TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје24

(ФОТО) Рама и во Скопје во патики

Скопје24 - 17.10.2017

Албанскиот премиер Еди Рама во патики дојде и во Скопје на Самитот 100. Албанскиот премиер во црни патики, црн костим и црвена вратоврска, се појави денеска на премиерскиот самит во хотелот „Александар Палас“. Патиките се дел од имиџот на Рама.

Тетовскиот „Бакал“ е светски!

Скопје24 - 17.10.2017

Да се започне гастрономска приказна во своето родно место, а можело каде било во светот, е нешто што заслужува почит. Не во Скопје, Белград или уште подалеку, туку во родната Брвеница! Тоа не е само бизнис, туку пред се силна емоција, желба да се ...

2 поврзани вести »

Нападнато полициско возило во Скопје – повреден полицаец

Скопје24 - 17.10.2017

Синоќа околу 20,55 часот во СВР-Скопје, полициски службеници со службено возило „Дефендер“ се движеле по автопат кон Скопје под мостот Маџари од страна на непознато лице било фрлено со камен при што било оштетено ветробранското стакло.

7 поврзани вести »

Сите што се на Wifi конекција се во опасност

Скопје24 - 17.10.2017

Неодамна започнаа да кружат информации дека протоколот за шифрирање на WPA2, што го штити вашиот безжичен рутер и поврзаните уреди, бил пробиен од хакерите. Ова значи дека хакер кој е во рамките на физичкиот опсег на вашата домашна или канцелариска ...

3 поврзани вести »

Тројца скопјани уапсени за продажба на марихуана

Скопје24 - 17.10.2017

Тројца скопјани се уапсени под сомнение дека се инволвирани во недозволена трговија со дрога. Во нивните домови е извршен претрес при што се пронајдени кесички и тегли со марихуана. Полицијата денеска соопшти дека вработени во Одделението за ...

9 поврзани вести »

Грабеж во Лептокарија

Скопје24 - 17.10.2017

Три непознати лица извршиле разбојништво врз две момчиња од гостиварското село Галате на паркинг просторот кај Трговски центар-Лептокарија, соопшти МВР. Разбојништвото ноќеска 10 минути по полноќ во СВР-Скопје го пријавил Б.С.

10 поврзани вести »

Тажна вест: Почина првенката на Македонската опера и балет

Скопје24 - 17.10.2017

Почина првенката на балетот, Јагода Сланева, соопшти Македонската опера и балет. Сланева (1949) работеше во балетот на МОБ од далечната 1968 година, до нејзиното пензионирање во 1993 година.

19 поврзани вести »

Каролина ја сподели нејзината најдрага песна од Тоше

Скопје24 - 17.10.2017

Нашата поп ѕвезда Тоше Проески на вчерашен ден пред десет години загина во сообраќајна несреќа на автопатот кај Нова Градишка, Хрватска. Македонија ја загуби најсјајната ѕвезда во музиката.

26 поврзани вести »

Направи вистинско шоу: Тијана како Џастин Тимберлејк во ТЛЗП!

Скопје24 - 17.10.2017

Тијана Дапчевиќ во најновата емисија на „Твоето лице звучи познато“ се појави како Џастин Тимберлејк. Со песната „Can’t Stop the Feeling“, Тијана растури на сцената и направи вистинско шоу.

Дајмлер повлекува повеќе од милион возила поради воздушните перничиња

Скопје24 - 17.10.2017

Германски Дајмлер, кој ги произведува автомобилите Мерцедес-Бенц, повлекува повеќе од еден милион возила од целиот свет поради грешка во поврзување, која може да доведе до неочекувано отворање на воздушните перничиња.

7 поврзани вести »

Романот „Мемоарите на една млечка“ oд Миневски објавен на бугарски јазик

Скопје24 - 17.10.2017

Романот „Мемоарите на една млечка“ од Блаже Миневски е објавен од издавачката куќа „Изида“ од Софија. Преводот од македонски на бугарски јазик е на писателот Мариан Петров, а уредник на изданието во едицијата современ европски роман е Тања Попова.

7 поврзани вести »

Објавен зборник на членовите на ДПМ

Скопје24 - 17.10.2017

Под наслов „Македонски писатели“, деновиве излезе од печат био-библиографски зборник на членовите на ДПМ, а по повод јубилејот 70 години од формирањето на македонската писателска асоцијација.

9 поврзани вести »

Од понеделник дожд и пад на температурите

Скопје24 - 17.10.2017

Од почетокот на наредната недела се очекува зголемување на облачноста и локални врнежи од дожд, а температурата ќе биде во опаѓање. Минималната температура во понеделник ќе се движи од 4 до 12, а дневната од 15 до 23 степени.

Делови од Карпош, Центар, Ѓорче Петров и Студеничани утре без струја

Скопје24 - 17.10.2017

Без струја утре ќе бидат дел од корисниците од општините Карпош, Центар, Ѓорче Петров и Студеничани, информираат од РЦУК Скопје. Во периодот од девет до 13:00 часот без струја ќе бидат корисниците од бул.

23 поврзани вести »

Дневен хороскоп Вторник (17.10.2017)

Скопје24 - 17.10.2017

Овен (21.03 – 20.04) Ќе имате впечаток дека не се баш сите искрени кон вас во вистинска мера. Во љубовта важно е да се отворите кон саканото лице и искрено да му кажете што сакате. Бик (21.04 – 21.05) Ве очекува прилив на пари кои многу ќе ви ...

2 поврзани вести »

Маж ја претепал сопругата во охридско Лешани

Скопје24 - 17.10.2017

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело телесна повреда при семејно насилство, СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.М. (35) од селото Лешани. Насилството се случило во семејната куќа во селото Лешани.

37 поврзани вести »

За што се може да земете слободен ден од работа

Скопје24 - 17.10.2017

Доколку правите свадба ви следат три слободни денови, а доколку сте станале татко, тогаш добивате два дена според закон. Како што пишува Правдико, работникот има право на надоместок на платата за целото време на отсуство во случаите и во траење ...

Повредени 14 лица, 13 сообраќајки вчера во Скопје

Скопје24 - 17.10.2017

Четиринаесет лица се полесно повредени во осум од вкупно 13 сообраќајни несреќи регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Пет сообраќајки се со материјална штета.

47 поврзани вести »

На пет локации во Скопје ќе се донира храна за бездомници

Скопје24 - 17.10.2017

На пет локации во Скопје денеска почнува акција за донирање на храна „Нахрани 1000“ по повод 17 октомври – Светскиот ден за борба против сиромаштијата. Во периодот од 10 до 19 часот ќе бидат поставени штандови на плоштадот Македонија, пред Скопје ...

37 поврзани вести »

Нормализиран сообраќајот на патот Валандово-Струмица

Скопје24 - 17.10.2017

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Валандово-Струмица на влезот во село Раброво, информира Автомото сојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот беше во прекин поради сообраќајна несреќа што се случи изутрина во 07:40 ...

22 поврзани вести »