TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Согорете 1.000 калории на ден: Најпопуларната диета во Холивуд

Скопје инфо - пред: 5 часа

Ефикаснота на оваа диета се базира на интензивното согорување на маснотии, што во бројки изразено значи 5 кг за 12 дена. Успехот се темели на магичните компоненти кои ги содржи грејпфрутот, кои во комбинација со протеини го активираат процесот на ...

10 поврзани вести »

Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!

Скопје инфо - пред: 5 часа

Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош.

6 поврзани вести »

Без вода утре делови од Ѓорче Петров и Сопиште

Скопје инфо - пред: 5 часа

Без вода утре од 14:10 часот до санирање на дефект ќе бидат корисниците од Новосело, во општина Ѓорче Петров. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради дефект на огрлица ф-100 мм на улица 1 ...

29 поврзани вести »

Емотивно видео: Деца со Даунов синдром ширум светот снимија пораки до своите мајки

Скопје инфо - пред: 5 часа

Во чест на светкиот ден на деца со Даунов синдром, самите деца ширум светот снимија пораки до своите мајки за поддршка. Погледнете го видеото кое предизвика солзи кај многу ...

40 поврзани вести »

Манастирскиот комплекс Калишта- чудесна моќ и благослов за идните мајки

Скопје инфо - пред: 5 часа

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена на мајката Божја другата на светите апостоли Петар и Павле.

2 поврзани вести »

Гоџи бери- кинеско чудо кое го има и на нашите простори, а носи и одлична заработка

Скопје инфо - пред: 5 часа

Гоџи бери е грмушка во која спаѓаат компирот и доматите и нивна главна карактеристика е присуството на алкалоидот соланин кој се отстранува со лупење и со термичка обработка. Гоџи бери потекнува од југоисточна Aзија, а најмногу се одгледува во Кина.

Страшна несреќа во Скопје - младо момче се бори за живот

Скопје инфо - пред: 6 часа

Во 14 часот на регионалниот пат Скопје-Козјак, во атарот на селото Маркова Сушица, се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „Даеву Рејсер“ со скопски регистарски ознаки, управувано од 24-годишниот И.Ш.

7 поврзани вести »

13 лица повредени синоќа во Скопје

Скопје инфо - пред: 6 часа

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Скопје се случиле 18 сообраќајни незгоди. Во десет сообраќајки е констатирана материјална штета, а во осум со полесни телесни повреди се здобиле 13 лица.

38 поврзани вести »

Исчезна малолетничка од Кисела Вода

Скопје инфо - пред: 6 часа

Во 13 часот во текот на вчерашниот ден, во Полициската станица во Кисела Вода, 46-годишниот Н.З.од Скопје пријавил дека на 17. месецов исчезнала неговата ќерка. Полицијата интензивно трага по 15-годишното девојче кое во 18,00 часот излегло од дома и ...

14 поврзани вести »

Екстра брз и едноставен чоколаден колач!

Скопје инфо - пред: 10 часа

Состојки: 3 чаши кисело млеко 3 чаши шеќер 3 чаши брашно 3 лажици какао 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка прашок за пециво Подготовка: Соединете ги сите наведени состојки во глатка компактна маса.

27 поврзани вести »

Секогаш елегантен, во ракавици, вистински господин: Најпознатиот скопски градоначалник

Скопје инфо - пред: 10 часа

Пос­то­јат повеќе личности во Скопје што се заслужни за неговиот развој, за мо­дер­ни­от урбанистичко-архитектонски лик. Меѓу нив, секако, спаѓаат и гра­до­на­чал­ни­ци­те (претседателите на Општината), пред и по Втората светска војна.

Емотивна исповед на мајка, која била физички малтретирана и изневерувана

Скопје инфо - пред: 10 часа

Мајка на две деца, која собра храброст да го напушти партнерот кој ја изневерувал и малтретирал, има силна порака за жените. „Ниту еден маж нема право да удира жена... Насилството не е одговор!“ Таа раскажува за лошите моменти во врската со мажот ...

Во недела почнува летното сметање на времето

Скопје инфо - пред: 10 часа

Летното сметање на времето почнува претстојниот викенд, односно на 25 кон 26 март кога стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот ќе се смета како 3 часот наутро.

21 поврзани вести »

Успешно заврши третата Еуролинк зимска школа по уметничко лизгање

Скопје инфо - пред: 10 часа

На 21 март оваа година заврши третата по ред зимска школа по уметничко лизгање организирана од страна на Еуролинк Осигурување. Овој проект традиционално се одржува во март и веќе над 100 деца имаа можност да ги учат основните техники на уметничкото ...

3 поврзани вести »

Барате работа? Сакате да одите во странство? Кралицата Елизабета вработува

Скопје инфо - пред: 10 часа

Потребна е ЧИСТАЧКА, ќе работи 5 дена во неделата, по 4 часа на ден, ќе живее и престојува во дворец, а притоа ќе заработува 850 евра месечно. На кралицата Елизабета итно и е потребно чистачка.

Грабеж како на филм - Маскирани лица со пиштол и нож ограбиле пошта

Скопје инфо - пред: 10 часа

На 21.03.2017 година околу 13.00 часот во ЕИК Скопје, М.К. пријавил дека во поштата во с.Кучевиште две непознати маскирани лица извршиле разбојништво над вработените. Сторителите со закана со пиштол и со нож од вработените одзеле околу 86.000 денари.

13 поврзани вести »

Промени во раководството на Македонски Телеком

Скопје инфо - пред: 10 часа

Андреас Маиерхофер, Главниот извршен директор на Македонски Телеком, заминува од компанијата и е назначен за Главен извршен директор на Т-Мобиле Полска, од 1 април, 2017 година. Маиерхофер дојде на позицијата Главен извршен директор на Македонски ...

25 поврзани вести »

Изложба на Ана Адровска во Јава соба

Скопје инфо - пред: 11 часа

„Време и простор и минувачите таму” е насловот на шестата самостојна изложба на Ана Андровска, која ќе биде отворена вечерва во Скопје. Поставката е нова серија на масло помешано со восок на медиа пан, малку поинаква техника која визуелно креира ...

13 поврзани вести »

Исчезна петгодишно дете од Скопје

Скопје инфо - пред: 11 часа

Татко од Скопје се јавил во полиција и пријавил дека му исчезнала петгодишната ќерка. Полицијата информира дека Д.К. се јавил во полиција и пријавил дека претходниот ден околу 23 часот од домот во непознат правец се оддалечила неговата петгодишна ...

14 поврзани вести »

Побрзајте: Претпоследен бран за пријавување за Виз Ер Скопскиот маратон!

Скопје инфо - пред: 11 часа

Виз Ер Скопскиот маратон како и секоја година, ги поттикнува сите на заеднички начин да ги исполнат своите цели и заедно да го поминат денот на што е можно позабавен начин. Остануваат уште 10 дена до крајниот рок, 31-ви март, датум после кој цените ...

14 поврзани вести »