TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Единаесетта ротација на словачки полицајци во Македонија

Sky - 22.11.2017

Од Амбасадата на Република Словачка во Скопје информираат дека на 15 ноември, врз основа на меморандумот за разбирање помеѓу министерствата за внатрешни работи на Република Словачка и Република Македонија, во земјава пристигна 11.

68 поврзани вести »

(Видео) Костовски: Законот за двојазичност е неуставен

Sky - 22.11.2017

Законот за двојазичност не е дел од процесот на интеграција на државата и е целосно неуставен. Владата треба да преземе одговорност за ова манипулација со граѓаните, изјави Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) Колозова: Законот за медиумите е рестриктивен и води кон цензура

Sky - 22.11.2017

Катерина Колозова од Институтот за општествени и хуманистички науки при презентацијата на нивната анализа „Процена на ефектите на постојаната регулатива за аудио и аудиовизуелни услуги врз уредувачката слобода“ рече дека законот е рестриктивен и ...

Шпанскиот изведувач бара дополнителен рок за изведба на патот Градско-Прилеп бара

Sky - 22.11.2017

На денешната средба со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, претствниците на шпанската фирма „Рубау“ побарале дополнителен рок за изградба на експресниот пат Градско-Прилеп.

18 поврзани вести »

Трпески: Кривичната пријава против мене е класична политичка хајка

Sky - 22.11.2017

Со мојот ангажман како советник на катастарот на Србија не е прекршен ниту еден член од ниеден закон, не сум ја злоупотребил својата позиција ниту, пак, сум отворал патни налози или пријавувал патни трошоци за бензин, а ме см ни користел службени ...

Законот за странски агенти доставен до Путин на потпишување

Sky - 22.11.2017

Горниот Дом на рускиот парламент објави дека пратениците го усвоиле нацрт-законот за странски агенти и дека документот е доставен до претседателот Владимир Путин на потпишување. Одлуката за тоа кои медиуми ќе бидат прогласени за странски агенти ќе ...

10 поврзани вести »

Хаг пресуди: Доживотен затвор за Ратко Младиќ

Sky - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воен командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ. Седумдесет и тригодишниот Младиќ е обвинет за геноцид во Сребреница, прогон на муслиманите и на Хрватите во Босна и ...

272 поврзани вести »

Најбараниот убиец од Балканот живее луксузно во Велика Британија

Sky - 22.11.2017

Селами Чокај дошол во Велика Британија во 1999 година, но е депортиран 10 години подоцна кога било откриено дека побегнал од албански затвор каде што издржувал казна од 20 години за убиство.

Индиски политичар понудил 1,5 милион долари за главата на боливудската ѕвезда Дипика Падуконе

Sky - 22.11.2017

Сураџпал Аму, член на Индиската народна партија на премиерот Нарендра Моди, бара да бидат убиени познатата индиската актерка Дипика Падуконе и режисерот Санџај Лила Бансали обвинувајќи ги дека нивниот најнов филм „Падмавати“ ја сквернави ...

7 поврзани вести »

Борис Џонсон за Младиќ: Не може да се побегне од правдата

Sky - 22.11.2017

Британскиот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, изјави дека пресудата за Ратко Младиќ покажува дека сторителите на ужасни злосторства не можат да побегнат од правдата. Тој рече дека пресудата на Хашкиот трибунал нема да врати илјадници кои ги ...

272 поврзани вести »

Дарко Соколов ги засили МЗТ Скопје Аеродром

Sky - 22.11.2017

Македонскиот репрезентативец и досегашен член на Карпош Соколи, Дарко Соколов, потпиша 18-месечен договор со шампионот МЗТ Скопје Аеродром. 31-годишнот Соколов ќе биде засилување на МЗТ на позицијата бек, и е засилување со кое треба да се брка ...

21 поврзани вести »

(Видео) Груевски: Ме викнаа во СЈО за да ја дефокусираат јавноста од реалните проблеми

Sky - 22.11.2017

Ова што го прави специјалното јавно обвинителство е незаконски. Нивниот мандат е изминат и овие предистражни постапки се малтретирање на граѓаните. Но, за да не излезе дека одбегнувам да дојдам, дојдов и одговорив на некои прашања, изјави лидерот на ...

Изетбеговиќ: Младиќ е злосторник и кукавица

Sky - 22.11.2017

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ по повод пресудата за генералот Ратко Младиќ, изрази надеж дека таа ќе донесе освестување. Тој додаде дека е уверен дека мнозинство босански Срби не се поистоветуваат со Ратко ...

272 поврзани вести »

Додик: За српскиот народ Младиќ е херој и патриот

Sky - 22.11.2017

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик изјави дека за српскиот народ, генералот Ратко Младиќ е вистински херој и патриот. Тој истакна дека пресудата на Хашкиот трибунал, во услови на нееднаков третман и селективна правда на овој суд, не ...

272 поврзани вести »

Вардар на тренинг на студот во Санкт Петербург

Sky - 22.11.2017

На снег и студ, Вардар го одработи единствениот официјален тренинг пред мечот со Зенит Санкт Петербург на стариот „Петровски“ стадион. Тренингот го одработија сите фудбалери кои се на располагање на шефот на стручниот штаб Чедомир Јаневски кој ги ...

92 поврзани вести »

Синоптичарите најавуваат нов влажен бран – еве какво ќе биде времето

Sky - 22.11.2017

Синоптичарите најавуваат нов влажен бран и пониски температури од почетокот на наредната недела, а до крајот на неделава продолжува периодот на стабилно и суво време. Утре ќе биде најсончево и најтопло.

Оваа напивка може да води во прерана смрт, а се работи за пијалак кој го консумираат многумина

Sky - 22.11.2017

Напивката која многумина ја користат како прва помош против замор сериозно може да го загрози здравјето на организмот. Многумина сметаат дека оваа напивка не е штетна, но истражувањата покажуваат дека е еден од причинителите за физички и психички ...

Пеколот на анорексијата: Имала 24 килограми и јадела само 100 калории дневно (Видео)

Sky - 22.11.2017

Стефани како малечка била дебелка, поради што била изложена на секојдневно малтретирање во школо. Тогаш цврсто одлучила да биде слаба, без оглед на сè. За жал, избрала да се откаже од храната, а сè што морала да изеде брзо го повраќала.

4 поврзани вести »

Просечната нето-плата во септември изнесувала 23.229 денари

Sky - 22.11.2017

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во септември 2017 изнесува 34.127 денари, додека просечната нето-плата изнесува 23.229 денари, а во овој месец 1 отсто од вработените не зеле плата.

35 поврзани вести »

Ставила огледало пред тигар – погледнете ја реакцијата на животното

Sky - 22.11.2017

Што се случува кога животните ќе се погледнат во огледало? Екипата на “Big Cats Rescue”, која досега спаси многу диви животни, направи интересен експеримент кој стана вистински вирален хит.