TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Вежба на баталјонот за противвоздушна одбрана на АРМ „Предизвик 2017″

Слободен Печат - пред: 19 часа

Со воена церемонија денеска во центарот за поддршка на обуката „Пепелиште“, почна билатерална воена активност со вооружените сили (ВС) на Република Словенија под име „Предизвик 2017“, која ќе се реализира во следните неколку денови на Армискиот ...

8 поврзани вести »

Иванов-Марковиќ: Македонија и Црна Гора немаат отворени прашања

Слободен Печат - пред: 19 часа

Република Македонија и Црна Гора немаат отворени прашања, посветени се на идентични надворешно-политички цели и интензивна регионална соработка, констатираа македонскиот претседател Ѓорге Иванов и црногорскиот премиер Душко Марковиќ на денешната ...

48 поврзани вести »

ДУИ: Локалните избори минаа во фер и демократска атмосфера

Слободен Печат - пред: 19 часа

Демократската унија за интеграција (ДУИ) смета дека вчерашниот изборен процес мина во фер и демократска атмосфера. Како што соопшти денеска на прес-конференција портпаролот на Централниот изборен штаб Арбр Адеми, повеќе од сто илјади избирачи и ја ...

27 поврзани вести »

Повредени повеќе лица во Свети Николе на прославување победа на кандидат за градоначалник

Слободен Печат - пред: 20 часа

Повеќе лица се повредени ноќеска по полноќ во Свети Николе кога полициски службеник од Полициската станица Свети Николе, кој не бил работно ангажиран, и група граѓани го нарушиле јавниот ред и мир при прославата на победата на кадидат за ...

19 поврзани вести »

Бочварски: Неважечките ливчиња одлучија да одиме во втор круг

Слободен Печат - пред: 20 часа

Кандидатот за градоначалник на Штип од СДСМ, Благој Бочварски на денешната прес-конференција истакна дека граѓаните вчера со своите гласови покажале дека доаѓа нов живот за Македонија. Тој прес-конференција ја одржа заедно со новите 12 советници од ...

Заев-Марковиќ: Македонија и Црна Гора влегуваат во засилена економска соработка и заеднички активности за ...

Слободен Печат - пред: 20 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со својот црногорски колега, Душко Марковиќ. По средбата, на заедничка прес конференција за медиумите, истакнаа дека двете пријателски земји интензивно ќе ...

48 поврзани вести »

ОБСЕ/ОДИХР: Локалните избори беа конкурентни, со почитување на темелните слободи

Слободен Печат - пред: 20 часа

Локалните избори во Република Македонија беа конкурентни, темелните слободи почитувани и покрај кредибилни наводи за прекршоци, соопштија на денешната прес-конференција меѓународните набљудувачи од мисијата на ОБСЕ/ОДИХР и од делегацијата на ...

55 поврзани вести »

Премиерот Заев му ја честиташе изборната победа на Себастијан Курц

Слободен Печат - пред: 20 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, му ја честиташе изборната победа на парламентарните избори на лидерот на австриската конзервативна Народна партија, Себастијан Курц.

85 поврзани вести »

Македонија се искачи на 85. место на ФИФА ранг листата

Слободен Печат - пред: 20 часа

Добрите настапи на македонската фудбалска репрезентација придонесоа за напредок на најновата ФИФА ранг листа. Избраниците на Игор Ангеловски скокнаа за 18 позиции и сега се наоѓаат на 85.место.

33 поврзани вести »

МВР: Приведени 19 лица за време на изборниот процес

Слободен Печат - пред: 20 часа

Во текот на вчерашниот ден, за време на изборниот процес, од седум до 19 часот, приведени се вкупно 19 лица, соопшти МВР. – Десет лица се приведени по основ на фотографирање на избирачко место и тоа Д.С. на гласачко место во ОУ “Ѓорче Петров“, С.А.

27 поврзани вести »

Илијев: Победи демократијата во Кочани

Слободен Печат - пред: 20 часа

Кочани ја искористи историската шанса и гласаше фер и слободно. На овие избори покажавме дека можеме да бидеме пример за демократско однесување. Задоволен сум што до гласачите стигна мојата порака – дека се е минливо и менливо и дека човечноста и ...

6 поврзани вести »

Откриена страотна тајна на „Пусикет долс“: Бевме во кругот на проституцијата ФОТО

Слободен Печат - пред: 21 часа

Скандалите кои владеат во Холивуд последните денови изгледа станаа добар поттикнувач за оние кои досега молчеа за вистините кои таинствениот шоубизнис со себе ги носи. По скандалот со холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн кој последните три децении ...

8 поврзани вести »

Во Зрновци и Чешиново-Облешево ќе се гласа и во втор круг

Слободен Печат - пред: 22 часа

Во општина Зрновци кандидат за градоначалник ќе се бира во втор круг од локалните избори. Разликата меѓу двата кандидата за градоначалник е 331 глас, информираше Светлана Димитрова, претстедател на ОИК во оваа општина.

54 поврзани вести »

ДУИ со водство во Липково

Слободен Печат - пред: 22 часа

Според податоците на Државната изборна комисија во општина Липково гласале 11.487 лица на 36 избирачки места. На официјалната веб страна на ДИК стои дека за кандидатот од ДУИ Еркан Арифи гласале 48,97 проценти од гласачите, за кандидатот од Алијанса ...

ЈОРМ: Шест предмети со утврдено сомнение за кривични дела поврзани со изборниот процес

Слободен Печат - пред: 22 часа

Во Основните јавни обвинителства во Македонија до завршување на изборниот ден се постапува во шест кривично-правни настани, од кои еден во Основното јавно обвинителство Битола, два во Основното јавно обвинителство Кочани и три во Основното јавно ...

36 поврзани вести »

Шилегов објави победа во првиот круг

Слободен Печат - пред: 22 часа

Новото Скопје повторно се раѓа, а Македонија ги заокружи промените и тргна напред. Резултатите се јасни во Скопје имаме победа во првиот круг, порача денеска кандидатот на СДСМ за градоначалник на Град Скопје од СДСМ, Петре Шилегов.

72 поврзани вести »

Брестот што ги чува струмичани од зло

Слободен Печат - пред: 23 часа

Струмичани веруваат дека токму брестот во манастирот „Свети петнаесет тивериополски свештеномаченици“ и духот на заштитниците на градот ги чуваат од зло. Тие кинеле парче од кората од дрвото за да имаат среќа.

6 поврзани вести »

Малолетно девојче уценувано со компромитирачки фотографии

Слободен Печат - пред: 23 часа

На 15.10.2017 година во 18,30 часот во Полициска станица Пробиштип, 40 годишен жител на село во Пробиштип, пријавил дека во мобилиот телефон на неговата 11 годишна ќерка пронашол фотографија од неа со компромитирачка содржина.

14 поврзани вести »

Заев: Изборите покажаа дека заврши времето на национализмот во Македонија

Слободен Печат - пред: 23 часа

Времето на национализмот завршува. Тоа го покажаа резултатите од вчерашните локални избори. Граѓаните ја испратија пораката. Опозицијата треба да ги промени политиките кои ги спроведуваше во последните неколку месеци, порача денеска премиерот Зоран ...

74 поврзани вести »

Економската состојба на деловните субјекти подобрена

Слободен Печат - пред: 23 часа

Економската состојба на деловните субјекти минатиот месец била поповолна во однос на август 2017 и септември 2016 година, сметаат менаџерите. Според нив, се очекува бројот на вработени да расте.

10 поврзани вести »