лица се полесно повредени во седум од вкупно 11 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и ...

16 поврзани вести »

Сончево со умерен ветер

Скопје24 - пред: 4 часа

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од три до 13 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ...

67 поврзани вести »