TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Победничко враќање на Шарапова

Слободен Печат - тукушто објавено

Руската тенисерка Марија Шарапова триумфално се врати на тенисот, откако на стартот на турнирот во Штутгарт ја порази Роберта Винчи со 7:5 и 6:3. Шарапова заигра тенис по 15 месеци бидејќи беше суспендирана заради допинг.

37 поврзани вести »

Вардарки преку Будуќност до титулата во регионалната лига

Слободен Печат - пред: 28 мин

Ракометарките на Вардар имаа одлична увертира пред Ф4 во Будимпешта, откако во финалето на регионалната ВХРЛ лига беа подобри од Будуќност со 27:25. Во неизвесен натпревар македонскиот првак ја имаше најголемата предност во првиот дел (9:5), но ...

79 поврзани вести »

Шкендија пред празни трибини во Тетово го порази Вардар

Слободен Печат - пред: 28 мин

Шкендија по 3,5 години успеа на домашен терен да слави во првенството против лутиот ривал Вардар со 3:1. Бесарт Ибраими со два гола беше творец на триумфот на тетовскиот тим, прекинувајќи ја серијата на Вардар од осум победи.

83 поврзани вести »

Заев: Постојат многу алтернативи, не ги кажуваме тактиките на партијата

Слободен Печат - пред: 46 мин

„Постојат многу алтернативи, не ги кажуваме тактиките на партијата бидејќи може да предизвикаат чекори од нашиот опонент па тоа да доведе до несакани состојби. Но, отворено зборувам дека не би сакале да се повтори 24 декември или нешто што е ...

4 поврзани вести »

Владата не презеде активности за унапредување на сексуалното и репродуктивното здравје

Слободен Печат - пред: 3 часа

Владата и надлежните министерства не презедоа конкретни активности за да го унапредат уживањето на сексуалното и репродуктивно здравје и права, туку напротив со низа активности, мерки и кампањи влијаеја кон сè поголемо оддалечување од принципите и ...

13 поврзани вести »

Жбогар: Задача на домашните политичари е да најдат излез од сегашната ситуација

Слободен Печат - пред: 3 часа

Не е задача на дипломатите да кажат кои се излезите од сегашната ситуација во Македонија, тоа е задача за домашните политичари, рече евроамбасадорот Самуел Жбогар за време на посетата на Штип.

32 поврзани вести »

„Југохром“ чекор поблиску до станица за отпрашување

Слободен Печат - пред: 4 часа

На ста­ни­ца­та тре­ба да би­дат прик­лу­че­ни две­те печ­ки во кои се од­ви­ва по­ло­ви­на од про­из­вод­ството, а таа тре­ба да би­де го­то­ва до кра­јот на го­ди­нава. Вес­на Да­м­чев­ска Во ком­би­на­тот за фе­ро­си­ли­ци­ум „Ју­гох­ром“ од ...

26 поврзани вести »

Врховен суд утре ќе продолжи со расправата за „бомбите“

Слободен Печат - пред: 4 часа

Врховниот суд на Република Македонија на денешната седница не донесе одлука дали прислушуваните разговори може да се користат како доказ во судска постапка и со расправа ќе продолжи утре во 9.30 часот.

55 поврзани вести »

Јоноски и Прибак отпаднаа од списокот на Раул

Слободен Печат - пред: 4 часа

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија, Раул Гонзалез, го објави списокот на повикани ракометари за првиот собир од подготовките за квалификациските натпревари со селекцијата на Исланд, за пласман на ЕП Хрватска 2018.

37 поврзани вести »

Иванов: Сорос ми ја запали Канцеларијата

Слободен Печат - пред: 4 часа

Сред­ства од аме­ри­кан­ски­те држав­јани, од да­ноч­ни­те об­врз­ни­ци на САД, се преф­рла­ат во фон­да­ци­ја­та што го но­си име­то на Со­рос и се ко­рис­тат ду­ри и за на­сил­ни ак­ции.

39 поврзани вести »

Изгоре „аудито“ на пејачот Панки

Слободен Печат - пред: 5 часа

Зав­че­ра ве­черта, еден час по пол­ноќ, бил за­па­лен ав­то­мо­бил „ау­ди А8“ соп­стве­ност на пе­ја­чот Са­шо Ка­и­мов­ски – Панки, ин­фор­ми­ра­ат од по­ли­ци­јата. Нас­та­нот се слу­чил на ули­ца „На­та­на­ил Ку­че­вишки“ во на­сел­ба­та Бу­тел.

