TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Како се дочекува пролетта во македонската метропола?

Скопје инфо - пред: 15 часа

Низ очите на Ина Многуфина, пролетта во македонската метропола се дочекува на следниов начин: Пролетта во Скопје е супер. Не морам да се стискам веќе внатре... шалој- капи- капути и слично, ниту да се мрзнам надвор за цигара.

Малолетничките бракови во пораст, најизразени помеѓу ромската националност

Скопје инфо - пред: 15 часа

Расте бројот на детски бракови. Браковите помеѓу малолетници, се најизразени помеѓу ромската националност. Детските бракови се уште не се доволно посочени како проблем и на нив често се гледа како дел од традицијата на Ромите односно културна ...

16 поврзани вести »

Скопска Црна Гора- Македонска “Света Гора”

Скопје инфо - пред: 15 часа

Нема ни еден крај во нашата држава кој на толку мал простор има толку многу манастири и цркви колку ги има подпланинскиот предел на Скопска Црна Гора. Во своите 11 села има девет манастири и околу дваесет поголеми и помали цркви.

Македонија дел од Балканското првенство во атлетика во сала

Скопје инфо - пред: 15 часа

На престојното Балканско првенство во атлетика во сала што ќе се одржи утре во Белград, Македонија ќе биде претставена со 10 атлетичари и атлетичарки. На шампионатот се очекува да настапат околу 300 учесници од 15-те држави членки на АБАФ.

10 поврзани вести »

Легализирани уште 50 дивоградби во општина Гази Баба

Скопје инфо - пред: 15 часа

Нови 50 решенија за легализација на дивоизградени објекти денеска се доделени во општина Гази Баба. Од досега поднесените 18.800 барања, бројот на легализирани бесправно изградени објекти достигна околу 6.300 издадени решенија.

13 поврзани вести »

Филмот „Џган“ на фестивал во Фиренца

Скопје инфо - пред: 15 часа

Филмот „Џган“ во режија на Вардан Тозија ќе биде прикажан на Филмскиот фестивал „Балкан флоренс експрес“ (БФЕ) кој се одржува во Фиренца од 23 до 26 февруари. Во организација на Оксфам Италија и Фондацијата „Система Тоскана“, Фестивалот ќе опфати ...

10 поврзани вести »

Што е заедничко за децата родени меѓу 1980 и 1994 година?

Скопје инфо - пред: 15 часа

Децата родени меѓу 1980 и 1994 година се најголеми нарциси, покажа едно истражување врз младите. Овие деца уште се нарекуваат и милениумци. Постарите генерации сметаат дека нарцисизмот на милениумците е многу поголем од тоа што тие самите признаваат.

5 поврзани вести »

Вонредна прогноза од УХМР

Скопје инфо - пред: 15 часа

Во текот на ноќта и утре нашето подрачје ќе биде под влијание на влажен и постуден бран кој ќе предизвика врнежи од дожд, а на повисоките планини во северозападните делови од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во северозападните делови (15л/м2).

94 поврзани вести »

Од општина Ѓорче Петров 250.000 денари за семејствата од опожарената зграда во Даме Груев

Скопје инфо - пред: 15 часа

Советот на општина Ѓорче Петров денеска донесе одлука за доделување еднократна парична помош на семејствата од опожарената зграда во населбата Даме Груев во висина од 250.000 денари. – Градоначалникот Сокол Митровски и членовите на Советот на ...

8 поврзани вести »

Корисни совети за анксиозни патници

Скопје инфо - пред: 15 часа

Патувањата се убави и носат нови искуства, овозможуваат да видиме нови места и култури и откриваат една нова страна од нас, за којашто можеби не сме биле свесни. Сепак, многумина се анксиозни кога треба да тргнат на пат.

Намирници што може да се консумираат по истекот на рокот

Скопје инфо - пред: 15 часа

Голем број на потрошувачи не ја знаат разликата помеѓу ознаките “Употребливо до“ и “Најдобро да се употреби до“, па заради ова поголемо количество на храна завршува во кантата за ѓубре. Ознаката на амбалажата на одреден продукт “Најдобро да се ...

Воведена новата службена униформа на АРМ

Скопје инфо - пред: 15 часа

Во Домот на АРМ денеска беше воведена новата службена униформа за офицери и подофицери во Армијата на Република Македонија која се состои од 20 делови. Покрај бројните високи гости, на настанот присуствуваше вицепремиерот Владимир Пешевски, ...

48 поврзани вести »

Чајот во филтер кесите може да биде канцероген

Скопје инфо - пред: 15 часа

Чајот има бројни позитивни влијанија врз нашето здравје, меѓутоа ако редовно го користите оној во филтер кесички, имаме лоши вести зас. Повеќето филтер кесички за чај се премачкани со соединението епихлорохидрин - кој е канцероген а е посебно ...

5 поврзани вести »

Го нарекуваат еликсир на долговечноста, а можете да го направите дома

Скопје инфо - пред: 15 часа

Овој релативно едноставен рецепт го нарекуваа т еликсир на долговечноста, а не само што за него не ви се потребни многу пари, туку можете да го направите дома! Всушност, можете да побарате во фрижидерот или да тркнете до локалната продавничка и да ...

2 поврзани вести »

Малиот Ване во чест на Борис Трајковски ќе искачува врв во Албанија

Скопје инфо - пред: 21 часа

Деветгодишниот планинар од Неготино Ване Бошев викендов ќе го искачува врвот Бресник висок 1.752 метри во Албанија, во чест на годишнината од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски.

За сите љубители на електронската музика: Првпат во Скопје Кејт Симко и групата „Лондон електроник оркестра“ (ВИДЕО)

Скопје инфо - пред: 21 часа

За сите љубители на електронската музика, (24 февруари) е празник бидејќи во Скопје доаѓа една од најпознатите американски диџејки Кејт Симко (Kate Simko) заедно со женскиот музички состав „Лондон електроник оркестра“ (London electronic orchestra).

2 поврзани вести »

Изгоре автомобил кај Лептокарија (ФОТО)

Скопје инфо - пред: 21 часа

Попладнево изгоре автомобил „форд“ на паркингот кај трговскиот центар „Лептокарија“, пренесува Телеграф . Неофицијално, пожарот избувнал во моторот. На местото на настанот веднаш пристигнале пожарникари кои спречиле огнот да го зафати целиот ...

69 поврзани вести »

Пожарникари претепани додека гаселе пожар

Скопје инфо - пред: 21 часа

Вистинска драма се одвивала во Скопје во 16 часот и 15 минути кога Бригадата за противпожарна заштита отишла да гаси пожар на улицата „Павел Шатев“. Полицијата информира дека при интервенција за гасење на пожар, физички биле нападнати од повеќе ...

69 поврзани вести »

И нашите баби ќе добиваат плата за чување внуци?!

Скопје инфо - пред: 21 часа

Дали бабите и дедовците кои ги чуваат внуците треба да земаат плата за својот ангажман? Поголемиот дел од оние кои ја имаат "слатката", но исклучително одговорна обврска, можеби никогаш не помислиле на вакво нешто, но веќе воспоставената практика во ...

Viber додава услуга за онлајн шопинг

Скопје инфо - пред: 21 часа

Популарниот мобилен инстант месинџер Viber ќе предложи шопинг искуство, соопштија од развивачот. Новата функционалност ќе им овозможи на корисниците да купуваат директно од апликацијата. Воведувањето на слична функција, првично во САД, го обележува ...

12 поврзани вести »