TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Малолетници нападнати кај Железничка

Скопје инфо - 20.10.2017

Малолетни лица на возраст од 15 и 16 години биле нападнати синоќа околу пладне на автобуска постројка под Железничка Станица-Скопје. Случајот во полиција го пријавил З.Ф. (51) кој истакнал дека кон неговиот син и двајцата другари, додека чекале ...

35 поврзани вести »

Претепани двајца повозрасни мажи во Козле

Скопје инфо - 20.10.2017

Претепан 52- годишен маж од Скопје. Вчера вечер во 23,50 часот, 52- годишниот Б.С пријавил дека истиот ден околу 21 часот и 20 минути , на улица “Козле“ поточно на автобуска постојка, додека го управувал своето возило на коловозот излегле три ...

35 поврзани вести »

Малолетник претепан во Трговски центар Бисер

Скопје инфо - 20.10.2017

С.М.(47) вчера пријавила дека претходниот ден околу 19,40 часот на бул.“Јане Сандански“ во Трговскиот центар Бисер, нејзиниот малолетен син бил физички нападнат од страна на повеќе лица кои го удирале со тупаници и железни предмети во пределот на ...

35 поврзани вести »

Две средношколки истепале соученичка во „Васил Антевски-Дрен“

Скопје инфо - 20.10.2017

Две ученички во средното училиште „Васил Антевски-Дрен“ нападнале нивна сочуеничка. Според информациите на МВР, на 4 октомври околу 17,30 час било пријавено дека во кругот на средното училиште „Васил Антевски Дрен“ 16- годишна малолетничка била ...

15 поврзани вести »

Каменуван автобус број „55“, повредена жена

Скопје инфо - 20.10.2017

Млади лица каменувале автобус во Скопје. Од удар еден патник се здобил со повреда. Шеесет и едно годишниот Е.Ј. вчера околу 22:40 часот пријавил дека на булеварот „Методија Андонов-Ченто“, (на надвозникот кај “Агросервис“), во автобус за градски ...

24 поврзани вести »

Што треба да знаете за девојката која бега од љубовта?

Скопје инфо - 20.10.2017

- Можеби се плашиш дека некој навистина би сакал да биде со тебе. - А зошто тоа би ме плашело? - Затоа што тогаш нема да можеш да се криеш позади твоите книги и Бог... Но, знаеш која е вистинската причина поради која се плашиш? Затоа што и ти сакаш ...

2 поврзани вести »

Македонско јадење: Штипска пастрмајлија, Кратовска пастрмајка или пак Велешка пита

Скопје инфо - 20.10.2017

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор за ист специјалитет, но сепак различен. Секој се натпреваруваат чија ќе биде повкусна и попозната.

Трајковски најави враќање пари на жителите кои финансиски учествувале во изградбата на фекална канализација

Скопје инфо - 20.10.2017

Кандидатот за градоначалник на општина Гази Баба од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Трајковски при денешната посета на населеното место Јурумлери најави дека на жителите од Стајковци, Инџиково, Економија, Трубарево, Кирил Петрушевски кои дале парични средства за ...

40 поврзани вести »

За посреќен живот, престанете да ги правите овие работи...

Скопје инфо - 20.10.2017

Луѓе ко луѓе, постојано се трудиме да пронајдеме среќа, но некако таа целовреме е надвор од нашиот дофат. Но, што ако ви кажеме дека можете да имате посреќен живот? Да, лесно е да бидете среќни, но само ако вложите труд во тоа и се ослободите од ...

Самотијата не е за слаби луѓе!

Скопје инфо - 20.10.2017

Не треба да се плашиме од самотијата. Таа е племенита, таа е дел од нашиот живот, баш како и собирањето. Но, не може секој да ја издржи самотијата! Таа не е за слаби луѓе, кои непрестајно мораат да бидат опкружени со други, за да заборават колку се ...

По седум години пауза - кружна авто трка во Скопје

Скопје инфо - 20.10.2017

Вљубениците во авто-спортот повторно ќе може да уживаат во Скопје, во организација на АКК Примо Авј-Скопје и со поддршка на Агенцијата за спорт и млади, после 7 години успеавме се враќата кружната авто трка во главниот град на Македонија.

