TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

МВР: Прислушувањето се врши легално со наредби од судот

Слободен Печат - пред: 17 часа

Следењето на комуникациите во Министерството за внатрешни работи се врши во согласност со законските процедури – со наредба од суд преку Јавното обвинителство, велат од МВР за „Нова ТВ“ во врска со обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

13 поврзани вести »

Грчки државјанин се обидел да прошверцува во камион 13 мигранти

Слободен Печат - пред: 17 часа

Група од 13 илегални мигранти од Ирак открила вчера граничната полиција во специјално направен бункер во товарно возило со бугарски регистарски таблички, управувано од грчки државјанин. Како што соопшти МВР, групата мигранти била откриена околу ...

27 поврзани вести »

СДСМ: Референдум се одржа на 15 октомври, граѓаните гласаа за заедништво и соработка и ги казнија политиките на делби и ...

Слободен Печат - пред: 17 часа

„ВМРО-ДПМНЕ не знае како да го сокрие својот изборен пораз на слободни и фер избори. Референдум веќе се одржа минатата недела. Резултатите од првиот круг на локалните избори недвосмислено ја докажуваат јасната поддршка на граѓаните за заедништвото и ...

121 поврзани вести »

Китев: Со промена на политиките на локално ниво, ќе обезбедиме развој и општина што ќе работи за сите граѓани

Слободен Печат - пред: 17 часа

„Еве уште еднаш во текот на оваа предизборна кампања, сега заедно со почитуваниот премиер, со нашите коалициони партнери, користиме можност да упатиме повик до нашите граѓани, до сите оние коишто сеуште се колебаат или на некој начин размислуваат за ...

77 поврзани вести »

Заев: Изборите беа кристално чисти, фер и слободни

Слободен Печат - пред: 17 часа

Изборите беа кристално чисти, фер, слободни, со изолирани инциденти. Тоа го потврдија и меѓународните институции, изјави денеска во Кавадарци лидерот на СДСМ и коалицијата Зоран Заев на новинарско прашање за вчерашната изјава на Груевски дека ...

77 поврзани вести »

Македонските издавачи на Саемот на книга и во Белград

Слободен Печат - пред: 17 часа

Република Македонија, по неколку години пауза, се претставува на Саемот на книга во Белград со избор од над 400 репрезентативни дела од македонската издавачка сцена, преводи на истакнати книжевници и атрактивни комерцијални наслови од речиси сите ...

8 поврзани вести »

Нелегално поставени додатоци на банкомат во Аеродром

Слободен Печат - пред: 17 часа

На банкомат во скопски Аеродром по пријава од граѓанин полицијата открила нелегално поставени тастатура и скенинг детектор. Вчера околу 13:00 часот во Единицата за информации и команда Скопје, граѓанин пријавил дека при вадење на картичка од ...

28 поврзани вести »

Малолетници пронашле рачна бомба во Гази Баба

Слободен Печат - пред: 17 часа

Малолетници пронашле рачна бомба на ул. Ордан Чопела во скопската општина Гази Баба. Како што соопшти МВР, настанот вчера во 14:05 часот во Единицата за информации и команда Скопје, го пријавил Х.С.

16 поврзани вести »

Кумановец тешко се повредил во обид да спаси две деца

Слободен Печат - пред: 18 часа

Триесет и осумгодишен кумановец е во животна опасност откако вчера се обидел да сопре камион во движење во кое биле две десетгодишни деца. Како што соопшти полицијата, настанот се случил вчера околу 15:35 часот во кумановската населба Карпош.

27 поврзани вести »

Шестгодишно девојче повредено во сообраќајка во Штип

Слободен Печат - пред: 18 часа

Шестгодишно девојче се здобило со тешки телесни повреди откако во него удрило патничко возило „Рено“ со штипски регистарски ознаки, управувано од К.Т. (32) од Штип. Како што соопшти МВР, несреќата се случила вчера во 8.45 часот на крстосницата од ...

22 поврзани вести »

Две момчиња осомничени за 59 кражби во Кисела Вода и Аеродром

Слободен Печат - пред: 18 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе писмено известување до Основното јавно обвинителство Скопје за А.В. (19) од Кавадарци и Р.М. (17) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени 59 кривични дела.

22 поврзани вести »

Продолжува кампањата за локалните избори

Слободен Печат - пред: 18 часа

Политичките партии и кандидатите за градоначалници и денеска ја продолжуваат кампањата за вториот круг од локаните избори закажани за 29 октомври. Централниот караван на СДСМ и коалицијата е со граѓаните на Кавадарци, Демир Капија, Градско и Росоман.

77 поврзани вести »

Заев на 20. Тортијада на Здружението на лица со инвалидитет „Мобилност”

Слободен Печат - пред: 18 часа

Премиерот Зоран Заев синоќа се обрати на 20. „Тортијада 2017“ што се одржа во Банско, во организација на Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Струмица. Како што соопшти владината прес-служба, Заев им ветил поддршка на членовите ...

14 поврзани вести »

Од утре повремени врнежи од дожд и пад на температурите

Слободен Печат - пред: 18 часа

Под влијание на влажен и студен воздушен бран од утре ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни и ќе достигнат над 30 литри на метар квадратен, особено во источните и југоисточните делови од земјава ...

79 поврзани вести »

Заев: Ќе го поддржиме идниот градоначалник Димитров да го запре иселувањето на младите луѓе од Виница

Слободен Печат - пред: 18 часа

„Статистиката покажува дека Виница е еден од Македонските градови од кој се отселуваат најголем дел од младите луѓе. Тоа кај нас, како централна власт, го уклучи алармот и мораме тука да насочиме домашни и странски инвестиции, кои ќе резултираат со ...

77 поврзани вести »

Георгиевски: Гази Баба ќе добие услови за спорт и рекреација

Слободен Печат - пред: 18 часа

„Граѓаните на Гази Баба заслужуваат услови за спорт и рекреација во својата општина. Токму затоа, во следните четири години ќе инвестираме континуирано во спортските инфраструктурни капацитети.

77 поврзани вести »

Тежок инцидент на кружната трка во Скопје, Димушевски заврши во болница (Фото+Видео)

Слободен Печат - пред: 18 часа

Кружната трка во Скопје е прекината откако српскиот автомобилист Урош Бркиќ излета од патеката и го повреди директорот на трката Александар Димушевски, кој се наоѓаше крај самата патека. Бркиќ се натпреваруваше во четвртата дивизија и на тринаесет ...

66 поврзани вести »

Календарот за 2018 година на Liqui Moly

Слободен Печат - пред: 23 часа

Германскиот производител на моторни масла Liqui Moly го претстави својот календар за следната година. За овогодинешното издание тие за позадината користат автомобили дотерани од тјунинг-работилницата Hamann.

2 поврзани вести »

Јоргос Папандреу: Нема расположение кај актуелната грчка влада Македонија во НАТО да биде примена со референцата ФИРОМ

Слободен Печат - пред: 23 часа

Поранешниот премиер на Грција што на маса го стави предлогот за додавка Северна Македонија, како ерга омнес, не исклучува и друга слична географска додавка. Нема расположение кај актуелната грчка влада Македонија во НАТО да биде примена со ...

14 поврзани вести »

Тојота лидер во рангирањето за најсигурни брендови на автомобили

Слободен Печат - пред: 1 ден

Американското издание Consumer Reports го публикува својот годишен ранг за најсигурни брендови на автомобили, во кој има нов лидер – Тојота, која скокна за една позиција повисока во однос на минатата година.

2 поврзани вести »