TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Концерт на Мишо Ковач во Скопје

Скопје инфо - тукушто објавено

По долги 20 години македонската публика конечно добива можност да ужива во песните на легендарниот хрватски пејач, Мишо Ковач. Како што најавуваат организаторите на скопскиот концерт, „Прагма продукција“, на 17 февруари следната година, во Скопје, ...

4 поврзани вести »

Анализа: Како граѓаните ги злоупотребуваат кучињата во Скопје?

Скопје инфо - тукушто објавено

Ги подготвуваат за борба така што им даваат стероиди на кучињата, ги чуваат во подрум без светлина, ги претвораат во крволочни убијци и на крај ги пуштаат на улица помеѓу луѓе. По нападот на ротфајлерот кој повреди неколку граѓани меѓу кои и деца, ...

37 поврзани вести »

Од 1 јануари не очекува бран поскапувања нa основните прехранбени продукти

Скопје инфо - пред: 21 мин

Претставувајќи го буџетот за 2018 година, Министерството за финансии соопшти дека за три и пол денари ќе се зголеми акцизата на дизел горивата. Со оглед на тоа што станува збор за гориво кое најчесто го користат дистрибутивните и воопшто ...

40 поврзани вести »

Од полноќ повисока цена на бензинот и дизелот

Скопје инфо - пред: 40 мин

Регулаторната Комисија за Енергетика денеска одлучи од полноќ да се зголеми цената на бензинот и дизелот. Цената на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемува за 0.5 денари и еден литар од овие горива ќе чини 66.00 односно 67.50 денари, додека ...

40 поврзани вести »

„Анима мунди“ бара да се казнат трујачите на животни

Скопје инфо - пред: 1 час

Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ итно ги повикува институциите да ја смират јавноста, да извршат истраги на терен, во земјоделските аптеки, пазарите каде се купува отров и да ги санкционираат најстрого сите кои труејќи предизвикуваат ...

9 поврзани вести »

Skopje Vinyl Convention Afterparty: На плоча секогаш звучи подобро

Скопје инфо - пред: 1 час

Првата винил конвенција во Македонија ќе се финишира со најголемата журка на плочи! Boca 45 од Бристол и Marc Hype од Берлин ги враќаат плочите на подиумот потпомогнати од Bdat Dzutim (Белград, Србија), Chvare (Скопје, Македонија), Dr.

Под закана со нож ограбени вработени во скопска кафеана

Скопје инфо - пред: 1 час

На 10 декември околу 6.45 часот било пријавено дека во Скопје на ул."Анастас Митрев", во близина на транспортниот центар две непознати лица извршиле разбојништво над А.М. (29) и уште две лица, сите вработени во угостителски објект.

10 поврзани вести »

Му го украле пиштолот додека чекал на скопските Клиники

Скопје инфо - пред: 1 час

Во 15 часот вчера во полиција било пријавено дека во Скопје во комплексот„Мајка Тереза“ од страна на непознат сторител била извршена кражба на пиштол марка „Глок 17“ кој му припаѓал на 31-годишниот И.Х.

8 поврзани вести »

Ви следува отштета ако ве касне куче скитник

Скопје инфо - пред: 2 часа

Град Скопје и “Комунална хигиена“ исплаќаат отштета на граѓани што биле каснати од улични кучиња и кои потоа тужеле на суд и добиле надомест на штета. Како што известуваат градските власти, на годишно ниво има по десетина тужби од граѓани поради ...

37 поврзани вести »

Дали 1.000 евра се луксуз: Ќе плаќаат ли повисоки даноци побогатите во Македонија?

Скопје инфо - пред: 2 часа

Владата останува на позицијата дека треба да има промена во даночната политика за Македонија да стане праведно општество. Дебатата за реформите почна и ќе трае во текот на наредната година.

7 поврзани вести »

Денес богат, утре гладен...Од „ѓаволската игра“, нема враќање назад

Скопје инфо - пред: 2 часа

Многумина велат пијаниот ќе се отрезни, но оној кој се зафатил со ѓаволската игра, за него нема враќање назад. Живееме во време каде што секој трча и се залажува по лесно добиена пара. Се случува често пати тие што трчаат по лесно дебиени пари да ...

Започна предновогодишната еуфорија – за некои Нова година само обичен ден, некои трошат и цела плата

Скопје инфо - пред: 2 часа

Започнува предновогодишната еуфорија. Демекври, месец кога се зголемува потрошувачката, а се празнат паричниците и кредитните картички. На помалку од три недели до Нова година, шопинг центрите низ Скопје секој ден се повеќе се полнат од потрошувачи.

Отруени неколку кучиња во Карпош, се бараат сторителите

Скопје инфо - пред: 2 часа

Вчеравечер, на територија на Општина Карпош отруени се неколку кучиња како последица на оставен отров од страна на несовесни сограѓани, информираат од Општина Карпош и најостро го одудуваат чинот на труење.

34 поврзани вести »

Од наредната година К-15 за вработените во Општина Центар

Скопје инфо - пред: 2 часа

Вработените во Општина Центар во јануари следната година ќе добијат регрес од околу 15.000 денари. Ова се должи на Колективениот договор кој денеска го потпишаа УПОЗ и Општина Центар кој предвидува повеќе права за вработените кои досега ги немаа.

16 поврзани вести »

На повеќе локации во Ѓорче Петров се спроведува акција за собирање смет

Скопје инфо - пред: 3 часа

На повеќе локации во општина Ѓорче Петров се спроведува голема акција за собирање смет. Се чистат депонии кај фабриката “Адинг”, во Кучково, кај ООУ “Јоаким Крчоски”, во Ново Село, под обиколницата и на други локации.

11 поврзани вести »

Македонците се меѓу последните во Европа по дожината на работниот век – трае 31 година

Скопје инфо - пред: 3 часа

Македонците се меѓу последните во Европа по дожината на работниот век – кај нас тој трае 31 година додека просекот во рамките на Европската Унија е 35,6 години. Според податоците на Евростат, европската статистичка служба, македонските мажи работат ...

2 поврзани вести »

Во Македонија има потреба, но,се уште нема продавница во која ќе се продаваат производи чиј рок на употреба е при крај

Скопје инфо - пред: 4 часа

Во светот веќе одамна функционираат продавници во кои рокот на употреба на производите кои се продаваат е при крај. Овие производи обично се до 70 отсто поевтини од супермаркетите и најчесто се наменети за посиромашните граѓани, а неретко можат да ...

Пожар пепелоса куќа во Хиподром

Скопје инфо - пред: 4 часа

Синоќа околу 03.00 часот пожар избил во куќа на улицата „Жан Жорес“ во Хиподром, Гази Баба. Според Министерството за внатрешни работи куќата е целосно опожарена. Од таму информираат дека нема повредени лица и причинета е само материјална штета.

12 поврзани вести »

Нов увезен случај на морбили е регистриран во земјава

Скопје инфо - пред: 4 часа

Нов увезен случај на морбили е регистриран во земјава. Дете на едногодишна возраст од Тетовско кое не подлежи на вакцинација со мали сипаници се заразило во Косово. Вирусот и лабораториски е потврден во Институтот за јавно здравје.

4 поврзани вести »

Познат идентитетот на жената која вчера се обеси во Скопје

Скопје инфо - пред: 4 часа

Жена на возраст од 38 години е пронајдена обесена на дрво вчера попладне во скопски Карпош. Според информациите до кои дојде Курир вчера во 19:25 часот е пријавено дека во близина на ОУ Лазо Трповски обесена на дрво е пронајдена П.Л.

30 поврзани вести »