TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Богата програма на „Синедејс“

Sky - 17.11.2017

На деветтиот ден на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ денеска ќе бидат прикажани филмови во кината „Милениум“ и „Фросина“ и во „Џебното кино“. Во кино „Милениум“ во 20 часот ќе биде прикажан „Обликот на водата“ – спиритуална бајка, сместена ...

Објавена поетска книга од актуелниот словенечки амбасадор Милан Јазбец

Sky - 17.11.2017

Во издание на „Матица македонска“ од Скопје и „Заложба Форма 7 “ од Љубљана, на словенечки и на македонски јазик излезе од печат поетската книга „Сјајна ѕвезда со лавовска грива“ од Милан Јазбец, актуелен амбасадор на Словенија во Македонија.

2 поврзани вести »

Доделување на наградите за најдобри филмови снимени со мобилен телефон

Sky - 17.11.2017

Во Кинотеката на Македонија утревечер во 20 часот ќе се одржи финалната вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ филм и медиа“ од Битола.

21 поврзани вести »

ВИДЕО: Пукал од пиштол во заледено езеро. Она што го снимил ќе ве изненади!

Sky - 17.11.2017

Интернетот е навистина преполн со неверојатни снимки. Овој човек сакал да направи експеримент и да открие што ќе се случи кога ќе испука куршум во дебел слој мраз. Погледнете што се ...

Кина ѝ забрани влез на пејачката Кејти Пери

Sky - 17.11.2017

Американската пејачка Кејти Пери не доби виза за Кина каде што требаше да настапи на ревијата на „Викторијас Сикрет“ на крајот на месецов. Кинеските медиуми објавија писмо во кое Кејти Пери ги моли кинеските власти да направат исклучок и во кое се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС за 6 месеци ја задолжи државата за 611 милиони евра

Sky - 17.11.2017

Владата на СДС за 6 месеци ја задолжи државата за неверојатни 611 милиони евра. Поради недомаќинското работење на оваа неграѓанска и неспособна влада, сумата со којашто ќе ја задолжат државата ќе се искачи за над 1.465.000.000 евра, обвини ...

44 поврзани вести »

ДУИ: Утре во Зајас ќе бидат погребани посмртните останки на албанските жртви од 1913 до Втората светска војна

Sky - 17.11.2017

Посмртните останки на албанските жртви од масакрите од 1913 година па сè до Втората светска војна кои беа пронајдени во некои масовни гробници ќе бидат погребани утре во Зајас, Кичево, соопшти ДУИ.

35 поврзани вести »

Прифатено обвинението на СЈО и за уривањето на Космос

Sky - 17.11.2017

Советот за оценка на обвинителен акт при скопскиот кривичен суд го прифати обвинението за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на уривањето на „Космос“. Предметот ќе биде распореден на судија за натамошно постапување, ...

3 поврзани вести »

Раздвижено во ДУИ – еве кој му беше на гости на Али Ахмети

Sky - 17.11.2017

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, синоќа имаше средба со градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис. Претседателот Ахмети и Бутарис многу отворено и пријателски разговараа за прашања од заеднички интерес, културни ...

20 поврзани вести »

Груби во посета на Европскиот парламент во Брисел

Sky - 17.11.2017

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, од понеделник ќе учествува на Тркалезната маса на високо ниво на тема „Регионалната перспектива на евроинтегративниот процес на земјите од Западен Балкан”, во Европскиот парламент во ...

Заев: Договорот со Бугарија ќе биде ратификуван до крајот на годинава

Sky - 17.11.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде ратификуван до крајот на годинава, најави премиерот Зоран Заев во интервју за бугарската државна телевизија. „Со Бугарија сме сојузници и пријатели“, додаде Заев во интервјуто за БТВ.

31 поврзани вести »

Скопјанец ѝ се заканувал на поранешната девојка дека ќе објави нејзини експлицитни фотографии

Sky - 17.11.2017

Четириесет и едногодишна жена од Скопје пријавила во полиција дека поранешното момче физички ја нападнало и дека ѝ се заканувало дека ќе објави нејзини фотографии со експлицитна содржина. Вчера Л.Е. (41) од Скопје пријавила дека лицето З.П.

Димитров се сретна со генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер

Sky - 17.11.2017

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, оствари средба со генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, кој престојува во прва посета на Македонија, по преземањето на оваа функција во јули.

29 поврзани вести »

Заев во работна посета на Босна и Херцеговина

Sky - 17.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска попладне ја почнува својата работна посета на Босна и Херцеговина. Серијата состаноци на македонската владина делегација предводена од премиерот Заев ќе почне со работна средба со ...

Агаси: Федерер не може да биде најдобриот во историјата

Sky - 17.11.2017

Андре Агаси, легенда на светскиот тенис и актуелен тренер на Новак Ѓоковиќ, вели дека според него, Роџер Федерер не може да биде најдобриот играч на сите времиња бидејќи загубил премногу мечеви од Рафаел Надал.

7 поврзани вести »

Работи вредни 400.000 долари однесени од куќата на Венус Вилијамс

Sky - 17.11.2017

Непознати сторители ја ограбиле куќата на познатата американска тенисерка Венус Вилијамс на Флорида и успеале да однесат работи вредни 400.000 долари, соопшти полицијата. Грабежот, според полицијата, се случил помеѓу 1 и 5 септември додека Венус ...

16 поврзани вести »

Нејмар плачел, не сакал да оди во ПСЖ

Sky - 17.11.2017

Нејмар во последен момент се обидел да го стопира својот трансфер во Пари Сен Жермен, открива весникот „Марка“. Мадридскиот весник пишува дека Бразилецот пред потпишувањето на договорот го побарал претседателот на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу, ...

38 поврзани вести »

Косово: Активисти на Самоопределување осудени за тероризам

Sky - 17.11.2017

Основниот суд во Приштина ги прогласи за виновни четворицата активисти на Самоопределување кои на 4 август минатата година со гранати го нападнаа објектот на Собранието на Косово. Четворицата активисти на Самоопределување добија 21 година и шест ...

Најскап случај во историјата на Хашкиот суд: Судењето на Ратко Младиќ досега чини 2 милиона евра

Sky - 17.11.2017

Хашкиот трибунал, Република Српска и Србија досега платиле речиси два милиона евра за одбраната на Ратко Младиќ, за посетите на членовите од неговото семејство во притворското одделение во Шевенинген, објави БИРН БиХ.

6 поврзани вести »

Исчезна аргентинска подморница со 44 члена на екипажот

Sky - 17.11.2017

Подморницата на аргентинската армија со 44 члена на екипажот исчезна денеска, соопшти портпаролот на аргентинската морнарицата, Енрике Балби. Тој вели дека во тек е интензивно пребарување за да се лоцира подморницата.

19 поврзани вести »