TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

За сите кои ќе одат во Белград, упатства како се вози на Славија

Слободен Печат - пред: 11 часа

Сообраќајот на Славија отсекогаш бил проблем за оние кои доаѓаат од друг град, а особено за тие од други држави, но во последно време дури и жителите на Белград тешко се снаоѓаат. Двајца српски професори објаснуваат зошто и подобреното решение во ...

Телото на Праљак тајно кремирано во Загреб

Слободен Печат - пред: 12 часа

Осуденикот Слободан Праљак кој се самоуби додека му се изрекуваше пресуда во судот во Хаг сакал неговиот погреб да помине со што помалку луѓе и церемонии. Како што пишуваат хрватските медиуми, телото било тајно однесено во Загреб, а потоа и ...

25 поврзани вести »

Груевски ја најавил оставката како неотповиклива?

Слободен Печат - пред: 13 часа

Пред одржувањето на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Антонијо Милошоски изјавил дека Груевски најавил неотповиклива оставка од лидерската позиција на партијата. Исто така, на Централниот комитет ќе се утврдува и дневниот ред на ...

131 поврзани вести »

Еден од убиените во Кисела Вода имал дебело криминално досие

Слободен Печат - пред: 13 часа

Едно од лицата кои беа убиени во менувачницата во Кисела Вода потекнува од Србија и има дебело криминално досие. Како што пишува весникот „Блиц“, убиениот Ненад Топиќ (49) е криминалец кој веќе 20 години бегал од прогонот на српската полиција.

16 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ протестираа пред затворот Шутка

Слободен Печат - пред: 13 часа

ВМРО-ДПМНЕ попладнево во знак на револт од притворањето за случувањата од 27 април одржа протест пред Истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари. – Се собравме и денеска да им дадеме поддршка и да ги охрабриме дека сме со нив и дека нема да ги ...

57 поврзани вести »

И од регулаторна си делеле бонуси како во ДИК?

Слободен Печат - пред: 14 часа

Лицата кои се исклучени од мрежата за парно греење, а сепак уште плаќаат за услуга, тврдат дека и во регулаторната комисија за енергетика се делеле високи бонуси меѓу вработените. На денешниот 144-ти протест по ред, Маријан Ненов од граѓанското ...

17 поврзани вести »

Богдановиќ порача центарци да пријавуваат расфрлен отров

Слободен Печат - пред: 14 часа

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ ги повикува граѓаните доколку забележат расфрлен отров во централното градско подрачје веднаш да се јават на телефонските броеви: 070 424685 Емилија Поповска и 075 437068 Јулија Малахова.

26 поврзани вести »

Пукотница во Охрид, едно лице рането

Слободен Печат - пред: 15 часа

Едно лице е рането во пукотница што попладнево се случи во Охрид, во близина на кружниот тек на булеварот „Туристичка“ кај пресекот со улица „Бистрица“. Полицијата го потврди инцидентот без притоа да даде детали за случајот, освен дека повредениот ...

29 поврзани вести »

Притвор за лицето што го застрела ловецот во Струмичко

Слободен Печат - пред: 16 часа

СВР Струмица до ОЈО Струмица, поднесе кривична пријава против З.Ј (38) од Струмица, поради постоење на основано соменение дека сторил кривично дело „тешки дела против општата сигурност“, а судија на претходна постапка од Основниот суд Струмица му ...

26 поврзани вести »

Нова трага: Аргентинската подморница била технички неисправна?

Слободен Печат - пред: 17 часа

Аргентина покрена истрага против две компании од Германија кои работеле на сервисирањето на подморницата која исчезна во ноември со 44-член екипаж. Медиумите во Аргентина пишуваат дека при сервисирањето во 2011 година, две германски компании ...

7 поврзани вести »

Ирак со парада слави победа над ИД

Слободен Печат - пред: 17 часа

Во зелената зона на Багдад се одржа воена парада со која се слави конечната победа над Исламската Држава, се вели во изјавата на портпаролот на ирачката војска. Премиерот на Ирак прогласи конечна победа над ИД, откако воените сили ги „отстраниле“ и ...

35 поврзани вести »

Поради Ерусалим, фрлени огнени топки врз синагога во Шведска

Слободен Печат - пред: 17 часа

Во Гетеборг се уапсени најмалку три лица поради фрлање запаливи бомби кон синагога. Претходно во Малме се одржа протест против одлуките на Трамп за признавање на Ерусалим како престолнина на Израел.

12 поврзани вести »

И во Охрид се протестира за приведените од крвавиот четврток

Слободен Печат - пред: 17 часа

Членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ денеска на Градскиот плоштад во Охрид протестираа против, како што беше речено на собирот, ненародната власт во земјата и приведувањето на нивни членови, пратеници обвинети за настаните во Собранието на РМ на 27 ...

53 поврзани вести »

Израелската војска уништи тунел на Хамас

Слободен Печат - пред: 18 часа

Одбранбените сили на Израел урнале уште еден тунел, за кој наведуваат дека е терористички и дека доаѓа од централниот дел на Газа. Овојпат при рушењето на тунелот кај појасот Газа нема човечки жртви, за разлика од случајот од пред месец-дена, кога ...

142 поврзани вести »

Протести пред американската амбасада во Либан

Слободен Печат - пред: 18 часа

Демонстранти ја урнале оградата пред американската амбасада во Либан, на што полицијата реагирала со солзавец, во обид да ги растера. Пропалестинските демонстранти од Бејрут се собрале пред Амбасадата на САД, против одлуката Трамп да го признае ...

142 поврзани вести »

Град Скопје: На сообраќајниците фрлени 30 тони сол

Слободен Печат - пред: 19 часа

Градските власти се подготвени за одржување на магистралните и собирните улици на подрачјето на Скопје во зимски услови. По првите врнежи на снег оваа сезона, екипите на зимската служба на Град Скопје интервенираа превентивно на повеќе сообраќајници ...

17 поврзани вести »

Трамп ја обвини Си-ен-ен за ширење лажни вести

Слободен Печат - пред: 19 часа

Претседателот на САД повторно со критика кон Си-ен-ен, овојпат за перфиден напад врз него со репортажа исполнета со невистини. „Си-ен-ен лажни вести, вчера направи перфидна и намерна грешка.

12 поврзани вести »

Епл ќе станува сопственик на Шазам?

Слободен Печат - пред: 20 часа

Според повеќе портали за бизнис и технологија, Епл се подговтвува да го купи сервисот за препознавање на музика, Шазам, но и да го надогради откако веќе ќе биде во нивна сопственост. Официјална потврда за ова нема ниту од Епл ниту од Шазам, но ...

16 поврзани вести »

Верижен судар на патот Гостивар-Кичево, има многу повредени

Слободен Печат - пред: 20 часа

Девет лица од кои едно потешко се здобиле со телесни повреди во верижен судар на три возила што вчера околу 17 часот и 30 минути се случил на регионалниот пат Гостивар – Кичево во близина на отворените сепарации, информираше портпаролот на СВР ...

53 поврзани вести »

Чичаковски во Нова ТВ се извини за нетранспарентноста

Слободен Печат - пред: 20 часа

Во интервју за Нова ТВ, првиот човек на ДИК, Александар Чичаковски, се извини за нетранспарентноста на институцијата. Пет дена откако беше откриен скандалот со доделувањето на парични бонуси во ДИК, јавно се произнесе и претседателот на ...

17 поврзани вести »