TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Заев најави средба со коалициските партнери за испразнетите места во Владата

Слободен Печат - пред: 15 часа

Премиерот Зоран Заев најави дека вечерва ќе има средба со коалициските партнери за пополнување на испразнетите места во Владата. Заев при посетата на Приштина соопшти дека по враќањето во Скопје ќе се сретне со коалициските партнери изразувајќи ...

11 поврзани вести »

Спиете ли мирно трујачи, со отровот под перница?

Слободен Печат - пред: 16 часа

Во медиумите брзо се рашири веста дека деновиве има масовни труења низ скоро сите скопски населби. Најголем број на жртви (кучиња и мачки) од труењето се забележани во Центар, Карпош, Влае, Аеродром.

117 поврзани вести »

Награда за Балетот на МОБ на фестивал во Италија

Слободен Печат - пред: 17 часа

Балетот на Македонската опера и балет ја доби престижната награда „Златна Оревокршачка“ 2017 (Lo Schiaccianoci d’Oro” 2017) на меѓународниот фестивал за танц во Рим. Како што соопшти МОБ, наградата е доделена во категоријата за извонредност на ...

10 поврзани вести »

Државниот секретар Несторовска на состанок на СЕЛЕК

Слободен Печат - пред: 17 часа

Државниот секретар на Министерството за внатрешни работи Магдалена Несторовска учествуваше на 16. состанок на Советот на меѓународната антикриминална мрежа СЕЛЕК, кој се одржа денеска во Букурешт, Романија.

7 поврзани вести »

Темелковски-Макрадули: Потребно е решение за загадувањето од Охис

Слободен Печат - пред: 17 часа

Справување со ризиците од аерозагадувањето и управување со разните видови отпад се темите што денеска ги дискутирале градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски, и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани ...

34 поврзани вести »

Бонева си поднела оставка поради заканите по живот и некролозите низ Струмица

Слободен Печат - пред: 17 часа

Силвана Бонева, членка на ДИК од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, во оставката која ја депонирала до Собранието вели дека таа од нејзиниот избор во ДИК совесно, одговорно, согласно закон ја извршувала функцијата.

27 поврзани вести »

Научна дебата за легализација на канабисот

Слободен Печат - пред: 17 часа

Дали на Македонија и е потребна легализацијата на канабисот и какви се трендовите во светот во однос на неговата употреба беше тема на научната расправа насловена „Легализација на канабис, да или не?“ во организација на Здружението за канабис и ...

21 поврзани вести »

Заев пред претставниците на бизнис заедницата на Косово: Создаваме стабилна бизнис клима и одржлив економски модел што ...

Слободен Печат - пред: 17 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во рамките на еднодневната официјална посета на Република Косово, заедно со премиерот на Косово Рамуш Харадинај, денеска во Приштина оствари средба со претставници на бизнис заедницата на ...

20 поврзани вести »

Заев: Ние даваме голема поддршка на дијалогот меѓу Приштина и Белград

Слободен Печат - пред: 17 часа

Ние даваме голема поддршка на дијалогот што е отворен меѓу Приштина и Белград, и во насока на тоа и решавањето на сите овие прашања, изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање дали Македонија ќе го поддржи зачленувањето на Косово ...

155 поврзани вести »

Бејли: Владеењето на правото и борбата против корупцијата се предуслов за влез во НАТО

Слободен Печат - пред: 17 часа

Владеењето на правото и борбата против корупцијата се еден од главните предуслови за Македонија да стане развиена и просперитетна демократија и дел од евроатлантските структури, порача денеска од Тетово, американскиот амбасадор Џес Бејли, на ...

32 поврзани вести »

Претседателот на ЗНМ се сретна со евроамбасадорот Жбогар

Слободен Печат - пред: 17 часа

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Насер Селмани денеска се сретна со евроамбасадорот Самуел Жбогар со кого разговарале за актуелната состојба со медиумите во државата, престојниот закон за медиуми, како и за подлабочување на ...

Речиси четири пати помалку пари за новогодишно украсување во Карпош

Слободен Печат - пред: 17 часа

Општина Карпош за новогодишното украсување ќе има домаќински пристап. Предвидува два милиона денари за разлика од лани кога беа планирани седум милиони, зашто дел од финансиите ќе се пренаменат за социјално-загрозените граѓани и домаќинства, рече ...

41 поврзани вести »

Седум градоначалници потпишаа Декларација за отвореност, отчетност и транспарентност

Слободен Печат - пред: 17 часа

Седум градоначалници денеска потпишаа Декларација за отвореност, отчетност и транспарентност во рамки на регионалниот проект за Југоисточна Европа што го финансира ЕУ, а кај нас го спроведува фондацијата „Метаморфозис“.

8 поврзани вести »

Општина Берово бара решение за проблемот со кучињата скитници

Слободен Печат - пред: 17 часа

Во Општина Берово се одржа состанок на сопственици на кучиња, ветеринари и комунални инспектори со цел да се најде начин за решавање на проблемот со кучињата ...

117 поврзани вести »

Заев: Со Грција ќе се разговара, има волја на двете страни да се бара решение

Слободен Печат - пред: 17 часа

-Како ги коментирате пишувањата на грчките медиуми, дека се преговара веќе за можно решение на спорот? Премиерот Заев: Ние немаме стигнато до таму да разговараме за некои нови имиња или слично, она кое овие денови ќе се разговара е потврда на ...

155 поврзани вести »

Речиси сите членови на ДИК си поднесоа оставки, Собранието треба да ги констатира оставките

Слободен Печат - пред: 18 часа

Сите членови на Државната изборна комисија, освен најновиот член од партијата БЕСА, Ермира Асани-Салија, веќе поднесоа оставки на функциите во овој највисок изборен орган. Пред една недела американскиот амбасадор обзнани дека членовите на ДИК си ...

39 поврзани вести »

Десет супер производи кои ќе ви го продолжат животот

Слободен Печат - пред: 19 часа

Секојдневното консумирање одредени здрави производи може во голем степен да ви помогне да си го направите животот поквалитетен и подолг. Во секој случај, витамините и минералите што ги содржат овие производи ќе ви го подмладат организмот. 1. Брокула.

7 поврзани вести »

Не симнувајте го шалот, може да ви го спаси животот во зима

Слободен Печат - пред: 20 часа

Студениот зимски воздух може да поттикне астматични напади, но носењето на шал преку устата и носот тој воздух малку ќе го згрејат пред да влезе во устатата и носот и на тој начин ќе ги намали нападите.

Бочварски вети решавање на проблемот со кучињата скитници

Слободен Печат - пред: 20 часа

Проблемот со кучињата скитници во Штип ќе се решава со привремен стационар, кој ќе биде лоциран во Новакова чешма, кој е во близина на Градските гробишта. Кристина Костова, советник за односи со јавност во општина Штип вели дека денеска ...

117 поврзани вести »

Морничава исповед на Џоан Колинс: Мојот сопруг сакаше да ме продаде на арапски шеик за 23.000 евра ФОТО

Слободен Печат - пред: 20 часа

Познатата Џоан Колинс се отвори за нејзиниот живот зборувајќи што сè поминала. Нејзиниот прв сопруг, актерот Максвел Рид сакал да ја продаде на арапски богаташ и поради него побегнала во Рим од Англија.

4 поврзани вести »