12 поврзани вести »

Се уште демне заканата од мали сипаници, особено во Скопје

Скопје инфо - 20.10.2017

Нови два случаи со морбили во Македонија, информираат од Центарот за јавно здравје. Минатата недела дијагностицирани се малите сипаници кај дете од Косово за кое било побарано лекарска помош во една од нашите здраствени установи, како и кај 30 ...

29 поврзани вести »

Голем е интересот за вакцини против сезонски грип во Скопје

Скопје инфо - 20.10.2017

Од Центарот за јавно здравје – Скопје информираат дека за три дена 2.000 граѓани примиле вакцина против сезонски грип. Посочуваат дека е голем интересот за вакцини против сезонски грип. Годинава, центрите за јавно здравје имаат на располагање околу ...

Д-р Денис Ал Кхалили: Важно е трудниците да знаат како да го надминат стравот, да побараат помош и консултации

Скопје инфо - 20.10.2017

Интервју со Д-р Денис Ал Кхалили, специјалист педијатар и Претседател на невладината организација „Лулка“: Важно е трудниците да знаат како да го надминат стравот, да побараат помош и консултации Често трудниците се исплашени за тоа што следи до ...

Кристијан-Ретвитни оброк: Ние сакаме добрите дела и хуманост да бидат нешто вообичаено, а не изненадување и восхит

Скопје инфо - 20.10.2017

РЕТВИТНИ ОБРОК УСПЕА ДА ПОКРЕНЕ ПОВЕЌЕ ОД 1000 ВОЛОНТЕРИ И 30 ФИРМИ ДА ИМ СЕ ПРИКЛУЧАТ Наместо на after work забава во некое кафуле, твитер иницијативата Ретвитни оброк создадена од млади луѓе, секој петок повеќе од две години подготвуваат околу 150 ...

Татјана Гогоска: Во минатото децата растеа со „Дајте Музика“, а денес растат со турски серии - тоа создава лоши ...

Скопје инфо - 20.10.2017

ИНТЕРВЈУ СО СЦЕНАРИСТОТ НА ЕДНА ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ ДЕТСКИ СЕРИИ Татјана Гогоска: Во минатото децата растеа со „Дајте Музика“, а денес растат со турски серии - тоа создава лоши генерации Дајте музика е серијалот со кој израснаа неколку генерации, а ...

Даниел Трбогазов: Идејата е „Осветли го Скопје“ да стане интернационална атракција со голема посетеност

Скопје инфо - 20.10.2017

Интервју со Даниел Трбогазов, организатор и иницијатор на рекреативниот настан „Осветли го Скопје“ Оваа сабота од 20 часот ќе се одржи "Ноќно искачување до Милениумскиот крст на Водно" со убав и интересен наслов „Осветли го Скопје“.

Јована Јаневска: Пет години јубилеј - ПР агенција „Ханибиз„ во Македонија

Скопје инфо - 20.10.2017

Интервју со Јована Јаневска: Пет години јубилеј - ПР агенција „Ханибиз„ во Македонија Во денешното интервју за Скопје Инфо разговараме со Јована Јаневска – менаџер за односи со јавност во „Ханибиз“.

Дора Попова: Младите се почесто ја жртвуваат љубовта за да ги задоволат своите професионални амбиции

Скопје инфо - 20.10.2017

Интервју со Дора Попова, психолог и социотерапевт: Младите се почесто ја жртвуваат љубовта за да ги задоволат своите професионални амбиции Во најновото интервју разговараме со Дора Попова, психолог и социтерапевт.

Зоран Крстевски: Раст, подобри услуги и нови линии и во 2016 година

Скопје инфо - 20.10.2017

Интервју со Зоран Крстевски, Генерален директор на ТАВ Македонија Во 2015 година патниците од Скопје најчесто летале кон Истанбул, Цирих, Виена, Малме и Базел. За оваа година потврдена е информацијата за трите нови линии за Берлин, Копенхаген и ...

11 поврзани вести »