19 поврзани вести »

Водите на Кочанска Река загадени со непозната материја

Слободен Печат - пред: 5 часа

Во­ди­те од Ко­чан­ска Ре­ка кај се­ло­то Гор­ни Под­лог, кои се ко­рис­тат за на­вод­ну­ва­ње на ори­зо­ви­те по­ли­ња во ата­рот на Ко­чан­ско Поле, од зав­че­ра поп­лад­не се за­га­де­ни со непоз­на­та ма­те­рија, ко­ја на мо­мен­ти во­да­та ја ...

13 поврзани вести »

Згаснуваат ,,Утрински весник“ и ,,Теа модерна“

Слободен Печат - пред: 5 часа

На 3 мај ќе из­ле­зе по­след­ни­от број на ма­га­зи­нот ,,Теа мо­дерна“, а в са­бо­та из­ле­гу­ва по­след­ни­от број на днев­ни­от вес­ник ,,Утрин­ски вес­ник“. Ова се са­мо дел од об­ја­ви­те на Феј­с­бук на но­ви­на­ри што ра­бо­тат во овие ...

35 поврзани вести »

Андонов именуван за директор на Јасен

Слободен Печат - пред: 5 часа

Оли­вер Ан­до­нов и офи­ци­јал­но е име­ну­ван за врши­тел на долж­ност ди­рек­тор на јав­но­то прет­при­ја­тие за уп­ра­ву­ва­ње и заш­ти­та на по­ве­ќе­на­мен­ско­то под­рач­је „Ја­сен“.

32 поврзани вести »

СДСМ: Затворањето на Утрински весник е доказ зошто Македонија е последна на Балканот по медиумски слободи и се ...

Слободен Печат - пред: 5 часа

„Најавеното затворање на Утрински весник е уште еден доказ зошто Македонија е на дното на Балканот по медиумски слободи и зошто се неопходни демократски промени и конечна заштита на слободата и професионалното работење на новинарите и медиумите.

51 поврзани вести »

Парондо – помошник на Раул Гонзалес?

Слободен Печат - пред: 6 часа

Роберто Гарсија Парондо, некогашен соиграч на Кирил Лазаров и на Раул Гонзалес во Суидад Реал, ќе му биде помошник на македонскиот селектор на кормилото на националниот тим, но и на Вардар, шпекулираат повеќе медиуми.

37 поврзани вести »

Англиски ексрепрезентативец казнет една и пол година поради обложување

Слободен Печат - пред: 6 часа

Фудбалерот на Барнли, Џои Бартон (34), е казнет со една и пол годишна забрана на какви и да се фудбалски активности, откако призна дека се обложувал на натпревари од Премиерлигата. Бартон е обвинет дека се обложил на 1.260 натпревари во периодот од ...

11 поврзани вести »

Почина 18-годишен кошаркар во Грција

Слободен Печат - пред: 6 часа

Кошаркар на возраст од 18 години почина на натпревар во Грција. Младиот Василис Георгарос на средбата меѓу Аиолос Таврос и Јоникос Неа Филаделфија од кошаркарска лига во понизок ранг во Грција, побарал да биде заменет со друг кошаркар од неговиот ...

3 поврзани вести »

Фенербахче и ЦСКА први обезбедија фајналфор во Евролигата

Слободен Печат - пред: 6 часа

Екипите на Фенербахче и на ЦСКА Москва се пласираа на завршниот турнир во кошаркарската Евролига. Двата тима со максимални 3-0 во победи славеа во четвртфиналните серии против Басконија, односно Панатинаикос.

48 поврзани вести »

Опожарено возило кај Транспортен центар

Слободен Печат - пред: 6 часа

На 25.04.2017 година во 08.30 часот во ЕИК Скопје, од страна на Бригадата за противпожарна заштита било пријавено дека на ул. „Никола Карев“’, поточно на паркингот на Меѓуградска Автобуска Станица-Скопје, имало опожарено ПМВ „БМВ“ со скопски ...

12 поврзани вести »