TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Измешала вода, сода бикарбона, шеќер и оцет – трик кој ќе им ги скрати маките на домаќинките

Sky - 21.11.2017

Чистењето рерна на секоја домаќинка и е ноќна мора, но со помош на овој трик вашите маки ке станат минато. Во сад ставете половина филџан сода бикарбона, малку вода и 2-3 лажички шеќер. Во еден дек натопете ја рерната, а остаокот оставете 45 минути ...

3 поврзани вести »

Мугабе поднесе оставка – славење на улиците на Зимбабве

Sky - 21.11.2017

Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе поднесе оставка која веднаш стапува на сила, јавуваат светските агенции. Во писмото кое го испратил до парламентот се наведува дека оставката е доброволна.

79 поврзани вести »

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве какво ќе биде времето

Sky - 21.11.2017

До крајот на неделава следува период на стабилно и суво време со релативно ниски утрински и повисоки дневни температури. Од петок по одделни котлини ќе има услови за појава на магла. Сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер.

60 поврзани вести »

Грозен крај за младата манекенка: Сите мислеле дека умрела од премногу работа, додека не стигнале резултатите од ...

Sky - 21.11.2017

Руската манекенка која умрела бидејќи работела прекувремено како модел во Кина, можеби сепак не умрела од премногу работа. На основа на новите информации се отвара сомнеж дека 14-годишната Влада Џјуба можеби сепак е отруена.

Секој втор во Македонија пуши, најмладите најмногу се опиваат

Sky - 21.11.2017

Речиси секој втор граѓанин на Македонија пуши, а во текот на изминатава година најголемо секојдневно опивање е забележано меѓу младите на возраст од 15 до 24 години, покажува новата студија за употребата на психоактивни супстанци во Република ...

55 поврзани вести »

Швајцарско село бара жители – за секој нов жител плаќа по 25.000 франци – ова се условите

Sky - 21.11.2017

Жителите на швајцарското село Албинен, во кантонот Вале, за десет дена ќе одлучат за новата политика со која на странци ќе им понудат пари да дојдат и барем десет години да живеат во селото.

21 поврзани вести »

Агатангел: Синодот не беше едногласен за писмото до Бугарската православна црква, јас се спротивставив

Sky - 21.11.2017

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, денеска преку соопштение изрази несогласување со писмото на Синодот на МПЦ-ОА упатено до Синодот на Бугарската православна црква, со кое се бара БПЦ да се прогласи за мајка црква на МПЦ.

28 поврзани вести »

Вучиќ по средбата со Заев: Македонија во Србија има искрен пријател

Sky - 21.11.2017

Доброто пријателство меѓу Македонија и Србија е исклучителен потенцијал за продлабочување на односите помеѓу двете земји, бил заклучокот на денешната средба помеѓу премиерот Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград.

118 поврзани вести »

Фото – Ова е осомничениот за убиството кое ја зави Македонија во црно

Sky - 21.11.2017

МВР ја објави потерницата по 25-годишниот Филип Секуловски, осомничен за убиството на фудбалерот Мартин Јанушев. Во листата потраги, покрај сликата од Секуловски и личните податоци, не е наведено за кое дело се бара осомничениот.

38 поврзани вести »

Јадете зелка секојдневно? Еве што може да ви се случи

Sky - 21.11.2017

Зелката зазема водечко место на листата најздрави намирници. Содржината на витамин Ц и сулфур во зелката ги отстранува отровите кои се главни причинители за кожни болести и реуматизам. Со своите лековити својства, посебно антиоксидансите, зелката ја ...

5 поврзани вести »

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве што најавуваат

Sky - 21.11.2017

Времето утрово е сончево и студено со мала облачност во западните делови. Понекаде дува слаб променлив ветер. Во текот на денот нѐ очекува сончево време со мала до умерена облачност претпладне на запад, а преку денот на север и на исток.

60 поврзани вести »

Земјотрес ја разбуди Македонија

Sky - 21.11.2017

Земјотрес со интензиет од 2,5 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван во Велес и околината. Од Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информираат дека земјотресот бил почувствуван во 07 часот и 53 минути.

Ја мачел и горел со цигари – протекоа информации за ужасот во познатиот скопски студентски дом

Sky - 21.11.2017

Околу 17 часот вчера било пријавено во полиција дека во студентски дом „Гоце Делчев“, М.Ѓ. физички ја малтретирал 21-годишната Д.Т. од Радовиш. Тој ја заклучил девојката во соба, ја влечел за рака, ја горел со цигара и и упатил повеќе навредливи ...

Новинар се јавил во вести во живо, но она што се случило, гледачите долго ќе го помнат! (видео)

Sky - 21.11.2017

Овој новинар на Би-Би-Си често известувал во Авганистан и Средниот исток. Во една таква вест говорел за тоа како локалните власти го решаваат проблемот со запленетата дрога. Куп опиум, хашиш и хероин се запалени, додека новинарот пред пламенот ...

Кога ќе видите што носи на грб додека вози точак, ќе се фатите за глава! (видео)

Sky - 21.11.2017

На интернет објавено е интересно видео… На снимката се гледа човек како од куќата изнесува фрижидер на грб, со него преминува улица, седнува на точак и заминува… Погледнете го ...

„Дрво“ пијани снимале секс на Фејсбук, а тогаш се појавил нејзиниот татко…

Sky - 21.11.2017

Момче и девојка одлучиле да направат лајв стрим на Фејсбук додека имале секс… но бидејќи биле во алкохолизирана состојба на видеото го означиле таткото на девојката. Ако веќе пренесувате во живо на Фејсбук додека уживате во секс, тогаш да ги ...

Им ја погоди песната, а тие го затрупаа со пари (видео)

Sky - 21.11.2017

Свадбите и други веселби се добра прили за музичарите да заработат. Но, дали досега сте виделе вакво ...

Сакал само да го исчисти лаптопот, а кога го отворил, уследило изненадување

Sky - 21.11.2017

Приложената снимка сигурно ќе ве натера, пред да го вклучите лаптопот, добро да размислите. Имено, на еден човек му се расипал лаптопот, па на сите сакал да им покаже како се отвара и поправа, но наместо тоа… Погледнете го ...

2 поврзани вести »

90% од луѓето одговараат погрешно: Можете ли да ја решите оваа загатка?

Sky - 21.11.2017

На математичката задача во прилог, наводно, дури 90% од луѓето одговараат погрешно. Погледнете и напишете ни го вашиот одговор на Фејсбук ...

После овие слики веќе никогаш нема да ги пробате овие сокови

Sky - 21.11.2017

Иако сите знаеме дека дел од омилените овошни сокови не се толку здрави (а ниту толку овошни), и натаму сакаме да ги пиеме. Меѓутоа, откако ќе видите како се произведува овошен сок во фабрика во една арапска земја, ќе размислите два пати пред да се ...