TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје24

Пуканките ќе ви станат најомилена храна

Скопје24 - пред: 11 часа

Пуканките освен што се добра занимација во кино, тие се одлични и за крвните садови, варење на храната и превенција од рак. – Многумина не знаат дека пуканките се житарки со полно зрно кои го намалуваат ризикот од срцев удар и рак, а само 30 грама ...

Шест разголени девојки од излог утревечер ќе разговараат со скопјани

Скопје24 - пред: 11 часа

Шест провокативно облечени девојки утревечер од излози на булеварот Св. Климент Охридски на скопјани ќе им нудат сексуални услуги. Секоја ќе има свој излог и различен настап по примерот на сексуалните работнички од борделите на „Улицата на црвени ...

22 поврзани вести »

Можат ли градските дрва да не спасат од аерозагадување?

Скопје24 - пред: 11 часа

Еве, да замислиме дека не ги испосековме дрвата. Уште подобро, да замислиме дека имаме многу повеќе дрва од што сме имале било кога. Ќе го решеше ли тоа проблемот? Градските дрва, за кои популарното мислење е дека ги острануваат полутантите и го ...

100 поврзани вести »

На 193 пријавете несовесни граѓани кои палат оган

Скопје24 - пред: 11 часа

Граѓаните од денеска на бесплатната телефонска линија 193 деноноќно може да пријавуваат огнови кои што горат на отворено и придонесуваат за загадување на воздухот. Оваа е мерката која што градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, вчера најави ...

23 поврзани вести »

Прегледајте се сами: Проверете го здравјето за 10 минути на овој начин!

Скопје24 - пред: 12 часа

Утврдете ја состојбата на плуќата со тест од две минути, проверете ги штитните жлезди, рефлексите, а и слушот со помош на рачен часовник. Здравствените тестови можат да откријат поединечности за состојбата на вашите очи, плуќа, па дури и штитните ...

2 поврзани вести »

Целото тело се гледа на дланката – Притиснете ја оваа точка и болката ќе исчезне

Скопје24 - пред: 12 часа

Терминот рефлексологија ја означува идејата за пронаоѓање на точка на притисок на дланката која е поврзана со дел од телото кој предизвикува болка. Притиснете со палецот на одреден дел од раката и држете така пет секунди.

Лани највисоката годишна бруто плата 2,7 милиони евра, исплатена во приватното здравство

Скопје24 - пред: 13 часа

Највисоката годишна бруто плата во Македонија лани е исплатена во приватното здравство и изнесува 167.786.446 денари (2,7 милиони евра), а 25,6 (416.000 евра) милиони денари е највисокиот исплатен бунус од работен однос на годишно ниво, покажуваат ...

46 поврзани вести »

Учесничка во ТЛЗП итно на операција

Скопје24 - пред: 13 часа

Популарната пејачка Едита Арадиновиќ која јавноста во моментов ја гледа во реалното шоу „Твоето лице звучи познато“ мора итно да направи операција, поради влошената здравствена состојба. Имено таа треба да се оперира поради проблеми со гласните жици.

5 поврзани вести »

Тепачка во скопско село, едно лице заврши на Ургентен

Скопје24 - пред: 13 часа

Четириесет и едно годишниот Џ.А. од Скопје на 11-ти месецов околу 22 часот бил донесен повреден во Ургентен центар Скопје со две убодни рани и расекотини на рацете и по санирањето на истите тој е пуштен на домашно лекување.

8 поврзани вести »

3 работи кои секојдневно ги правиме – а можат буквално да не парализираат

Скопје24 - пред: 14 часа

Кревањето на тешки предмети и нагли движења при спортски активности можат да доведат до дискус хернија. Лумбална дискус хернија претставува поместување на дискусот од меѓупршленскиот простор во слабинскиот дел на половината, при што доаѓа до ...

2 поврзани вести »

8 вида зеленчук за зимските денови

Скопје24 - пред: 14 часа

Јадењето овошје и зеленчук во сезона, во пролет и лето е многу лесно, но може да се покаже како предизвик кога ќе залади. Сепак некои зеленчуци можат да преживеат на студ, под ќебе. Познати се како зимски зеленчуци поради нивната способност да ...

5 поврзани вести »

Убиен уште еден Албанец од Македонија во Сирија

Скопје24 - пред: 14 часа

Во Сирија е убиен уште еден Албанец од Македонија, објавија медиуми на албански јазик во Македонија. Според информациите, станува збор за скопјанецот со презиме Адеми, познат член на боксерскиот клуб ,,Шкупи“.

17 поврзани вести »

Мавтал со сообраќаен знак кон возила на раскрсница во Штип

Скопје24 - пред: 14 часа

Полициска станица Штип синоќа пред полноќ примила телефонска пријава дека на крстосницата меѓу улиците “Сутјеска“ и “Сремски Фронт” во Штип непознато машко лице во рацете држело сообраќаен знак, со кој мавтал кон возилата што се движеле на ...

9 поврзани вести »

Идниот четврток неработен за припадниците на турската заедница

Скопје24 - пред: 14 часа

Идниот четврток, 21 декември, е неработен ден за граѓаните припадници на турската заедница во Република Македонија. Како што соопшти Министерството за труд и социјална политика, согласно Законот за празниците, 21 декември е Денот на настава на ...

25 поврзани вести »

Штип постхумно ќе го одликува Киро Глигоров со Орденот Св. Никола

Скопје24 - пред: 14 часа

Орденот Св. Никола Општина Штип оваа година ќе му го додели постхумно на првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, соопшти денеска градоначалникот, Благој Бочварски. На овој начин Општината ќе го одбележи празникот Свети Никола.

11 поврзани вести »

Што никако не смеете да правите после јадење: Како да го зачувате здравјето на стомакот

Скопје24 - пред: 14 часа

За да спречите болести, после јадење никако немојте да ги правите овие 4 работи: 1.Не пијте чај – киселината во чајот создава проблеми кај протеините во храната и може да предизвика проблеми со желудникот. 2.

3 поврзани вести »

Ауди излета од пат, повредени пет лица

Скопје24 - пред: 15 часа

Пет лица се повреди откако автомобил „Ауди А4“ утринава околу 6:20 часот излета од регионалниот пат Тетово – село Волковија. -Во незгодата, со повреди се здобиле возачот Љ.А. (34) и четирите сопатнички во возилото Р.П. (42), М.Б. (31), А.Н.

8 поврзани вести »

Роби Вилијамс преживеал пекол, лекарите му пронашле нешто чудно во мозокот

Скопје24 - пред: 15 часа

Роби Вилијамс морал да откаже некои од концертите во септември, вклучувајќи ја и неговата турнеја во Русија. Се зборуваше дека причината е бизарна, но сега вистината излезе на виделина и не е воопшто наивна.

11 поврзани вести »

За една недела во Скопје 71 сообраќајка, повредени 36 лица

Скопје24 - пред: 15 часа

Во текот на изминатите седум дена на подрачјето на Скопје, Одделението за увид на сообраќајни незгоди изврши увид на вкупно 71 сообраќајна незгода. Една сообраќајна незгода била со тешки телесни повреди во која едно лице се здобило со тешки телесни ...

29 поврзани вести »

Нема повредени во пожарот во столарската работилница во Шишево

Скопје24 - пред: 15 часа

Нема повредени лица во пожарот којшто изби утринава во столарска работилница во селото Шишево. Од Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје за МИА изјавија дека се уште е активен пожарот и оти се интервенира со шест возила и 15 ...

14 поврзани вести »