TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Инцидент во маркет во Карпош: Скопјанка крадела па фрлала со производите по вработените

Скопје инфо - 13.12.2017

Скопјанка во поодминати година, завчера напладне ги наполнила торбите во маркет во населбата Карпош, но на каса предизвикала инцидент. Со полни торби, таа се обидела да замине без да плати, но била фатена, по што почнала да се расправа со персоналот.

6 поврзани вести »

Со новиот закон ќе се менува моделот за евтина тарифа

Скопје инфо - 13.12.2017

Новиот закон за енергетика ќе биде поефикасен и насочен кон потрошувачите, а по неговото донесување Македонија ќе треба да се насочи кон носење закон за енергетска ефикасност, област во која прилично заостанува, порача директорот на Секретаријатот ...

27 поврзани вести »

Спомениците ќе се уриваат но, кога ќе дозволи СЈО

Скопје инфо - 13.12.2017

Министерството за култура е во координација со Град Скопје и со Општина Центар околу модалитетите за отстранување на спомениците од проектот „Скопје 2014", но ако бидат отстранети постои и ризик од уништување на доказниот материјал во постапките што ...

Ветеринарната комора го осуди труењето на кучињата

Скопје инфо - 13.12.2017

Ветеринарната комора на Република Македонија денеска и официјално се изјасни во врска со немилиот настан во Скопје, кога ротвајлер нападна и искаса повеќе луѓе, меѓу кои и деца. Оттаму сметаат дека извор на проблемот е неодговорното сопствеништво и ...

58 поврзани вести »

Делови од Бутел и Центар утре без вода

Скопје инфо - 13.12.2017

Од „ЈП Водовод и канализација“ е добиено информираат дека заради изведување на приклучок на водоводна мрежа со пречник 400 мм на крстосницата од улиците Бутелска и Александар Урдаревски во нас. Бутел 1, на ден 14.12.2017 год.

Железничкиот сообраќај во Македонија е нормализиран

Скопје инфо - 13.12.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија е нормализиран откако е исплатен вториот дел од платата на машинскиот и извршниот персонал во МЖ Транспорт ад Скопје, што беше причина за блокада на товарниот и патничкиот железнички транспорт во изминатите два и ...

58 поврзани вести »

Скопјани ќе добијат пречистителна станица согласно европските директиви

Скопје инфо - 13.12.2017

Министерството за животна средина и происторно планирање (МЖСПП) и Град Скопје продолжуваат со доработката на документацијата за изградба на пречистителната станица за третман на отпадни води во Градот Скопје.

14 поврзани вести »

Нов закон за безбедност во сообраќајот: Децата ќе полагаат на 17 години, пензионерите ќе возат до 70 години

Скопје инфо - 13.12.2017

Овој четврток по повеќе од четири месеци собраниска процедура пред пратениците треба да се најдат измените на Законот за безбедноста во сообраќајот на патиштата. Измените предвидуваат усогласување со европската пракса во насока на регулирање на ...

Храна и облека добија социјално загрозени семејства од Ѓорче Петров

Скопје инфо - 13.12.2017

Градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски им подели пакети со храна и облека на 14 социјално загрозени семејства кои живеат на територијата на општината. Наумоски и дел од општинските служби, во соработка со здружението “Љубезност” од ...

6 поврзани вести »

Скопје е подготвено за Бадникарските свечености

Скопје инфо - 13.12.2017

Скопјани и годинава, по 26-ти пат, благодарение на активноста на Граѓанското здружение Одбор за традиционална прослава на Бадник во Скопје, ќе им се радуваат на Бадникарските свечености. Направени се сите подготовки за успешно одвивање на ...

28 поврзани вести »

Живот без пречки, тоалет за секого! - Иницијатива за изградба на тоалети за хендикепирани лица

Скопје инфо - 13.12.2017

Хуманитарен настан под мотото „Живот без пречки, тоалет за секого“, ќе се одржи вечерва во Скопје, а има за цел да го актуелизира и да покрене иницијатива за решавање на секојдневниот проблем со кој се соочуваат хендикепираните лица поради немање ...

Брзината на интернет се поодлучувачка за избор на оператор: Неотел со најатрактивни понуди на супер брз интернет на ...

Скопје инфо - 13.12.2017

Брзината на интернетот се повеќе игра важна улога кога се прави избор на телекомуникациски оператор. Според последните податоци на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) за вториот квартал од годинава, во земјава имало 381.756 корисници на ...

8 поврзани вести »

“Да ти гледам на рака” – гатачи се шетаат низ скопските локали

Скопје инфо - 13.12.2017

Некој заработува пари и на овој начин. Гатачи и бајачи на секоја страна, па и низ скопските улици и локали тие се секојдневие. “Да ти гледам на рака”, е една од најчестите реченици со кои им се приближуваат на луѓето.

Ристиќ: Вистинскиот напаѓач е голем пес Ротвајлер трениран за борби од локален мангуп кој се заканува по живот

Скопје инфо - 13.12.2017

Актерката Ирена Ристиќ преку социјалните мрежи сподели информации за кучето кое нападна повеќе лица во скопски Аеродром и го повика МВР информациите да ги провери и да реагира. Во продолжение ви го пренесуваме статусот на Ристиќ: Еве што се дозна! ...

58 поврзани вести »

Градот Скопје ги прогласи најдобрите ресторани и кафулиња во Скопје

Скопје инфо - 13.12.2017

Град Скопје, традиционално во соработка со Агенцијата СВОТ ДООЕЛ-Скопје избираат „Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите″ и најдобро кафуле во град Скопје. Проектот Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите се спроведува по десети пат, а по ...

19 поврзани вести »

Скопје каска зад балканските метрополи: Градот нема абер за новогодишна декорација

Скопје инфо - 13.12.2017

Додека баланските метрополи живеат во предновогодишниот амбиент во Скопје сеуште ниту од далеку не се насетува новогодишна атмосфера. Белград, Софија, Приштина и Тирана блеснаа во новогодишните бои пред повеќе од десет дена, на скоро пола месец до ...

27 поврзани вести »

Фејсбук ја враќа опцијата која некои често ја користеа

Скопје инфо - 13.12.2017

Во почетокот од постоењето на Фејсбук, имаше една опција која денес се чини дека е малку заборавена. Опцијата "poke", служи ако сакате да потсетите некој дека сте присутни или само да го поздравите, можете едноставно да го „боцнете“.

Штитеник на домот „25 Мај“ пријавен за исчезнат

Скопје инфо - 13.12.2017

Седумнаесет годишен штитеник од домот „25-ти Мај“ пред пет дена се оддалечил во непознат правец и оттогаш го нема, соопшти полицијата. Случајот вчера го пријавила З.М.(43) во Полициска станица Чаир.

13 поврзани вести »

И за најскромен дочек на Нова година отиде платата

Скопје инфо - 13.12.2017

Нема место за сомнеж дека оваа година убаво ќе се потрошиме за празниците што доаѓаат. Трговците почнаа да тријат раце, а граѓаните да ги прават математиките како да потрошат помалку. Се ближат убави празници, но исто така и убави вонредни трошоци.

Прегазен маж во Скопје, со тешки повреден пренесен во болница

Скопје инфо - 13.12.2017

Скопјанецот Б.Д.(52) вчера околу 10:30 часот во село Кондово во кругот на објект на Јавно претпријатие “Водовод и Канализација“ прегазил прешак, вработен во претпријатието. -Управувајќи товарно моторно возило “Исузу М55“ со скопски регистерски ...

15 поврзани вести »