TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ги скрати парите за градба на студентски домови

Sky - пред: 21 часа

СДС лажно ветуваше пред избори, а сега ги скрати парите за градба на студентски домови, рагира опозицијата преку соопштение испратено до јавноста. „Со најновиот шверцерски донесен ребаланс на антиреформската влада на Заев се скратија 55 милиони ...

23 поврзани вести »

Одложено судењето против Заев за предметот „Поткуп“

Sky - пред: 21 часа

Судењето против премиерот Зоран Заев за случајот „Поткуп“ е одложено за 25 декември. Причината за одложувањето е јавната седница на Апелациониот суд закажана на 27 ноември, на која ќе се одлучува дали ПИ-мерките се доказ во случајот.

Владина делегација предводена од премиерот Заев во официјална посета на Србија

Sky - пред: 21 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, доцна попладне заминува во официјална посета на Република Србија во придружба на владина делегација, во чиј состав се заменик-претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, ...

38 поврзани вести »

Владата објави што исполнила досега од планот 3-6-9

Sky - пред: 21 часа

Владата објави што сè исполнила во првите три месеци од предвидениот план 3-6-9. „На 38. седница Владата ја разгледа и прифати информацијата за фактографскиот преглед на статусот на имплементација на мерките предвидени во планот 3-6-9 заклучно со 14 ...

Се запали познат ноќен клуб

Sky - пред: 21 часа

Ноќниот клуб „Ориентал“ на автопатот Гостивар-Тетово на излезот од село Жеровјане бил опожарен во текот на вчерашниот ден, информираат од МВР. Пожарот настанал од засега непознати причини, при што биле оштетени инвентарот и ѕидовите во внатрешноста ...

18 поврзани вести »

Уште една драма на “Партизанска”

Sky - пред: 21 часа

Со закана со нож врз три лица во текот на вчерашниот ден извршено е разбојништво на булеварот Партизански одреди во Скопје. Околу 18 часот две непознати лица со нож му се заканиле на 19-годишниот П.П, при што му одзеле 300 денари.

27 поврзани вести »

Девојка вербално и физички малтретирана во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Sky - пред: 21 часа

Девојка била вербално и физички малтретирана во студентскиот дом „Гоце Делчев“, информират од МВР. Лицето М.Ѓ. ја нападнал 21-годишната Д.Т. Тој ја заклучил во собата, ја влечел за раката, ја горел со цигара и ѝ упатил повеќе навредливи зборови.

23 поврзани вести »

Водата во Струга сè уште не е безбедна за пиење

Sky - пред: 21 часа

Водата од градскиот водовод во Струга не е безбедна за пиење, соопшти Центарот за јавно здравје – Охрид. Од таму велат дека и најновите контролни анализи на водата за пиење од градската водоводна мрежа покажале дека водата е загадена.

22 поврзани вести »

Колариќ: Шилегов ќе вработува 1.000 луѓе за плата од 4.000 денари

Sky - пред: 21 часа

На дневен ред на денешната седница на Советот на Град Скопје е ангажирање 1.000 работници за плата од 6.139 денари, од кои 2.000 денари ќе треба да се потрошат за автобуски билет и за јадење.

Пад на цените на нафтата на светските пазари

Sky - пред: 21 часа

Цените на нафтата на светските пазари минатата недела паднаа од највисокото ниво што го достигнаа во 2015 година. Причината за ова е загриженоста поради растот на производството во САД, што би можело да го отежне постигнувањето рамнотежа меѓу ...

13 поврзани вести »

„Визер“ најави големо проширување во Лондон

Sky - пред: 21 часа

Најголемата нискобуџетска авиокомпанија во Централна и Источна Европа, „Визер“, објави масовно проширување на својата база Лутон, со тоа што до јуни 2018 година ќе пристигнат четири авиони „ербас А320“ како надоплнување на флотата Лутон.

6 поврзани вести »

Врховен суд на Ирак: Курдскиот референдум е неуставен

Sky - пред: 21 часа

Врховиот федерален суд на Ирак пресуди дека рефередумот за курдската независност одржан на 25 септември бил неуставен, а резултатите од гласањето се неважечки. Овој суд е одговорен за решавањето спорови помеѓу централната влада на Ирак и регионот ...

11 поврзани вести »

Почина масовниот убиец Чарлс Менсон

Sky - пред: 21 часа

Озлогласениот Чарлс Менсон, култен лидер на секта, кој во текот на 60-тите години на минатиот век управуваше со низа брутални убиства извршени од неговите следбеници и кој стана симбол на темната страна на контракултурата од 60-тите, по четири ...

44 поврзани вести »

Нема компромис, либералите ги напуштија преговорите со Меркел

Sky - пред: 21 часа

Слободните демократи (ФДП) неочекувано ги напуштија преговорите со конзервативната коалиција на Ангела Меркел. Тврдат дека не успеале да постигнат компромис за клучни прашања, како што се мигрантите и заштита на животната средина.

68 поврзани вести »

Мугабе потпиша оставка, тој и неговата сопруга добиваат имунитет

Sky - пред: 21 часа

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе ги прифатил условите под кои ќе поднесе оставка, за што веќе е состевно нацрт писмо, за СиЕнЕн изјавил неименуван политичар директно запознат со преговорите.

91 поврзани вести »

Сеул: Можно е Пјонгјанг да развие ракета со дострел до САД

Sky - пред: 21 часа

Разузнавачката служба на Јужна Кореја соопшти дека е можно Северна Кореја до крајот на годинава да развие интерконтинентална балистичка ракета, која би можела да го погоди копното на САД и порача дека будно ја следи ситуацијата.

54 поврзани вести »

Еве што ќе ви се случи ако јадете банани

Sky - пред: 21 часа

Бананата е овошје кое е исклучително богато со минерали и витамини. Ја нарекуваат и супер храна. Бананите би требало да бидат дел од вашата дневна прехранбена рутина бидејќи содржат состојки кои можат да ви помогнат во борбата против утринска ...

Билјана Тануровска-Ќулавковски на фестивалот „Тарнаби“ во Копенхаген

Sky - пред: 21 часа

Билјана Тануровска-Ќулавковски во рамките на фестивалот „Тарнаби“ во Копенхаген и Данската академија за изведувачки уметности, кој се одржа на 17 и 18 ноември, зеде учество како говорник во дискусија на тема „Искуства на простори за изведувачки ...

5 поврзани вести »

Објавена книгата „Што (не) е љубов“ од мотивациската авторка Ана Бучевиќ

Sky - пред: 21 часа

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје соопшти дека денеска излегува од печат и третата книга на најпопуларната мотивациска авторка на Балканот, Ана Бучевиќ „Што (не) е љубов“. „Кога се обидуваме да ја дефинираме љубовта, вибрациски се оддалечуваме од ...

4 поврзани вести »

„Исцелител“ како плацебо-ефект за македонскиот филм

Sky - пред: 22 часа

Публиката мотивирана, а никако монтирна, се поклони на дебитанското долгометражно остварување на младиот режисер Ѓоче Ставревски на синоќешната премиера на затворањето на фестивалот „Синедејс“.

36 поврзани вести »