TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Барселона ќе воведе нови мерки против тероризмот

Sky - пред: 56 мин

Нови мерки против тероризмот ќе бидат воведени во Барселона како одговор на нападот во градот поради кој во август годинава загинаа 14 лица, пишуваат шпанските медиуми. Процесот на воведување нови ограничувања во најпрометните делови на градот ...

4 поврзани вести »

Столтенберг ѝ се извини на Турција за инцидентот во Норвешка

Sky - пред: 56 мин

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ѝ се извини на Турција за инцидентот за време на воената вежба на алијансата што се одржуваше во Норвешка. Според Столтенберг, инцидентот при кој Ердоган и Мустафа Кемал Ататурк биле идентификувани ...

24 поврзани вести »

Шест лица сè уште се водат исчезнати по поплавите во Грција

Sky - пред: 56 мин

Шест лица сè уште се водат исчезнати по поплавите што ја погодија Грција, а во кои загинаа 16 лица. Сè уште не е направена целосна процена на материјалната штета, а владата во земјата нема пристап да им обезбеди хуманитарна помош, вклучувајќи храна ...

78 поврзани вести »

Креативни работилници во Чифте амам под мотото „Едно сонце за сите деца“

Sky - пред: 56 мин

Националната галерија на Македонија во соработка со амбасадата на Република Бугарија во Македонија и здружението на граѓани за третман на лицата со аутизам „Во мојот свет“ во пресрет на меѓународниот ден на лицата со посебни потреби организираат ...

4 поврзани вести »

Ацевски: Бугарија има право да го присвојува Цар Самоил, исто колку што и ние имаме право на тоа

Sky - пред: 1 час

Некои потешки зборови во врска со историјата поврзана со Бугарија во нашите учебници треба да се избегнуваат, но се до оној момент додека не се негира или потценува еден историски факт, изјави професорот Илија Ацевски.

5 поврзани вести »

ЗНМ: Владата сака да биде главен уредник во медиумите

Sky - пред: 1 час

Владата предлага измени на членовите 61 и 145 од Законот за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги, со кои се предлагаат казни за медиумите што нема да почитуваат одредени етички правила кои се пропишани со законите, велат од Здружението на ...

Сакал само да го сними базенот, кога одеднаш доживеал ШОК НА ЖИВОТОТ!

Sky - пред: 1 час

Сакал само да го сними базенот, кога одеднаш доживеал ШОК НА ЖИВОТОТ! Еден човек го снимал својот базен кога одеднаш зафатило силно невреме. На видеото во прилог погледнете колку страшно било невремето.

Авионот се срушил, мислеле дека сите се мртви, а потоа слушнале детски плач

Sky - пред: 1 час

Авион L-40 со петмина патници и двајца членови на екипажот се срушил во средата при слетување на аеродром во источен Сибир. Шест луѓе загинале во несреќата, а со некое чудо преживеало само едно девојче – тригодишната Жасмина Леонтјева.

3 поврзани вести »

Тринаесетгодишна ученичка тешко повредена по пад од столче

Sky - пред: 2 часа

Тринаесетгодишна ученичка се здобила со тешки повреди на ‘рбетот при пад од столче во гостиварското училиште „Единство – Башкими“. Девојчето е пренесено на скопските клиники. До повредата дошло утрово во една од училниците за време на голем одмор.

16 поврзани вести »

СТРАШНА НЕСРЕЌА: Камион згмечил автомобил, а три патнички преживеале без гребнатинки

Sky - пред: 3 часа

Три жени од Кина преживеале страшна сообраќајна несреќа без ниту една гребнатинка. Додека се возеле на автопат, натоварен камион се превртил на нивниот автомобил и во целост го згмечил возилото.

ДРАМА НА НЕБОТО НАД АНГЛИЈА: Се судрија авион и хеликоптер – не се знае точниот број на загинати

Sky - пред: 3 часа

Итни служби се наоѓаат во Ејлсбери во округот Бакингемшир во Англија каде на средна висина дошло до судир помеѓу авион и хеликоптер. Се стравува дека има неколку жртви, иако таквите информации се уште не се официјално потврдени.

9 поврзани вести »

БУГАРИЈА ПЛАЧЕ: Се судрија минибус и камион – многу мртви

Sky - пред: 3 часа

Девет лица загинаа, а 19 се повредени во судар на минибус и камион на автопат во централна Бугарија, соопшти Министерството за внатрешни работи. Меѓу настраданите е и возачот на автобусот, кој враќал група слепи лица од екскурзија.

31 поврзани вести »

Од викендот следната седмица, Водно ќе биде без автомобили

Sky - пред: 4 часа

Најавената забрана за движење возила на патот до Средно Водно ќе се воведе од наредниот викенд, односно 25 и 26 ноември 2017 година, извести Град Скопје. Според планот, оваа забрана ќе важи во еден правец, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од ...

30 поврзани вести »

Раздвижено вечерва во Владата – еве што се случува

Sky - пред: 4 часа

На денешната 39-та седница Владата ќе ја разгледа предлог-одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, како и предлог-законот за изменување на Законот за придонеси од задолжителното ...

45 поврзани вести »

Ни доаѓа снег, и тоа многу скоро

Sky - пред: 5 часа

Утре ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, претежно во југоисточните делови. Дневната температура ќе се движи од 7 до 13 степени. В недела ќе преовладува променливо облачно време, кон крајот на денот во западните и северните ...

95 поврзани вести »

Фрчат смени на директори – ова се новите имиња кои доаѓаат од новата власт

Sky - пред: 5 часа

Три јавни претпријатија под надлежност на Град Скопје денеска добија нови директори. На челната позиција на ЈП „Водовод и канализација“ е поставен Душко Весковски, кој претходно беше избран за претседател на Советот на Општина Карпош.

30 поврзани вести »

Изгоре кола на “Коце Металец”

Sky - пред: 5 часа

Во пожар што се случил денеска околу пладне, на улицата Коце Металец, во пожар бил уништет автомобил „хјундаи“, информираше Противпожарната бригада на Град Скопје. Интервенирале четири пожарникари со едно возило, кои стасале на местото околу 12.40 ...

2 поврзани вести »

Тежок инцидент во поликлиниката Чаир

Sky - пред: 5 часа

На 16.11.2017 година во времето околу 12,40 часот на ул.„2-ра Македонска Бригада“ во Поликлиниката Чаир на детското одделение и пунктот на Итна медицинска помош од страна на Е.С. од Скопје, бил нарушен јавниот ред и мир со малтретирање, ...

69 поврзани вести »

Нова страшна сообраќајка со повредени ја потресе Македонија

Sky - пред: 5 часа

На 16.11.2017 година во 17,45 часот на магистралниот пат А-3, Делчево-Штип, пред с.Облешево, се случила сообраќајна незгода помеѓу автобус со беровски регистарски ознаки управуван од С.Д.(61) од Берово и возило „Форд Ескорт“ со штипски регистарски ...

24 поврзани вести »

Нов систем за собирање на отпадно масло за јадење од домаќинствата – Еве како да се вклучите во оваа еко акција

Sky - пред: 5 часа

Отпадните масла за јадење се создаваат при приготвување на храна од страна на домаќинствата, прехранбените производители, угостителските објекти и други корисници на растителни масла. Маслата за јадење после нивната употреба добиваат својство на ...

5 поврзани вести »